Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku! - Mymi Doinet - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku! – Mymi Doinet

Recenzja książki Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku! - Mymi Doinet

Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku!
Mymi Doinet

Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku!” to kolejna książeczka z serii „Pierwsze czytanki” ich autorką jest Mymi Doinet natomiast Mélanie Allag odpowiada za ilustrację. Po książkę sięgnęłam, ponieważ spodobała mi się na pierwszy rzut oka okładka. Jest kolorowa i obiecuje ciekawą podróż do innych krajów. Opis także był intrygujący, dzięki niemu można się dowiedzieć, że czeka nas wyprawa z małą, sympatyczną dziewczynką w podróż do Japonii.

Choć książka ma 30 stron, wcale nie jest nudna. Opisuje jedną historię, której bohaterką jest Ola. Dziewczynka jedzie do Japonii, aby odwiedzić swojego przyjaciela Danna, jego babcię Mamiko oraz nieśmiałą Kimi. Główna bohaterka poznaje przeróżne obyczaje i tradycje tego kraju, próbuje różnych potraw i świetnie się przy tym bawi. Przyjaciel Oli ma kotka, który podczas święta kwitnącej wiśni ucieka. Dzieci szukają go, jednak nie udaje im się go odnaleźć. Historia ma jednak szczęśliwy finał kociak odnajduje się w domu małej Kimi. Dzięki temu dzieci mają nową przyjaciółkę i uczą się, że nie można oceniać innych gdy się nie pozna prawdy.

Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku!

Książka w prosty sposób ukazuje dzieciom tradycje i zachowania ludzi z kraju jakim jest Japonia. Jednak przesłanie nie dotyczy tylko poznawania Japonii ale też kwestii oceny ludzi których nie znamy. Dzieci bywają nadzwyczaj szczere, często mówią i oceniają po prostu to co widzą, bez żadnego zagłębiania się w szczegóły. Na początku historii dziecko słyszy o tradycjach, jako rodzice możemy ten temat wykorzystać do zachęcenia dziecka w poznaniu tradycji nie tylko zagranicznych ale i naszych polskich. Jest to dobry sposób na tworzenie poczucia przynależności do kraju. Wiadomo, że dziecięca ciekawość nie ma granic, możemy więc podczas czytania książki dodawać kolejne ciekawostki aby powiększać wiedzę dziecka. W dalszej części historii widzimy jak Dann oskarża Kimi o kradzież, choć nie wie jak było naprawdę. Aspekt ten jest bardzo znany w życiu codziennym, można pokazać dziecku, że nie zawsze jest tak jak się widzi i trzeba poznać całą prawdę o danym fakcie czy zajściu. Każdy popełnia błędy, to rzecz naturalna i nie raz zdarza się coś lub kogoś ocenić zbyt wcześnie, jednak trzeba próbować poznać prawdę i dopiero wtedy oceniać. Bohaterowie szybko wyjaśniają całą sytuację i nie jest ona w stanie zaszkodzić ich nowej przyjaźni.

Jest to kolejna podpowiedź dla dziecka, że prawdziwa przyjaźń nie kończy się tak szybko, choć się przeżywa różne sytuacje trzeba też uczyć się zaufania a także umiejętności przyznawania się do winy.

Książeczka jak wspominałam jest z serii „Pierwsze czytanki” należy do „poziomu 3”, czyli jest dla dzieci, które znają wszystkie litery i potrafią czytać. Każda z nich ma specjalny wstęp dotyczący rozwoju dzieci przeznaczony dla rodziców, a także informację jak wygląda dany poziom, czym się charakteryzuje i do jakiego etapu czytania jest. Cechą charakterystyczną tego rodzaju książeczek są dymki ze zdaniami, które umożliwiają podział na role dziecko-rodzic. Słowa w dymkach nie są już podzielone na sylaby. Bywają nieco dłuższe i bardziej złożone niż w poziomie 2. Jadnak czcionka pozostała niezmienna i doskonale nadaje się do czytania przez dzieci. Kolejnym atutem są ilustracje zajmujące każdą stronę książki. Dzięki nim dzieci mogą zobaczyć jak wyglądają stroje czy potrawy związane z Japonią. Jestem więcej niż pewna, iż skuszą każde dziecko. Dodatkowym plusem, a także pomocą dla rodzica są ciekawostki dotyczące kotów, zamieszczone na końcu książeczki. Są ona bardzo przydatne, gdy nasza pociecha ma lub chce mieć własnego kotka. Bez problemu pozna podstawowe „wolno” i „nie wolno” przy kocurku. Cenne rady przydadzą się każdemu.

Jeśli wasze pociechy będą zainteresowane kolejnymi przygodami sympatycznej, ciemnowłosej dziewczynki, mam dobre wieści są inne książeczki o Oli. Każda z nich opowiada o innych zwierzątkach. Jest to bardzo dobra propozycja także pod kątem cenowym, można stworzyć fajną małą biblioteczkę specjalnie do nauki czytania.

Informacje o książce:
Tytuł: Zwierzęta Oli. Jesteś słodki, kotku!
Tytuł oryginału: Tu es chou, Petit Chat!
Autor: Mymi Doinet
ISBN: 9788379152926
Wydawca: Skrzat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content