Listy do Duszki - Ewa Formella - Recenzje książek z każdej półki
Powieści i opowiadania

Listy do Duszki – Ewa Formella

Recenzja książki Listy do Duszki - Ewa Formella

Listy do Duszki
Ewa Formella

Do lektury „Listów do Duszki” zachęciło mnie to, że historia powstała na postawie wspomnień pewnej Gdańszczanki, podopiecznej autorki, która obecnie zajmuje się opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Ewa Formella jednak sama przyznaje, że nie wie, ile jest w opowieści prawdy, a ile fantazji opowiadającej.

Autorka we wstępie opowiada, że w swojej pracy często słucha wspomnień swoich podopiecznych, którzy często ze łzami w oczach opowiadają swoje przeżycia. Najciekawsze jest to, że dużo częściej od złych chwil pamiętają te dobre, jakby wyparli z pamięci tragedie, które ich spotkały, a może po prostu chcą się dzielić tylko szczęściem.

Historia, którą pani Ewa opisała w swojej powieści, szczególnie ją wzruszyła, dlatego postanowiła ją opisać. Głównym powodem była chęć pokazania, że nie wszyscy Niemcy byli złymi ludźmi, nie wszyscy byli za likwidacją Żydów, a nawet pracownicy obozów koncentracyjnych niekiedy starali się pomagać osadzonym, w miarę swoich możliwości. Autorce zależy na tym, abyśmy mieli tego świadomość i pamiętali o tym.

Z racji tego, że rodzina kobiety opowiadającej historię nie zgodziła się na publikacje prawdziwych danych, autorka była zmuszona zmienić imiona i nazwiska bohaterów, jednak podkreśla, że historia sama w sobie jest jak najbardziej tą, którą opowiedziała Stefania.

W powieści opisana jest historia Stefani i Heinricha. Młodzi zakochują się w sobie tuż przed wojną, jednak ich uczucie nie może wyjść na jaw. Ona jest córką Polaka i Żydówki, on zaś Niemcem, synem wpływowego w mieście człowieka, lekarza. Ich związek uchodziłyby za coś chyba dużo gorszego niż mezalians. Para jednak nie za bardzo się przejmują dzielącymi ich różnicami, kradną potajemnie każdą chwilę razem, nie mogąc się sobą nacieszyć. Jednak zbliżająca się wojna rozdziela ukochanych, Heinrich zostaje powołany na szkolenie i musi wyjechać. Chłopak ma nadzieję, że szybko wróci, jednak w świetle zaistniałej sytuacji, nie jest to takie pewne. Ich ostatnie spotkanie jest bardzo namiętne, a jego owocem jest ciąża Stefani, o której wybranek nic nie wie.

Książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób, akcja powieści dzieje się tak naprawdę, współcześnie, w latach 2014-15. Joanna po utracie pracy dostaje ofertę opieki nad pewną staruszką. Na początku sceptycznie podchodzi do propozycji, jednak z powodu braku alternatywy decyduje się spróbować. Tak poznaje cudowną panią Stefanię. Podopieczna dzieli się z nią swoimi wspomnieniami z młodości, wtedy to właśnie akcja powieści przenosi się do roku 1937, kiedy to zaczęła się historia zakochanych i lat późniejszych. Wzruszona opowieścią Joanna postanawia wraz z wnuczką staruszki podążyć śladami przeszłości i odnaleźć córkę Stefani, a może i samego Heinricha. Czy kobietom uda się połączyć rozdzielonych przez los zakochanych, czy na starość odnajdą spokój? Lektura wspaniałych „Listów do Duszki” pomoże nam znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Decydują się na lekturę powieści, nie do końca wiedziałam, czy dobrze robię, przy książkach tego typu zwykle trochę się boję, że będą ona napisane trochę zbyt ckliwie, niektórym autorom zdarza się zbytnie dramatyzowanie, które sprawie, że książka zupełnie odbiega od realności. Jednak tutaj, wiedząc, że opisana historia nie jest fikcją literacką, lecz opiera się na prawdziwej historii, zaryzykowałam i szybko się okazało, że była to dobra decyzja. Nie zawiodłam się. Mimo tego, że nie czytałam wcześniejszych powieści autorki, przez co nie do końca wiedziałam, jaki ma styl pisania, powieść bardzo mi się spodobała, wręcz urzekła. Napisana jest lekkim stylem literackim, mimo ciężkiej historii, jaką porusza. Do tego, jest tak wciągająca, że naprawdę ciężko było się od niej oderwać, z drugiej strony szkoda mi było ją przeczytać na raz, gdyż nie chciałam za szybko żegnać się z bohaterami.

Oprócz historii bohaterów, mamy też piękny Gdańsk w tle, morze, ulubione miejsca Heinricha i Duszki, w które bardzo chętnie nas zabierają. Książka jest naprawdę fantastyczna i wciągająca, dlatego bez najmniejszego wahania możecie po nią sięgnąć!

Informacje o książce:
Tytuł: Listy do Duszki
Tytuł oryginału: Listy do Duszki
Autor: Ewa Formella
ISBN: 9788376747170
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content