Literatura młodzieżowa

Zostań, jeśli kochasz – Gayle Forman

Recenzja książki Zostań, jeśli kochasz - Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz
Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz” czyli w oryginale „If I stay” autorstwa znanej amerykańskiej pisarki – Gayle Forman. Tak naprawdę do przeczytania tej książki zachęcił mnie film. Wieki temu widziałam materiał o tym tytule i wyjątkowo zapadł mi w pamięć. Więc, gdy przechadzając się po ulubionej księgarni, zauważyłam znaną mi postać poczułam zainteresowanie. Nie mogłam się oprzeć kolejnej zdobyczy na półce. No i zabrałam się do lektury tego samego dnia. Na początku treść książki zlewała mi się z treścią filmu, zdania były mało spójne, a treść monotonna. Byłam niemile zaskoczona, ale nie lubię osądzać książek tak szybko, a więc czytałam dalej.

No dobra. O czym jest ta książka? Co z nią nie tak lub tak? Narratorem jest główna bohaterka Mia. Opowiada historię, która zaczyna się w pewien zaśnieżony dzień w Oregonie. Dziewczyna opisuje swoją rodzinę: brata i rodziców, z którymi na zamiar wybrać się w krótką podróż. Z powodu pogody cała rodzina jest zwolniona ze swoich obowiązków, więc czemu czegoś z tym nie zrobić? Historia dzieje się w ciągu jednego dnia, a każdy rozdział jest przeznaczony jednej lub kilku godzinom z tej właśnie doby. Każdy rozdział ma przydzielone wspomnienie, więc dokładnie poznajemy bohaterów, zainteresowania i świat otaczający Mię. Lektura nabiera sensu i logiki właściwie od początku końca. Od momentu wypadku samochodowego, od momentu, kiedy dziewczyna znajduje się w szpitalu, od momentu, kiedy traci wszystko.

I tutaj zaczęłam się wciągać, bo zaczęłam poznawać główną bohaterkę. Czytelnik dowiaduje się, że ma osiemnaście lat i jest wiolonczelistką. Że właśnie stoi przed życiowym wyborem, czyli wyborem collegu. A tak właściwie to, jak ona nam to opowiada skoro leży w szpitalu? Co się z nią dzieje? Jak ona to wszystko widzi? Gdy samochód, który prowadził jej tata, rozbił się o ciężarówkę, wylądował w rowie. Roztrzaskał się, a każdy z czworga członków rodziny wylądował w innym miejscu. Wszędzie jest krew. Wszędzie leżą części pojazdów. A Mia po prostu wstaje i ogląda straty. Szuka wzrokiem rodziców, słyszy wycie nadjeżdżającej karetki. I wtedy widzi leżącą w rowie Mię. Co się stało? Umarła i zamieniła się w ducha, może anioła? Do końca fabuły nie wiemy, w co się zamieniła, ale oglądała wszystko z boku. Jakby jej duch i cało się rozłączyły: ciało leżało w rowie, duch przechadzał się po miejscu wypadku.
Gdy Mia znajduje się w szpitalu, walczy o życie. Jej stan jest bardzo ciężki, a nawet nie wie, co się dzieje z resztą rodziny. Przechodzi operację w czasie, gdy większość rodziny i przyjaciół przyjeżdża do szpitala. I to właśnie z ich rozmów dowiadujemy się, że została osierocona, a jej brat walczy o życie w innym szpitalu. Z biegiem wydarzeń dowiadujemy się coraz więcej o życiu dziewczyny, o tym, że jej rodzice to szaleni rockmeni, że jej pierwsze koncerty to były koncerty jej ojca. A ona to ostoja spokoju, poważna wiolonczelistka z ułożonym planem na życie. Od małego czuła się jak odmieniec w tak szalonej rodzinie. Aż nie poznała zbuntowanego chłopaka, który odmienił jej pogląd na świat. Sprawił, że czuła się dobrze w otaczającym społeczeństwie. I tak w tej książce widzimy przykład tego, jak czasem przeciwieństwa do siebie pasują, jak dwa światy potrafią ze sobą współgrać.

Książka nie jest typowym romansem dla nastolatek. Nie raz można się wzruszyć, gdy widzimy oddanie, bliskość i troskę w stosunku do drugiego człowieka. Dzień ze szpitalnego życia dziewczyny płynnie przeplata się z jej wspomnieniami. Mia dosłownie zatrzymała się w swoim zabieganym życiu. Gdy leży podłączona do dziesiątek rurek ma czas na zastanowienie się nad tym zagmatwanym życiem. Jak to jest być sierotą? Czy związek z miłością jej dotychczasowego życia przetrwa ten okres? Czy powinna wrócić do swojego ciała i walczyć o życie..?

Według mnie książka jest bardzo dobra. Jeżeli czytelnik nie jest wrażliwy na szpitalne historie, to książka okaże się bardzo przyjemna. Z chęcią przeczytam drugą część cyklu „Jeśli zostanę„- „Wróć, jeśli pamiętasz„, gdzie opisane są skutki wyboru dziewczyny. To lektura, która niesie ze sobą wartości, a to według mnie jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie.

Informacje o książce:
Tytuł: Zostań, jeśli kochasz
Tytuł oryginału: If I stay
Autor: Gayle Forman
ISBN: 9788310127907
Wydawca: Nasza księgarnia
Rok: 2010

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać