Literatura obyczajowa

Normalni inaczej – Tammy Robinson

Recenzja książki Normalni inaczej - Tammy Robinson

Normalni inaczej
Tammy Robinson

Książka „Normalni inaczej” wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Na początku nie do końca byłam przekonana, czy dobrze zrobiłam, decydując się na jej lekturę, jednak szybko się okazało, że była to jak najbardziej trafna decyzja.

W powieści poznajemy dwoje głównych bohaterów: Maddy i Alberta. Dziewczyna wiedzie bardzo uporządkowane, przewidywane i zaplanowane praktycznie co do minuty życie. Powodem tego jest jej autystyczna siostra, która potrzebuje utartych schematów, aby w miarę normalnie funkcjonować. Nawet najdrobniejsza zmiana wprowadzona do codziennego harmonogramu powoduje, że Bee może dostać zapaści lub stać się bardzo nerwowa. Oprócz pełnoetatowej opieki nad siostrą, Maddy pracuje w sklepie, aby pomóc matce utrzymać rodzinę. Natłok zadań nie pozwala dziewczynie zdobyć przyjaciół czy chłopaka. Tak naprawdę nie ma ona, nawet kiedy o tym pomyśleć, a nawet jeśli w przeszłości udawało jej się nawiązać jakiekolwiek relacje, kończyły się one szybko, gdyż poznani ludzie nie potrafili zaakceptować trybu życia dziewczyny i ograniczonego czasu, jaki ona może poświęcić na rozrywki. Jednak w pewnym momencie życia dziewczyny dzieje się coś niepodziewanego, pojawia się Albert. Chłopak również doświadczony przez życie. Cały czas zmaga się z ojcem, który na każdym kroku powtarza mu, jakim to on jest dla niego wielkim rozczarowaniem, w przeciwieństwie do brata, który jest jego oczkiem w głowie. Największym marzeniem Alberta jest jak najszybsza wyprowadzka z domu. Najlepiej do innego miasta, stanu, aby być jak najdalej od domu, z drugiej strony szkoda mu matki, która będzie musiała zostać sama z mężem tyranem. Pewnego dnia przewrotny lost splata drogi tej dwójki. Maddy odwozi do stadniny Bee, w której pracuje Albert. Chłopakowi od razu wpada w oko piękna kobieta, po jakimś czasie postanawia się z nią umówić i wbrew początkowym oporom, dziewczyna zgadza się na spotkanie, podkreślając tysiąc razy, że nie jest to absolutnie randka. Z dnia na dzień uczucie pary zaczyna przybierać na sile. Mężczyzna widzi, jak wielkim uczuciem darzą się siostry oraz ich matka, jak wiele poświęcają dla siebie nawzajem, poznaje, co to jest miłość i wsparcie rodziny. Zastanawia się nawet nad porzuceniem wizji wyjazdu jak najdalej od rodzinnego miasta, aby zostać z ukochaną. Jednak czy Maddy i Albert będą w stanie zaakceptować w imię miłości wszystko, co zsyła na nich los? Czeka ich naprawdę ciężka próba.

Tommy Robinson fantastycznie przedstawia w książce różne typy miłości: siostrzaną, rodzicielską oraz między dwojgiem młodych ludzi. Każda z nich jest przepiękna i głęboka. Dwie siostry Maddy i Bee są silniej ze sobą związane, niż mogłoby się to wydawać. Maddy poświęca praktycznie całe swoje życie, aby zająć się chorą siostrą, nie idzie na studia, wiedząc, że matka nie poradziłaby sobie sama z drugą córką, która musi być pod stałą opieką. Nie da rady jednocześnie pracować i opiekować się Bee, a z drugiej strony ze swojej pensji nie jest w stanie wynająć opiekunki. Maddy nie narzeka na swój los. Dzielnie znosi trudy dnia codziennego, gdyż bardzo kocha siostrę i mamę, nie wyobraża sobie, że mogłaby je opuścić. Dopiero gdy poznaje Alberta, zaczyna troszkę myśleć o sobie, stara się w natłoku zajęć i obowiązków wygospodarować, chociaż chwilę dla swojego chłopaka. Mężczyzna na szczęście rozumie sytuację wybranki i wspiera ją w codziennych obowiązkach, nie burzy się, gdy na randki Maddy zabiera Bee i chętnie spędza czas z obiema siostrami. Pokazuje tym, jak wielkie jest jego uczucie do ukochanej.

Ciekawe w książce jest to, że historię poznajmy z dwóch perspektyw, zarówno Maddy, jak i Alberta. Dzięki temu poznajemy uczucia obydwojga, co pozwala nam lepiej poznać bohaterów, uczucia, jakie nimi kierują, oraz zrozumieć ich postępowanie.

Normalni inaczej” to wzruszająca, momentami zabawna historia, myślę że mogę śmiało napisać: historia niezwykłych ludzi. Autorka odważnie poruszyła ciężkie tematy, które fantastycznie opisała. Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim.

Informacje o książce:
Tytuł: Normalni inaczej
Tytuł oryginału: Differently normal
Autor: Tammy Robinson
ISBN: 9788379660438
Wydawca: IUVI
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać