Wejście w zbrodnię - Jill Hathaway - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Wejście w zbrodnię – Jill Hathaway

Recenzja książki Wejście w zbrodnię - Jill Hathaway

Wejście w zbrodnię
Jill Hathaway

Nigdy nie ukrywałam, że nie przepadam za kryminałami. Czytuję od czasu do czasu, jednak to nie jest mój kierunek. Żebym już siadła i wczytała się tak jak w tę oto historię przed Waszymi oczami, musi ona mieć to COŚ. Właśnie, tylko skąd wiedzieć, że to coś to właśnie to, czego szukam. Może fakt, że krew nie bryzgała mi z kartek książki? Może fakt, że główna bohaterka miała naprawdę czadowy kolor włosów? Nie, to nie. Może fakt, że dzieje się dużo, a główna bohaterka jest nastolatką? Unosząc ironicznie brew muszę powiedzieć… coś tak jakby.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, drogi Czytelniku, co by było, gdybyś miał jakieś niecodzienne moce? Nie mówię o lataniu. O niewidzialności też nie. Ani o żadnych zdolnościach rodem z książek o błyszczących wampirach. Główna bohaterka, Sylvia Bell ma unikalną i bardzo ciekawą zdolność. Otoczenie bierze to za narkolepsję (dla niezorientowanych medycznym bełkotem: potrafi zasnąć w środku zdania i nic jej nie dobudzi, dopóki sama nie zechce – technicznie rzecz ujmując), co za bardzo nikogo już nie dziwi, kiedy Vee zaczyna przysypiać w środku lekcji i nagle BUM, śpi na podłodze. W sumie… niezbyt fajne. Lecisz jak kłoda, można się nieźle poobijać. Wracając. Tak naprawdę przypadłość Sylvii jest nieco bardziej unikatowa i skomplikowana. Dziewczyna odbiera bodźce emocjonalne z przedmiotów i kiedy zapada w sen, „wchodzi do głowy” osoby, która zostawiła na danym przedmiocie ślad emocji. Widzi wszystko oczami tej osoby. Sylvia oczywiście chowa tę zdolność, jednak podczas któregoś napadu „snu” widzi morderstwo przyjaciółki jej siostry. Dziewczyna jest rozdarta. Co ma robić? Przecież nikt jej nie uwierzy. Nastolatka postanawia działać na własną rękę.

Kim jest Rollins i jaką role odgrywa w życiu dziewczyny? Jaki związek z morderstwami ma sekret ojca Vee? Kim jest Allison Morrow? Jaki związek z morderstwami ma Zane, nowy chłopak w szkole Vee? Czy dziewczyna domyśli się prawdy na tyle szybko, by zapobiec tragedii i uratować siebie i siostrę?

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Mówiąc szczerze, kiedy wpadła w moje zachłanne łapki, nawet nie zauważyłam, że to kryminał. Jeśli mam być szczera, poproszę WIĘCEJ takich kryminałów. Książka trzyma w napięciu, Czytelnik wraz z Sylvią stara się przebrnąć przez masę ślepych zaułków i odgadnąć, kto stoi za morderstwami. Bo to, że ktoś zabija nie ulega wątpliwości. Sama zdolność dziewczyny jest bardzo unikatowa i nadaje całej akcji barw. Przez to, że Sylvia ją ma – trudno określić, czy to dar czy przekleństwo – wątek morderstwa jest bardziej zagmatwany. Vee wie, że ktoś zabija, a nie jest w stanie stwierdzić, dlaczego. Nic nie pasuje, dziewczyna ma wrażenie, że układance brakuje kilku istotnych elementów. Poszukiwania dziewczyny są przeplecione wątkiem jej dziwnej relacji z nieco wycofanym Rollinsem i pojawiającą się więź z Zanem. Ważna jest także matka dziewczyny, która kilka lat wcześniej zmarła. Bogactwo detali i dopracowanie każdego małego szczegółu jest niesamowite. Bardzo rzadko się zdarza tak napisana książka. Każdy element ma sens, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nieważny. To, że dziewczyna akurat tego dnia wchodzi w tego człowieka i widzi morderstwo bezbronnej nastolatki staje się przyczyną ciągu przyczynowo skutkowego. Postać Sylvii wydaje się zbudowana na kontrastach. Pyskata outsiderka z różowymi włosami. Rozpoznawalna przez narkolepsję. Jednak dziewczyna przeżyła swoje: plotki, nieprawdziwe oskarżenia i próbę gwałtu na jej bezwładnym ciele podczas kolejnego snu. Dziewczyna jest niewątpliwie skomplikowana. Ale i tak najbardziej zaskoczył mnie koniec. Dlaczego? Hm… sprawdźcie sami.

Podsumowując, kawał dobrej książki. Świetnie rozegrana akcja, wyraziste postacie i sekrety, przez które ważą się losy życia obcych ludzi. Mocne, świeże, ciekawe. Gdyby było więcej takich książek na rynku literackim, skończyłyby mi się powody do krytykowania książek. Ta jest inna, wciągająca i warta Twojej uwagi, Czytelniku. Polecam i mam nadzieję, że i Tobie spodobają się losy różowowłosej.

Informacje o książce:
Tytuł: Wejście w zbrodnię
Tytuł oryginału: Slide
Autor: Jill Hathaway
ISBN: 9788311123397
Wydawca: Bellona
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content