77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie - Marek Skała i goście - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie – Marek Skała i goście

Recenzja książki 77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie - Marek Skała i goście

77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie
Marek Skała i goście

Na tylnej okładce książki „77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie” autorstwa Marka Skały czytamy:

„ (…) książka lekka w formie, za to znacząca w treści. Czytaj ją, śmiej się i wyciągaj wnioski. Kiedyś te historie mogą Ci uratować… No powiedzmy, dać kopa. W życiu i biznesie.”

Zdanie to dokładnie oddaje to, co jest zawarte w omawianej książce.

77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie - Marek Skała i goście

Marek Skała, będący doskonałym coachem, mówcą konferencyjnym i wykładowcą, przytacza w książce historie ze swojego życia obejmujące okres od czasów licealnych po studia i późniejsze życie zawodowe. Historie zwykle są lekkie, zabawne (np. te z udziałem legendarnego przewodnika górskiego i ratownika TOPR Franka Spytki), a niekiedy poważne jak „Blue Hole i Canyon w Dahab. Rzecz o strachu, śmierci i Waldku z Al Capone” (szczerze polecam! Mnie chyba dała najwięcej do myślenia). Teksty są pogrupowane w sześć rozdziałów zakończonych świetnymi grafikami zawierającymi najważniejsze słowa–hasła podsumowujące większość zawartych w danym rozdziale opowieści. Oglądając je, aż żałowałam, że nie mogę ich powiększyć i w formie plakatu powiesić nad biurkiem, żeby w trudnych chwilach przypominały mi właśnie o tej książce i wnioskach z niej płynących. Oprócz wspomnianych grafik, autorstwa Agaty Jakuszko i Karoliny Jóźwik, w książce znajduje się również wiele świetnych rysunków (szkicowanych ręką Jacka Fedorowicza, Andrzeja Mleczko, Henryka Sawki i Stanisława Tyma) oraz zdjęć wykonanych przez samego autora oraz licznych gości (razem aż 44), którzy zostali zaproszeni do współtworzenia „77 historii…”. Wspomnieni goście, to m.in. trenerka biznesu Agnieszka Maruda-Sperczak, dziennikarz i komentator sportowy Grzegorz Kalinowski, coach ICF i trener kompetencji interpersonalnych Jarosław Gietner czy dziennikarz Marcin Prokop. Został im poświęcony osobny rozdział książki, w którym to każdy z nich przytacza jedną, wybraną przez siebie historię z życia…

77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie - Marek Skała i goście

I w tym momencie zapytacie się pewnie, drodzy Czytelnicy, co takiego w sobie mają te historie, że o nich wspominam? Otóż opowieści te, z początku wydawać by się mogły lekkie i banalne, zakończone są jakimś istotnym morałem przypominającym nam o tym, co jest ważne w życiu, czym się w nim kierować i o czym nie zapominać w trakcie realizacji jakiegoś, wielkiego dla nas, wyzwania.

Książka jest z założenia kierowana głównie do menadżerów, kierowników, dyrektorów firm chcących poszerzyć wiadomości z praktyki biznesowej w zarządzaniu przedsiębiorstwem i zespołem ludzi. Wiadomo, że to właśnie oni często mają przed sobą wielkie wyzwania, związane nie tylko z zarządzeniem wieloosobowym zespołem, ale także z realizacją trudnych (czasem budzących w nich strach, że sobie nie poradzą) zadań firmowych. Toteż książka ta jest dla nich, żeby przypomnieć, że ludzie są ważni, a wygrana rodzi się w głowie. Jest ona także dla wszystkich osób szukających chęci, motywacji i odwagi do działania, dla tych którzy boją się zmiany reguł i przyznania do błędu. Lektura będzie świetnym prezentem dla nauczycieli (historie w niej zawarte mogą być podstawą do motywacyjnych rozmów z uczniami). Warto też przybliżyć treść książki starszym dzieciom i młodzieży, przypominając im o szacunku dla starszych i bardziej doświadczonych oraz wielu innych, ważnych w życiu wartościach, zwykle zawartych w postaci prostych zdań, takich jak:

„Kiedy coś się zaczyna, wygrywają odważni. Zamiast ciągle się uczyć, coś robią! Nikt nie nauczył się jeździć na rowerze, czytając książki.”

„Nigdy nie udawaj, że wiesz, jeśli nie wiesz. Sprawdź, poszukaj, dowiedz się. To znamionuje rzetelnego eksperta. Nikt nie wie wszystkiego, ale tylko prawdziwi specjaliści potrafią się przyznać.”

„Warto czasem zmienić zasady, jeśli efekt może być lepszy ”

77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie - Marek Skała i goście

Oprócz wspomnianych historii, w książce znajdziemy również krótkie notki biograficzne o gościach oraz dodatkowe źródła informacji przez nich podawane, które dotyczą głównie zagadnień, którymi się zajmują. Tym samym zdobyłam dodatkową listę linków i książek do przeczytania w trakcie letnich, wakacyjnych wieczorów.

Podsumowując, świetne grafiki, ciekawi goście, liczne złote myśli i motywacyjne morały sprawiają, że tak naprawdę w książce tej każdy z nas (niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego) znajdzie coś dla siebie. Z całego serca książkę polecam, bo naprawdę warto!

Informacje o książce:
Tytuł: 77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie
Tytuł oryginału: 77 historii, które mogą dać Ci kopa w życiu i biznesie
Autor: Marek Skała i goście
ISBN: 9788328354067
Wydawca: Onepress
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content