Poradniki

Sztuka kierowania ludźmi – Notker Wolf OSB, Enrica Rosanna

Recenzja ksiażki Sztuka kierowania ludźmi - Notker Wolf OSB, Enrica Rosanna

Sztuka kierowania ludźmi
Notker Wolf OSB, Enrica Rosanna

Porozmawiajmy o sztuce… a dokładniej o „Sztuce kierowania ludźmi” Notkera Wolfa i Enrici Rosanny. W książce poruszany jest, modny ostatnimi czasy, temat przywództwa oraz kierowania pracownikami i zespołem. Powstało już kilka pozycji godnych polecenia w tej dziedzinie, dlaczego, więc wybór padł na tę książkę? Jest ona owocem wieloletniego doświadczenia w kierowaniu ludźmi specyficznego rodzaju przedsiębiorstw – zgromadzeń zakonnych, które można wykorzystać w dziedzinie ekonomi, polityki, edukacji czy rodzinnym oraz jest swego rodzaju zestawieniem dwóch punktów widzenia – kobiecego i męskiego stylu zarządzania i przewodzenia.

Sztuka kierowania ludźmi” to zbiór wielu doświadczeń oraz porad, którymi dzieli się z czytelnikiem dwoje autorów. Notker Wolf przytacza Regułę zakonną stworzoną św. Benedykta, która mimo upływu ponad 1500 lat, jest wciąż aktualna: „Niech się stara, (przywódca) aby go raczej kochano, niż się obawiano” (rozdz. 64). Książka może stać się cenna lekcją nie tylko dla menadżerów, ale rady w niej zawarte są warte praktykowania również w życiu codziennym: kontaktach z rodziną i przyjaciółmi, nawiązywaniu relacji w szkole i na studiach, na polu zawodowym, pracy w zespole itd. Cały urok książki polega na prostocie i możliwości praktycznego wykorzystania rad w życiu codziennym: „poszukiwanie bliskości innych i nabieranie dystansu do samego siebie… to jest tajemnica prawdziwego autorytetu”.

Autorzy dotykają również kwestii różnic między kobietą, a mężczyzną oraz wpływu tych różnic na styl i sposób przewodzenia: „Niemniej kobiety powinny i mogą sprawować władze inaczej niż mężczyźni”. Enrica Rosanna sprzeciwia się dzisiejszym trendom feministycznym, proponuje zrozumienie i czerpanie radości z istniejących różnic płciowych oraz poznanie i realizację powołania nadanego każdej jednostce. Lepsze poznanie siebie, swoich zalet i słabszych stron może być pierwszym etapem w drodze do stawania się dobrym przywódcą, a przede wszystkim wzorem dla innych: „decydujące powinno być to, co kto potrafi; „płeć w żadnym wypadku nie może stanowić rekompensaty za niekompetencję”.

Sztuka kierowania ludźmi” to również refleksja nad sposobem traktowania drugiego człowieka oraz budowania relacji międzyludzkich i wzajemnego zaufania. Autorzy udowadniają, że kierowanie się chrześcijańskimi zasadami w przewodzeniu ludźmi jest dobrym sposobem wspólnego dążenia do celu i rozwoju potencjału ludzkiego. Odnosi się to do każdego obszaru życia człowieka. Notker Wolf wymienia trzy cechy nad, którymi, nieustannie, powinien pracować dobry przywódca, są to: rozwaga, cierpliwość i odwaga.

Notker Wolf w swej książce twierdzi, że przywództwo to cecha wrodzona i nie jest możliwe, aby się jej nauczyć, z czym autorka niniejszego tekstu się do końca nie zgadza. Człowiek w swoim życiu, często jest stawiany w roli przywódcy – lidera, nie chodzi tu o kierowanie przedsiębiorstwem, ale o konieczność przyjęcia funkcji lidera w życiu osobistym jako głowa rodziny, na uczelni w grupie tworzącej projekt, podczas organizacji przyjęcia urodzinowego itd. Ważne jest, aby uświadomić sobie pełnioną funkcję i podejmowane decyzję oraz przyjąć odpowiedzialność za ich konsekwencje. Czy „Sztuka kierowania ludźmi” jest tylko dla wybranej części społeczeństwa, kierującej, na co dzień, pracownikami i obracającą wielkimi zasobami finansowymi? A może dla ludzi, którzy chcą jasno wyznaczyć cele w swoim życiu, dążyć do ich realizacji w mądry sposób, wpływać na innych ludzi swoją postawą oraz kształtować i decydować o tym co dzieje się wokół. Mimo, że autorka niniejszego tekstu nie zajmuje stanowiska kierowniczego to z całą pewnością może polecić książkę „Sztuka kierowania ludźmi” z jedną tylko uwagą: każdy może stać się przywódcą – liderem w swoim życiu, pytanie tylko czy to właśnie Ty chcesz nim być.

Książka wydana jest w wygodnym, mniejszym formacie, większy rozmiar czcionki ułatwia czytanie, nie męcząc oczu. Książka jest bardzo poręczna, można ją zabrać w dłuższą podróż lub na wykład na uczelni. Mimo 247 stron, książkę czyta się przyjemnie i szybko.

Informacje o książce:
Tytuł: Sztuka kierowania ludźmi
Tytuł oryginału: Sztuka kierowania ludźmi
Autor: Notker Wolf OSB, Enrica Rosanna
ISBN: 9788373543669
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2011

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać