Literatura obyczajowa

Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno – Raphaëlle Giordano

Recenzja książki Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno - Raphaëlle Giordano

Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno
Raphaëlle Giordano

Mieliście kiedyś poczucie zupełnego bezsensu? Pustki w jaką zmierza Wasze życie? Jestem pewna, że każdy z nas to przechodził. Zmęczenie pracą, codziennością, rutyna i odwieczne zadawanie sobie pytania, ale po co to wszystko? Po co mi praca, w której nie jestem szczęśliwy? Po co mi relacja, w której nie czuję spełnienia? Te same pytania zadawała sobie Camille w książce „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno” autorstwa Raphaëlle Giordano.

Historia zaczyna się klasycznie, poznajemy Camille, której w środku lasu przytrafia się awaria samochodu. Zmęczona drogą, rozdrażniona obojętnością partnera i rozżalona okropną pogodą w środku pustkowia, bohaterka puka do domu nieznajomych ludzi prosząc o możliwość zatelefonowania do pomocy drogowej. Los jest łaskawy i Claude, który otwiera jej drzwi, z chęcią pomaga zrozpaczonej kobiecie. Jego dobroć i bezinteresowność sprawiają, że coś w Camille pęka i zaczyna „wylewać” z siebie wszystkie żale, troski i smutki. Claude uważnie słucha rozżalonej kobiety, a następnie bez wahania podaje jej swoją wizytówkę mówiąc, że jest rutynologiem i że, jeżeli tylko się zgodzi, pomoże jej w jej problemach.

Kim jest rutynolog, Camille dowiaduje się na kolejnym spotkaniu z Claude. Ten zaś proponuje jej, aby pod jego kierownictwem rozpoczęła pewien proces mający na celu zmianę jej nastawienia do życia, a tym samym pomocy w problemach bohaterki. Camille jest świadoma, że z jednej strony to wszystko może wydawać się dziwne i niezrozumiałe. Ma przecież pracę, cudownego synka i dobrego męża, a jednak siła i spokój jakimi emanuje Claude imponują jej i sprawiają, że podejmuje wyzwanie.

Na początku warto wspomnieć, że autorka książki jest pisarką i trenerką rozwoju osobistego, która sama stworzyła zawód rutynologa, będącego połączeniem psychologii i coachingu. Niestety nie mogę polecić żadnych książek jej autorstwa oprócz wspomnianej w tej recenzji, ponieważ takowe nie figurują na polskim rynku. Szukałam, z tego względu, iż choć „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno”, jest ciekawą książką, to jednak nie jestem pewna czy nie lepiej czytałoby mi się ją gdyby była napisana w formie poradnika. Jednym słowem koncepcja super, wykonanie już trochę mniej. Autorka na pewno znakomicie pisze poradniki, ale z książką zawierającą fabułę, bohaterów i akcję, radzi sobie gorzej. Z historią Camille każdy z nas może się utożsamiać, tak jak zaczęłam swoją recenzję, przynajmniej raz mieliśmy dokładnie takie same myśli jak ona, ale umieszczenie takiej opowieści w książce, bez dodania jej odpowiedniego polotu i świeżości, skutkuje trochę nudnym tekstem. W książce zawartych jest kilka scen, które były dla mnie bardzo niezrozumiałe, drobnostki, jednak raziły. Camille używa języka, który jest nienaturalny jak dla kogoś kto dopiero uczy się radzić ze swoimi problemami w sposób jaki proponuje jej Claude. Jako psycholog, mogłabym powiedzieć, że już na samym początku ma ogromny wgląd w siebie. Dokładnie opisuje swoje stany i emocje, co jest po prostu niespotykane, nawet u większości ludzi. I tu od razu zrodziła mi się sprzeczność, dlaczego osoba która tak dobrze wie co się z nią dzieje i używa takiego zaawansowanego języka – jest tak bezradna? Claude z kolei to kolejna postać, która może denerwować przeciętnego czytelnika. Ten człowiek kreowany jest w książce na Mistrza Yodę, który za każdym razem sypie cytatami typu:

„Oświecony egoizm to czynienie dobra innym” (s. 111).

Miałam również wrażenie, że Giordano nie panuje nad fabułą, zapominając o niektórych bohaterach lub spłycając ich rolę. Już na samym początku jest przykład żony Claudea, która w momencie gdy nieznajoma kobieta, tu Camille, zaczyna szlochać w jej salonie, taktownie wychodzi do innego pokoju, aby jej mąż mógł sobie z ową kobietą porozmawiać (nie jest przy tym o to proszona, po prostu nagle znika ze świata książki).

Nie umiałam czytać „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno”, nie zwracając uwagi na te błędy, cały czas miałam w głowie, że lepiej jednak sprawdziłaby się jako poradnik. Jednakże to nie tak, że męczyłam się z tą powieścią. Byłam zachwycona na przykład rozmową Camille ze swoją matką, a właściwie kłótnią – nie rozmową, oddaną tak realistycznie! Jak również bardzo podobało mi się, że na wszystkie propozycje Clauda, na początku Camille reagowała z dystansem i bez entuzjazmu – gdzie ujawniał się jej opór przed zmianą. Pojawiało się również załamanie i pytania czy to wszystko ma jakiś sens? Także końcówka była w jakiś sposób zaskakująco zabawna.

Myślę, że książka spodoba się osobom szukającym inspiracji w zmianie myślenia lub sposobów postępowania (albo jednym i drugim – jak wspomina moja przyjaciółka, postawy wynikają z przekonań – należy zmienić przekonania aby zmienić postawy). Aby nikt z czytających nie przeoczył, niektóre techniki w tekście są pogrubione i większość do zastosowania „od razu” dla każdego. Ja nie mam poczucia straconego czasu, bardziej poczucie przeczytanej prozy która mnie nie zachwyciła. Nie miałam ochoty ani razu dołożyć książki w kąt bez poznania dokładnie całości historii, chciałam przejść z Camille całą jej drogę. Polecam zainteresowanym!

Informacje o książce:
Tytuł: Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno
Tytuł oryginału: Ta Deuxième Vie Commence Quand Tu Comprends Que Tu N’en As Qu’une
Autor: Raphaëlle Giordano
ISBN: 9788328707337
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać