Literatura obca

Raki pustelniki – Anne B. Ragde

Recenzja książki Raki pustelniki - Anne B. Ragde

Raki pustelniki
Anne B. Ragde

Przed nami druga część Sagi rodziny Neshov – „Raki pustelniki”. W niedługim czasie możecie spodziewać się recenzji kolejnych tomów „Na pastwiska zielone” oraz „Przebaczenie na zawsze”. Akcja drugiego tomu zaczyna się, można powiedzieć dokładnie tam, gdzie skończyła się w pierwszej części („Ziemia kłamstw„). Bohaterowie po pogrzebie matki wracają do swoich bezpiecznych i w miarę ustabilizowanych światów. A przynajmniej taki mają zamiar, ale oczywiście jak to w życiu bywa, nic nie idzie zgodnie z planem…

Margido – właściciel domu pogrzebowego, postanawia zmienić swoje życie, chce zainstalować sobie w domu saunę, jednak w jego życie wkracza pewna kobieta, która sieje zamieszanie, a może miłość? Tor – powinien czuć się jak pan na włościach, wreszcie staje się prawowitym i jedynym właścicielem gospodarstwa Neshov, jednak bez pieniędzy matki, jest mu dość trudno związać koniec z końcem. Do tego dochodzi dziwna relacja z człowiekiem, którego przez wiele lat uważał za ojca, mężczyzna zaczyna popadać w alkoholizm, sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy kaleczy się w nogę i przestaje być w stanie samodzielnie zajmować się gospodarstwem. Erlend również, wraz ze swoim partnerem stają przed ciężką decyzją. Krumme chce posiadać dziecko, jednak on nie jest do końca przekonany o tym pomyśle, dopiero pewna przypadkowa rozmowa w barze uświadamia mu wagę pragnienia partnera.

„- Długo jesteście razem? – zapytał Jorge.
– Dwanaście lat.
– A ty nie chcesz? Mieć dziecka?
– Nie.
– Kochasz go?
– Niewyobrażalnie.
– A jesteś mu wierny Erlendzie?
– Wierniejszego faceta nie ma po tej stronie kuli ziemskiej. Krumme jest taki sam.
– I on chce, żebyście mieli dziecko.
– Tak. Powiedział mi to.
– Ale, Erlendzie. To w końcu jest piękna deklaracja miłości.
– Co? co masz na myśli? – zapytał Erlend.- To, co mówię. Pragnienie posiadania dziecka, waszego wspólnego dziecka, to przecież największa możliwa deklaracja miłości. Totalne zaufanie.”

Jaką decyzję podejmą mężczyźni, czy ich związek przetrwa tę próbę?
I wreszcie Torunn, może chociaż jej historia potoczy się bez większych rewelacji. Dziewczyna poznaje przystojnego mężczyznę, z którym wydaje się, że tworzy udany związek. Czy jednak los ich oszczędzi, pokonają wszelkie przeciwności, będą żyli długo i szczęśliwie? Dowiecie się tego czytając drugi tom Sagi rodziny Neshov.

W tej części bardzo spodobało mi się to, że autorka skupiła się w dużej mierze na perypetiach życiowych Erlenda i Krumma. Mimo że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i tolerancyjne, myślę że nadal potrzebujemy troszkę oswajać się z homoseksualizmem i każda książka poruszająca ten temat jest dla mnie wartościowa. Cieszę się również, że w odstawkę odszedł temat gospodarstwa. W pierwszym tomie sagi, Radge dużo uwagi poświęciła hodowli trzody chlewnej, co momentami było trochę męczące, tutaj jest tego znacznie mniej.

Szczerze mogę powiedzieć, że druga część sagi jest równie dobra, jak pierwsza. Mam nadzieję, że autorka utrzymała poziom w kolejnych. Myślę, że jedną z części składowych tak ogromnego sukcesu sagi (na jej podstawie nakręcono nawet niezwykle populary serial telewizyjny), są postacie wykreowane bardzo realistycznie, mierzące się z codziennymi problemami, bez zbędnych upiększaczy, czy na siłę wymyślanych perypetii. Sprawia to, że czytelnik bardzo angażuje się w opisywane historie i dopinguje swoim ulubionym bohaterom. Jest w stanie się z nim utożsamić, dodatkowo mamy tutaj przekrój przez niemal wszystkie klasy społeczne, co ubarwia powieść.

Wszyscy bohaterowie powieści mają bardzo silnie charaktery, każdy z nich jest zupełnie inny, jednak widać, że łączą ich więzy krwi, gdyż jak przychodzi co do czego, to każdy z nich broni swoich przekonań oraz stawia rodzinę na pierwszym miejscu. Niekiedy biją się z myślami, chcą postąpić tak, żeby było dla nich lepiej, jednak w ostatecznym starciu, jednak przekonania wyrywają.

Kończąc „Raki pustelniki” z cierpliwością, czekam na kolejny tom. Jestem niezwykle ciekawa, czym autorka mnie tam zaskoczy, na których bohaterach skupi się tym razem i jak potoczą się losy poszczególnych postaci.

Informacje o książce:
Tytuł: Raki pustelniki
Tytuł oryginału: Eremittkrepsene
Autor: Anne B. Ragde
ISBN: 9788365731067
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać