Recenzje książek

Dama z blizną – Izabela Szylko

Dama z blizną - Izabela Szylko

Dama z blizną
Izabela Szylko

„-Cieszę się, że go zabili – powiedziała beza ogródek, gdy tylko usiedli. – Należało się mu to. Jest jakaś sprawiedliwość. Śmierć za śmierć. (…) Ja myślę, że prokuratora też przekupili, ale przecież nie mam na to dowodów. Więc może pan uznać, że tego pan nie słyszał. Wszystko inne mogę udowodnićˮ.

Brzmi zachęcająco? Oczywiście. Ten krótki fragment widnieje na okładce książki „Dama z bliznąˮ. I bez wątpienia po przeczytaniu czegoś takiego chce się sięgnąć po więcej. Izabela Szylko – autorka tej nietuzinkowej pozycji, pisała ją ponad dwa lata. A warto wspomnieć, że nie jest to lektura obszernych rozmiarów. Natrafiłam na interesujący wywiad z pisarką, gdzie wyjaśnia wiele ciekawych aspektów powstawania tej książki. M.in. dlaczego powstanie tej pozycji zajęło aż dwa lata.

„Mówiąc szczerze, to nawet dłużej. Na pomysł wpadłam wiele lat temu. Zaczęłam się zastanawiać, co by było gdyby żona któregoś z tych polityków, którzy najgłośniej sprzeciwiają się aborcji została napadnięta, zgwałcona i zaszła w ciążę? Co on by zrobił? Czy radośnie wychowywałby dziecko psychopaty, jak swoje własne? Czy może zmieniłby swoje przekonania? Zaczęłam pisać szkic tej historii i utknęłam w momencie, kiedy polityk dowiaduje się, że żona jest w ciąży. Co dalej? Żona rodzi dziecko i mamy dramat rodzinny. Słabe to. Żona usuwa ciążę? Też dramat rodzinny, tylko innego rodzaju. Znów nic nowego. Żona traci dziecko w wyniku poronienia? Najłatwiejsze wyjście, ale też najsłabsze, z rodzaju deus ex machina. I pewnego dnia, siedząc na tarasie mojego domu na Mazurach, gdy już zapomniałam, że chciałam napisać taką historię, przyszło mi do głowy zupełnie niekonwencjonalne rozwiązanie. A gdyby właśnie w tym miejscu, nad tym jeziorem popełniono zbrodnię? I to jest odpowiedź na niezadane pytanie: skąd biorą się pomysły. Pomysły po prostu przychodzą i same nas znajdują, tylko trzeba na nie poczekaćˮ [źródło].

Autorka bardzo osobiście i poważnie podchodzi do pisania i wydawania swoich książek. „Dama z bliznąˮ została wydana bez pomocy wydawnictwa. Jakby tego było mało Izabela Szylko prowadzi kursy pisarskie. Dużo pracy na głowie, ale jakie efekty. „Dama z bliznąˮ jest idealnym dowodem na to, że chęci i talent wystarczą, by stworzyć coś niesamowitego.

To typowy thriller z elementami kryminału i literatury obyczajowej. Wciągający już od pierwszych stron. Aż chce się czytać więcej i więcej. Bardzo ciekawie prowadzona narracja pozwala na manewrowanie pomiędzy różnymi osobami. Przeplatają się wydarzenia z miejsc zbrodni z tymi, gdzie zbrodnia jest dopiero planowana. Bardzo interesujące doznanie. Można porównać to do filmu, gdzie akcja przenosi się z miejsca na miejsce. Swoją drogą uważam, że wyszedłby z tego dobry mini serial, gdyby odpowiednio napisać scenariusz w oparciu o tę książkę.

Ale o czym właściwie jest ta historia? W trakcie trwającej kampanii prezydenckiej jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Dodatkowo żona zmarłego wcześniej zostaje uprowadzona. Wszystko toczy się wokół poszukiwań seryjnego mordercy, który ma bardzo specyficzne upodobania do kobiet. Ta wciągająca fabuła, oryginalnie skonstruowana intryga i niesamowicie ciekawy finał to ogromne walory tej książki. Niewątpliwie zasłużyła na wielki rozgłos.

To nie pierwsza książka autorki, widać dobry warsztat pisarski. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie (jeśli można powiedzieć tak o thrillerze). Okładka także zachęca do przeczytania. Kolorystyka podpowiada, że będzie to kryminał. Wydaje się jakby wszystko zostało dobrze przemyślane. Nie ma jednak nic dziwnego w tym, skoro Izabela Szylko to dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i pisarka. Jej debiut literacki „Madonna z hiacyntemˮ otrzymał wyróżnienie w konkursie na powieść kryminalną. Dodatkowo, tak jak wspomniałam wyżej, uczy kreatywnego pisania i jest autorką „Podstaw pisaniaˮ. Z takim dorobkiem każda książka powinna być hitem. Ja już wiem, że to nie jest moje ostatnie spotkanie z tą autorką. Na pewno sięgnę po inne książki z jej dorobku.

Polecam książkę każdemu, kto lubi jazdę bez trzymanki podczas czytania. Ale przede wszystkim tym, którzy mają mocne nerwy – nie brakuje w tej książce opisów wzmagających mdłości. Ale dla osób lubiących thrillery to z pewnością będzie atut. Naturalizm w takich książkach jest na wagę złota. Jeśli chcesz przeczytać wciągającą i intrygującą książkę to „Dama z bliznąˮ jest dla ciebie. Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne elementy dla powieści kryminalnej i thrillera.

Informacje o książce:
Tytuł: Dama z blizną
Tytuł oryginału: Dama z blizną
Autor: Izabela Szylko
ISBN: 9788394136949
Wydawca: Studio O’Rety
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać