Literatura dziecięca

Oddech smoka – Mariusz Niemycki

Recenzja książki Oddech smoka - Mariusz Niemycki

Oddech smoka
Mariusz Niemycki

Oddech smoka” to książka z serii Pierwsze czytanki. Do sięgnięcia po nią zaintrygowała mnie jej zabawna, kolorowa okładka na której widnieje chłopiec częściowo przemieniony w smoka oraz tajemniczy tytuł. Autorem tej sympatycznej bajki jest Mariusz Niemycki.

Książeczka ma 39 stron i jest w niej jedno opowiadanie, które to przedstawia przygodę małego Franka, który nie zawsze pamięta o higienie. Poznajemy tam także młodszą siostrę Frania – Alę oraz ich zwierzątka: psa Bobika i kotkę Rudaskę. Opowiadanie rozpoczyna się wieczorem, gdy chłopczyk nie może zasnąć i liczy owce. Jednak nadal coś mu nie pasuje, kiedy wkłada palec do buzi odkrywa, że zamiast normalnych zębów ma kły. Zszokowany biegnie do lustra i odkrywa iż cały przemienia się w smoka, pojawiają się łuski i ogon. Chłopiec nie domyśla się, iż są to skutki braku umycia zębów. Jak to bywa u dzieci Franek nie rozumie skąd takie zmiany, biegnie do siostry i tam po krótkiej rozmowie uświadamia sobie gdzie popełnił błąd.

Oddech smoka - zawartość książki

Takie historie w życiu codziennym każdy przeżył, nie tylko wychowując swoje pociechy, ale też osobiście i wie jakie są tego konsekwencje. Szczotkowanie zębów choć może się wydawać nudne, jest bardzo ważne, a ta historia idealnie uświadamia powagę problemu jakim bywa brak szczotkowania zębów. Choć codziennie widzimy dziesiątki reklam z tym związanych, dla dzieci ona nie będą warte większej uwagi. Książka jest o wiele lepszym sposobem. Ze względu na „poziom 2” do którego jest zaliczana pomaga przy nauce czytania oraz w sposób bardzo prosty przekazuje główną myśl całego opowiadania. Dzieci nie potrzebują zawiłości, najprostszy przekaz zawsze dotrze, każdy rodzic o tym doskonale się przekonał. Charakter dydaktyczny książki widać już przy pierwszych stronach. Zauważymy tam dymki w których są łatwe słowa (podzielone na sylaby) przeznaczone dla dzieci. Dymki współgrają z tekstem dla osoby starszej, dzięki czemu można się podzielić z malcem na role. Gdy dziecko opanuje proste słowa, będzie spokojnie mogło próbować czytać tekst obok dymków. Składa się z krótkich prostych zdań, a litery są dostatecznie duże. Innym atutem są bardzo kolorowe ilustracje. Kolory są żywe i zwracają uwagę nawet tych najmniejszych czytelników. Często rozciągają się na obie strony co sprawia, że książeczka jest jeszcze bardziej interesująca. Patrząc na głównego bohatera możemy się spodziewać, że naszemu szkrabowi szybko przypadnie do gustu. Franek jest typowym dzieckiem, któremu zdarza się o czymś zapomnieć. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bo taka natura dzieci. Chłopiec popełnia błąd, ale pokazuje, że jest w stanie ten błąd naprawić. Patrząc na niego każdy maluch może zobaczyć jak ważne jest mycie zębów i że to „wcale nie boli” ani tym bardziej „nie męczy”. Z kolei rodzic po raz kolejny może zauważyć jak wielką moc ma dziecięca wyobraźnia. Jak niewiele dziecku potrzeba by stworzyć niesamowitą historię. Jest to też dowód na to, ze dziecko potrzebuje takich historii dla własnego rozwoju.

Książeczki z serii Pierwsze czytanki są bardzo kolorowe i zachęcające jednak z tego co już zdążyłam zauważyć łatwo się niszczą, mają miękką oprawę i nadmierne „używanie” przez maluszki może szybko pozbawić książkę istnienia. Jak wspominałam, królują żywe kolory i bardzo duże ilustracje, na które każdy maluch zwróci uwagę. Mimo iż w tej książeczce jest tylko jedna historia, zawsze można sięgnąć po serię książeczek tego typu, znajdą się historie i dla chłopców i dla dziewczynek. Warto wiedzieć że seria ma książeczki na różnych poziomach dzięki czemu znajdziecie odpowiednie książeczki na każdy wiek. Informacje dotyczące poziomów znajdują się w specjalnym wstępie dla rodziców. Jest tam także wzmianka na temat dzieci i ich rozwoju, między innymi o tym, iż każde dziecko rozwija się inaczej. Przyznam że wstęp dla rodzica jest przydatny i łatwiej nam zrozumieć poziomy a także kwestię czy nasz skarb dorósł do tego poziomu. Polecam zaglądanie do tej małej biblioteki, bo znajdziecie tam bardzo interesujące książki za niewielką cenę.

Informacje o książce:
Tytuł: Oddech smoka
Tytuł oryginału: Oddech smoka
Autor: Mariusz Niemycki
ISBN: 9788379152766
Wydawca: Skrzat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać