Cokolwiek wybierzesz - Jakub Szamałek - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Cokolwiek wybierzesz – Jakub Szamałek

Recenzja książki Cokolwiek wybierzesz - Jakub Szamałek

Cokolwiek wybierzesz
Jakub Szamałek

Szczerze muszę powiedzieć, że ostatnio dopadł mnie swojego rodzaju kryzys czytelniczy, chciałam przeczytać to, co mam do przeczytania, nie zamawiać, nie kupować więcej książek, po prostu pożegnać się z nimi na jakiś czas (wiem, to brzmi strasznie!). Tak się nieszczęśliwie składało, że ostatnio nie wpadła mi w ręce żadna porywająca lektura, co prawda czytałam wiele dobrych pozycji, jednak brakowało mi tego czegoś, co sprawi, że wróci mi chęć do czytania. Na szczęście od na mojej półce była książka „Cokolwiek wybierzesz”, która okazała się fenomenalna! Pochłonęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, nie potrafiłam się od niej oderwać ani na chwilkę. Jednym zdaniem: nie czytałam dawno tak dobrego thrillera, a wiecie, co jest w tym wszystkim najlepsze? Jest to dopiero pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, z niecierpliwością czekam na następne, gdyż zakończenie tej sprawiło, że w jednej chwili sięgnęłabym po kolejną, gdyby była już napisana i wydana. Niestety, muszę uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać. Tymczasem mogę się z Wami podzielić swoimi wrażeniami z lektury i zachęcić do przeczytania.

Książka zaczyna się z pozoru zwyczajnie (zwyczajnie jak na kryminał), w wypadku samochodowym gnie Ryszard Buczek, znany aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Na początku wszystko wskazuje na to, że mężczyzna stracił kontrolę nad autem, może był pijany, albo za szybko jechał. Jako że ofiara była osobą rozpoznawalną publicznie, wszystkie media zaczęły opisywać nieszczęśliwe wydarzenie. Jedną z dziennikarek, której przypadł temat wypadku, jest Julita Wójcicka. Na początku dziennikarka opisuje tragedię tak jak wszyscy, jednak z biegiem czasu zaczyna nabierać podejrzeń i wątpliwości, jakoby był to wypadek. Postanawia rozpocząć śledztwo na własną rękę. W przekonaniu o celowości wydarzenia utwierdza ją fakt, że ktoś skutecznie próbuje jej przeszkodzić w odkryciu prawdy. Przeciwnik wydaje się nie do pokonania, jest wysokiej klasy hakerem, który potrafi zawładnąć niemal całym światem dziewczyny, doprowadzając do jej zwolnienia z pracy oraz publicznego zniesławienia. Kobieta jednak tak łatwo się nie zraża, wspomagana przez „swojego” hakera wnika w tajniki internetu, darknetu, całej cyberprzestrzeni i dzielnie stawia czoła wirtualnemu przeciwnikowi, aby dowiedzieć się prawdy. A jaka okaże się ta cała prawda — zaskakująca!

Bardzo polubiłam główną bohaterkę, swoją silną wolą i determinacją pokazała, że nie straszne jej przeciwności losu i jest w stanie poświęcić bardzo dużo, aby dotrzeć do prawdy. Naprawdę, jej postawa jest godna podziwu i naśladowania.

Z racji tego, że głównym przeciwnikiem Julity jest tajemniczy haker, poznajemy w książce ogromną ilość tajników internetu i komputera. Autor przemyca nam ogrom wiedzy, pokazuje, co nam może grozić, gdy w sposób niekontrolowany, bezmyślny wręcz korzystamy z dobrodziejstw technologii. Wszystko to jest napisane w bardzo dostępnym dla przeciętnego użytkownika internetu języku. Co prawda bohaterka współpracuje ze swoim specjalistą, który używa tajemniczych i niezrozumiałych zwrotów, jednak kobieta drąży temat do czasu, aż sama w miarę pojmie, o co w tym wszystkim chodzi, przez co mężczyzna stara się wszystko tłumaczyć jak przysłowiowej krowie na rowie

Czasami czytając opisy funkcjonowania „ciemnej strony internetu”, myślałam sobie, że to niemożliwe, abyśmy, aż tak byli śledzeni i inwigilowani, że jedno głupie kliknięcie może sprawić, że osoba znająca się na rzeczy, będzie miała dostęp do praktycznie całego naszego życia. Jednak sam autor w przedsłowiu upomina nas „To nie jest powieść science fiction”, dlatego też warto przeczytać tę książkę, chociażby jako przestrogę, ku bezmyślnej klikaninie w każdy link, otwieraniu wszystkich maili, które otrzymujemy.

Cóż mogę więcej powiedzieć, zdecydowanie warto sięgnąć po „Cokolwiek wybierzesz”, myślę, że nawet najbardziej wybredni czytelnicy nie pożałują wyboru i spędzą przyjemnie czas, a jeśli nie spodoba im się książka jako taka, to na pewno wiedza, jaką na przekazuje, sprawi, że czas nad nią spędzony będzie wartością dodaną. Uczuli nas na to, co dzieje się w otaczającym nas wirtualnym świecie.

Informacje o książce:
Tytuł: Cokolwiek wybierzesz
Tytuł oryginału: Cokolwiek wybierzesz
Autor: Jakub Szamałek
ISBN: 9788328061248
Wydawca: WAB
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content