Uwięziona królowa - Kristen Ciccarelli - Recenzje książek z każdej półki
Fantastyka

Uwięziona królowa – Kristen Ciccarelli

Recenzja książki Uwięziona królowa - Kristen Ciccarelli

Uwięziona królowa
Kristen Ciccarelli

Gdy zobaczyłam recenzję „Ostatniego Namsary„, wiedziałam, że to będzie książka, która może mi się spodobać. Kiedy dostałam możliwość przeczytania drugiego tomu, byłam bardzo podekscytowana. Przyznam, że trochę się wahałam, bo nie znam pierwszej części. Już tyle razy czytałam części różnych serii nie po kolei i uznałam, że i z „Uwięzioną Królową” dam sobie radę.

Seria Iskari to debiut Kristen Ciccarelli i jest do debiut bardzo udany. Choć nie stronię od sięgania po niemal wszystkie gatunki w literaturze, to moje serce zawsze najbardziej wyrywa się ku fantastyce. Możliwe, że właśnie gatunkiem i pozornie niewiele znaczącymi elementami autorka mnie oczarowała.

Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy w świecie wykreowanym przez Kristen Ciccarelli nastąpiły poważne zmiany. Nasza główna bohaterka, Roa, wyszła za syna człowieka, którego pomogła usunąć z tronu. Stała się królową i jej główną motywacją jest poprawienie sytuacji krzewowian, jej rodaków.

Jednak nie wszystkim mieszkańcom Firgaardu podoba się fakt, że Roa jest żoną Daksa. Na pewno jej pozycję umocniłby potomek, jest jednak problem… małżeństwo Roi i Daksa nie zostało skonsumowane. Młody król wydaje się flirtować z każdą napotkaną kobietą, a Roa stara się nakłonić męża do spełnienia danych jej obietnic. Wszystko się komplikuje, kiedy na życie Roi zostaje przeprowadzony zamach. To nie jedyne zmartwienie młodej królowej. Jej zmarła przed ośmioma laty bliźniaczka Essie, której dusza została zaklęta w jastrzębiu, coraz częściej znika.

„Zasady Nocy Duchów. Pogaś wszystkie światła. Zarygluj wszystkie drzwi. Jeśli nie możesz powstrzymać łez, znajdź źródło z głośno tryskającą wodą, by zagłuszyła twój płacz. Przypal chleb. Pozwól winu skwaśnieć. Zastąp cukier solą. Osłoń twarz, by cię nie rozpoznano. Choć możesz się bać, nie wzbraniaj się.”

Czy Roa zdoła ocalić swoje życie i przekonać do siebie poddanych? Czy pojawienie się byłego narzeczonego głównej bohaterki ma znaczenie? I w końcu, jaką rolę odegra zbliżająca się najdłuższa noc w roku, zwana Nocą Duchów?

Może zacznę od tego, że gdybyście mieli ochotę z jakiegoś powodu zacząć przygodę z tą serią od „Uwięzionej Królowej” właśnie, to ja nie widzę żadnych przeszkód. Wszystko, co musimy wiedzieć o świecie wykreowanym przez autorkę wynika z treści i z dialogów, więc tak naprawdę nie musiałam domyślać się wielu rzeczy. Właściwie od razu jesteśmy wciągnięci w akcję i strony naprawdę uciekają spod palców.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Roa poświęciła się dla swoich ludzi i choć jej skronie przyzdobiła korona, nadal jest waleczną krzewowianką. Nie zapomniała, o co walczyła, szanuje tradycje swoich pobratymców i pozostaje lojalna ludziom, których kocha. Jeśli chodzi o Daksa, to miałam mieszane uczucia. Od razu widać, że w tym związku to Roa nosi spodnie. Jest uważany za osobę o słabym charakterze, którą można łatwo manipulować. Cóż, czy naprawdę jest aż tak bezużytecznym królem?

Już powyżej napomknęłam, że szybko dałam się ponieść tej historii. Mam wrażenie, że w tej książce nie ma ani jednego zbędnego zdania. Autorka bardzo sprawnie prowadzi czytelnika poprzez kolejne wydarzenia, aż w końcu ze zdziwieniem przewraca się ostatnią stronę.

Podoba mi się, że w świecie przedstawionym w „Uwięzionej Królowej” można odnaleźć magię. Jest ona wpleciona w tak naturalny i nienachalny sposób. Bardzo mi się to spodobało. Jeśli kochacie smoki czy magiczne antyczne przedmioty, to ta książka jest zdecydowanie dla was.

Nie mogłabym nie wspomnieć o okładce, która jest niezwykle klimatyczna. Jeśli już zna się treść książki, to można dostrzec, że graficy nawiązali do treści, co bardzo mi się spodobało. Jednak jeśli ktoś kazałby mi wybierać, to nie wiem, czy nie postawiłabym na okładkę pierwszego tomu, która również przykuwa wzrok.

Klimat tej historii spodobał mi się na tyle, że chcę przeczytać „Ostatniego Namsarę„. Rzadko kiedy ma się okazję czytać książkę znając jej zakończenie i moim zdaniem to może być bardzo ciekawe doświadczenie. „Uwięzioną Królową” bardzo serdecznie wam polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Uwięziona królowa
Tytuł oryginału: The Caged Queen
Autor: Kristen Ciccarelli
ISBN: 9788379660513
Wydawca: IUVI
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content