Kroniki Amberu. Tom 1 - Roger Zelazny - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Kroniki Amberu. Tom 1 – Roger Zelazny

Recenzja książki Kroniki Amberu. Tom 1 - Roger Zelazny

Kroniki Amberu. Tom 1
Roger Zelazny

A co, gdyby się okazało, że Ziemia jest tylko cieniem, jednym z tysięcy Cieni jedynej, prawdziwej rzeczywistości, istniejącej nie całkiem wiadomo gdzie? Jeśli podoba Ci się taka wizja, Czytelniku, sięgnij po Kroniki Amberu. Autor, Roger Zelazny zaprasza nas na przygodę w świecie setek różnych światów.
Całość Kronik dzieli się na 10 powieści. W Polsce wydane one zostały dwukrotnie, po raz drugi przez wydawnictwo Zysk i s-ka w formie dwóch tomów. Pierwszy z nich zawiera pięć pierwszych powieści, drugi – pozostałe pięć.

Historia rozpoczyna się, gdy Carl Corey budzi się w szpitalu. Jest po wypadku samochodowym, ponadto stracił pamięć. Ma jednak poczucie, że jest kimś ważnym, a jego katastrofa nie była kwestią przypadku. Błyskawicznie rozpoczyna próbę odzyskania pamięci i zorientowania się, kim naprawdę jest. Krok po kroku odkrywa prawdę…

Carl Corey to tak naprawdę Corwin. Jest księciem Amberu – jedynego prawdziwego świata. Wszystkie inne światy i krainy to tylko Cienie, odbicia Amberu w wielowymiarowej rzeczywistości. Amberyci charakteryzują się niewiarygodnie długim czasem życia, ponadprzeciętną siłą i zdolnościami regeneracji ran. Król krainy, Oberon, zniknął wiele lat temu, a jego liczne potomstwo, w tym główny Bohater, usiłują rozwiązać problem sukcesji.

W młodym pokoleniu Amberu można doliczyć się dwadzieściorga rodzeństwa. W Kronikach Amberu pojawia się ich trzynaścioro – Corwin, Eryk, Random, Benedykt, Bleys, Gerard, Caine, Julian, Brand, Flora, Fiona, Llewella i Deirdre. Zamieszkują Amber lub różne Cienie, lubią się mniej lub bardziej. Zawiązują sojusze i spiskują przeciwko sobie nawzajem, nikomu nie ufają, ale też żadne z nich nie może działać w pojedynkę. Podróżują między Amberem a Cieniami, wykorzystując możliwości kształtowania ich wedle swojej woli.

Corwin postanawia zdobyć tron. Jego wysiłki wydają się być na zmianę naznaczone sukcesami bądź porażkami. Okazuje się, że intrygi Amberu sięgają znacznie głębiej, niż pierwotnie się Bohaterowi zdawało. Rozgrywka mająca na celu obsadzenie tronu ciągnie się latami i pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji.

W zasadzie każdą z pięciu powieści pierwszego tomu można by streścić oddzielnie. Akcja toczy się wartko i wiele się dzieje. Bohaterowie są różnorodni, choć wykazują też pewne podobne cechy – jak to rodzeństwo. Najlepiej poznajemy Corwina, jako głównego Bohatera. Z czasem widoczne stają się wyraźne zmiany w jego charakterze i sposobie postępowania. To ogromna zaleta książki. Postać Bohatera jest rozwinięta w dynamiczny i ciekawy sposób.

Są też jednak słabe strony Kronik Amberu. Wątki stają się chwilami wręcz zbyt skomplikowane. Czytelnik może łatwo pogubić się w intrygach i komplikacjach relacji między Amberytami. Kilkakrotnie sam narrator poświęca cztery, czy pięć stron, aby wyjaśnić, co tak naprawdę wydarzyło się do tej pory. W przeciwnym wypadku byłoby niemal niemożliwe nadążyć za wszystkimi zawiłościami. Choć Zelazny zgrabnie wiąże wszystkie linki opowieści, trzeba wiele skupienia, aby zorientować się w tej plątaninie. Ponadto coś, czego zdecydowanie mi zabrakło, to opis głównego świata przedstawionego – Amberu. Całość świata przedstawionego ogólnie jest niezwykle bogata, pełna zaskakujących rozwiązań i interesujących pomysłów. Narrator rozwija długie (czasem nawet trochę za długie) i barwne opisy różnych światów Cienia, w których podróżuje Corwin, ukazując niewiarygodną różnorodność wielowymiarowego wszechświata. Jeśli jednak chodzi o sam Amber, został on, moim zdaniem, potraktowany nieco po macoszemu. Wydaje się, że składa się on… no, cóż, z samego Amberu. Jest mowa o wojskach, wspominane są też relacje handlowe z innymi światami. Ale nie ma mowy o żadnym mieście, czy wioskach, zwykłych mieszkańcach i ich życiach. Trochę zabrakło mi tego, aby „unormalnić” Amber.

Mam dość mieszane uczucia, co do tej serii. Nie połknęłam książki jednym tchem. Choć akcja jest stosunkowo wciągająca, w jakiś sposób nie poczułam się absolutnie porwana przez powieści Zelaznego. Jednakże, mimo mankamentów narracji, ciekawa byłam, jak historia się skończy. Kibicowałam głównemu Bohaterowi, by jego działania zakończyły się powodzeniem. Przede wszystkim jednak zaczarowała mnie wizja Autora. Wizja świata, który jest początkiem i końcem wszystkich innych światów, jakie mogą istnieć. Z przyjemnością zabiorę się też za drugi tom Kronik Amberu.

Informacje o książce:
Tytuł: Kroniki Amberu. Tom 1
Tytuł oryginału: The Chronicles of Amber
Autor: Roger Zelazny
ISBN: 9788377856475
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content