Fantastyka

Kawalkada – Luiza Dobrzyńska

Kawalkada - Luiza Dobrzyńska

Kawalkada
Luiza Dobrzyńska

Jest to już druga część przygód Estrelli Solis, jednakże już na samym początku widać znaczące różnice pomiędzy częściami. Każdego, kto nie zapoznał się z Duszą zapraszam do recenzji i nadrobienia zaległości, w przeciwnym razie narażeni będziecie na spore spoilery. Zostaliście ostrzeżeni!

Mimo, iż Kawalkada i Dusza to części tej samej historii, książki te są zdecydowanie inne. Oczywiście nadal poznajemy losy głównej bohaterki i jej Towarzysza, androida Raula, lecz ogólny wydźwięk Kawalkady jest bez wątpienia mniej obyczajowy. Dusza to opowieść o relacjach, o rozwoju osobowości androida, który mimo bycia maszyną zaczyna zachowywać się coraz bardziej po ludzku. Tym razem akcja skupia się na ludziach, którzy muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i ograniczeniami podczas długotrwałej podróży poprzez kosmiczną przestrzeń. Kiedy po intensywnym szkoleniu dowództwo daje wreszcie sygnał do lotu szybko okazuje się, że owszem, celem wyprawy jest osiedlenie się na nowym lądzie, tyle, że znajduje się on na drugim końcu galaktyki i już nie będzie im dane powrócić na Ziemię. Wszyscy są w szoku, a uśpieni koloniści nie mają pojęcia, że obudzą się miliony kilometrów od domu. Zadaniem załogi jest bezpieczne przetransportowanie zahibernowanych kolonistów na planetę Patris, która ma być nową Ziemią. Tylko co tak naprawdę tam czeka? Czy planeta w ogóle istnieje i nadaje się do zamieszkania? Czy uda im się przeżyć tak długi lot? Wszystkie te rozterki towarzyszą załodze, która zmuszona jest radzić sobie z coraz to nowymi problemami, jak i bagażem historii, która doprowadziła do konieczności zorganizowania kawalkady.

Autorka skupia się na motywie podróży kosmicznej, co nie dziwi biorąc pod uwagę jej zamiłowanie do Star Treka. Nawet kapitan wyprawy nazywa się Kirk. Na tym bezpośrednie podobieństwa się kończą, bowiem autorka idzie w kierunku opowieści o ludziach. Do tej pory żyjący jak pod kloszem, teraz muszą radzić sobie z izolacją i ekstremalnymi problemami, jakie czekają ich w czasie podróży. Przestrzegane do tej pory ziemskie zasady mogą okazać się wadliwe, pojawiają się myśli o tym, że może dotychczasowy rygor wcale nie był da ludzkości największym osiągnięciem. Kiedy sytuacja zmusza do złamania protokołu wszyscy są przekonani, że postępując zgodnie z prawem byliby skazani na zagładę. Wraz z oddalaniem się od Ziemi koloniści oddalają się od jej zasad, zmuszeni wypracować wiele kompromisów i odstępstw od dotychczas niepodważalnej normy. Wraz ze zmianami w postępowaniu zachodzi też zmiana myślenia, moralności. Cała wyprawa staje się dla ludzkości szansą na nowy, lepszy początek, bowiem nowe społeczeństwo ukształtowane po wojnie wcale nie jest lepsze od tego, które doprowadziło do zagłady rodzimej planety.

Główna bohaterka, Estrella także rozwija się, nie jest już wystraszoną nauczycielką w mundurze. Jest silniejsza i gotowa do działania. Jej android Raul wciąż potrafi zaskoczyć swoim niekonwencjonalnym sposobem myślenia. Tym razem jednak także inne postacie mają swoje pięć minut. Dowiadujemy się wiele o Weronice, o kapitanie wyprawy. Poznajemy dalsze losy Rainy – androidki i ofiary przemocy, która bardzo po ludzku musi radzić sobie z traumą. Ciekawą postacią jest Mac Lean O’Leary, specjalista ds. androidów, od którego Etta uczy się bardzo wiele. Kapitan natomiast jest silnym mężczyzną, na którego barkach spoczywa odpowiedzialność za całą wyprawę. Kolejna postać, doktor Xiao potrafi rozbawić swoim sarkazmem i bardzo twardymi poglądami. Wszystkie te osoby wzbogacają opowieść, pozwalając zobaczyć jak różni ludzie radzą sobie w niespotykanej dotąd sytuacji. To bardzo dobre posunięcie autorki, ponieważ nie ma mowy o przesycie wątkiem Etty i Raula. Fabuła jest dość prosta – lecimy z punktu A do punktu B, lecz pani Dobrzyńska obudowała motyw podróży elementami, które przedstawiła w swoim uniwersum, czyniąc historię ciekawą i świeżą. Książka zawiera w sobie refleksję na temat kierunku, w jakim zmierza ludzkość. Pomysłowość autorki i jej swobodny styl spodobają się miłośnikom sci-fi. Gorąco polecam czekając na więcej. Trzecia część historii Etty już jest w trakcie tworzenia.

 Informacje o książce:
Tytuł:
Kawalkada
Tytuł oryginału:  Kawalkada
Autor: Luiza Dobrzyńska
Wydawca: Evanart
ISBN: 9788363939083
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać