„Z polecenia Ojca Świętego nową krucjatę prowadzimy przeciw Prusom na ambrowym wybrzeżu. Bogactwo tam wielkie, a my fundusze na krucjatę przeciw poganom w Ziemi Świętej szykujemy, a i tamtych bałwochwalców nad Wystulą do krzyża zachęcić musim. Już tam bracia kilka obozów warownych nad rzeką postawili, teraz miejsce na stolicę szykujem. Ludzi nam trza zmyślnych, co i zamki, młyny, spichrze i kościoły stawiać potrafią. Książę Henryk z Miśni swoich zbrojnych także śle, będzie wiele dziesiątków samych rycerzy, o giermkach, strzelcach i pachołach nie rzeknę. Zatem bezpiecznie będzie. A wy mistrzu…- zawiesił głos, by przepić.
– Jam jest Odon, mistrzem jeszcze nie jestem. Dzięki Ci panie, ale tu, w Lubyce roboty aż nadto mam, a wojaczka jest mi niezbyt miła.
Rycerz zamrugał jednym okiem.
-Pomyślcie Odonie. Płacimy w dobrej monecie, nowy zamek lub miasto postawić możecie, starszym cechu ostaniecie. Wiosną, jak rzeki na wschodzie puszczą tu, z Lubyki nasze trzy nowiuśkie statki wyruszają. I wy, i żona, i dziatki na nowe dzieło Pańskie potrzebni będziecie. Kupiec Adalbert będzie prowadził. Zgłosić się możecie w ciągu trzech niedziel od dzisiaj. Zaraz po Wielkiej Nocy wypływają”.
Z pewnością każdy z nas pamięta z lekcji historii temat chrystianizacji Prusów. Pierwszą próbę stanowiła misja biskupa praskiego Wojciecha, która zakończyła się jego męczeńską śmiercią. Z czasem pruskie plemiona stawały się coraz większym problemem dla piastowskich książąt. Jeden z nich – Konrad Mazowiecki – postanowił sięgnąć po pomoc. Jak wiemy, zdecydował się sprowadzić do Polski Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwany popularnie Krzyżakami. Decyzja ta okazać się miała niezwykle brzemienną w skutkach. Zanim jednak narodziło się potężne Państwo Zakonne, musiało upłynąć sporo czasu. Właśnie o początkach misji Krzyżaków opowiada najnowsza powieść Tomasza Stężały pod tytułem „Wojna bogów”. Autor napisał już kilka powieści historycznych, traktujących o II wojnie światowej. Tym razem przenosi nas w barwne czasy średniowiecza.
Głównym bohaterem książki jest Odon. Jest on zdolnym murarzem, otwartym na nowinki techniczne. Żyje w szczęśliwym małżeństwie z Bertrude. Jego żona jest zielarką, umiejącą leczyć różne choroby. Małżeństwo ma czwórkę dzieci. Pewnego razu Odon otrzymuje zlecenie od bogatego kupca Emicha. Ma mu wybudować duże, nowoczesne spichlerze. Po nakreśleniu śmiałych planów z dużym zapałem przystępuje do pracy. Wydaje się, że początkowo wszystko idzie dobrze. Okazuje się jednak, że podczas jednej z wypraw statki Emicha zostały zaatakowane przez piratów. Spowodowało to diametralną zmianę sytuacji. Kupiec nie ma pieniędzy, aby zapłacić murarzowi, przez co ten zaczyna popadać w coraz poważniejsze kłopoty finansowe. Trudna sytuacja popycha go do kroku, który diametralnie odmieni losy jego rodziny. Już sama podróż okazuje się niezwykle trudna i niebezpieczna. Po dotarciu do celu, rodzina stara się na nowo znaleźć swoje miejsce do życia. Pomaga w tym bez wątpienia zawód Odona, który zyskuje mu przychylność możnych.
Niestety, nowi osadnicy szybko przekonują się o wojowniczości plemion, zamieszkujących te tereny. Liczne bitwy i potyczki zbierają krwawe żniwo. Mieszkańców nękają także choroby. Na tle wielkiej historii śledzimy życie Odona. Szczególnie interesująco poprowadzony zostaje wątek jego dwóch synów bliźniaków – Rutharda i Loherangrina. Ich życie potoczy się całkowicie odmiennie.
Jak potoczą się losy Odona i jego rodziny? Czy przetrwają walki z pruskimi plemionami i chorobami? Czy nowe miejsce do życia będzie dla nich przekleństwem, czy błogosławieństwem?
Tomasz Stężała maluje w swojej książce barwny i niebezpieczny świat północnych krańców Polski. Świat, w którym ścierają się Krzyżacy i Prusowie. Świat, w którym walczą ze sobą bogowie. Autor przytacza nawet piosenki z tamtego okresu. Opisuje panujące zwyczaje. W całej powieści posługuje się stylizowanym językiem – którego osobiście nie jestem wielkim fanem. Wszystkie te zabiegi mają na celu możliwie najwierniejsze oddanie realiów epoki. Na końcu książki zamieszczona została krótka nota historyczna. Podany został również słownik pojęć występujących w książce.
Reasumując, „Wojna bogów” Tomasz Stężały to ciekawa powieść historyczna dla prawdziwych fanów średniowiecza.
Informacje o książce:
Tytuł: Wojna bogów
Tytuł oryginału: Wojna bogów
Autor: Tomasz Stężała
ISBN: 9788311153196
Wydawca: Bellona
Rok: 2018