Recenzje książek

Szumowiny – Jørn Lier Horst

Recenzja książki Szumowiny - Jørn Lier Horst

Szumowiny
Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst jest moim mistrzem. Już od pierwszej strony potrafi wbić czytelnika w fotel:

„Na wodzie kołysał się but do biegania. I chociaż za każdym razem, gdy piasek uciekał spod niego, zdawało się, że morze porwie go ze sobą, to jednak kolejne fale wyrzucały go z powrotem na brzeg. Wodorosty i trawa morska zaplątały się w związane sznurowadła. Na podeszwie wytworzył się osad z brunatnych alg. Z buta wystawały resztki ludzkiej stopy, oblepionej narybkiem krewetek i innymi drobnymi organizmami morskimi”.

Czego się spodziewać po tak drastycznym początku, aż się boję, ale pełna nadziei na kolejny fantastyczny kryminał, zaczynam lekturę…

Szumowiny”, to kolejny zapierający dech w piersiach kryminał byłego szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, który obecnie jest pisarzem i dramaturgiem. Ukończył kryminologię, ale także filozofię i psychologię. Jego najsłynniejszym dziełem jest seria kryminałów o Williamie Wistingu, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi nagrodę Rivertona 2012, Szklany klucz 2012, a także nagrodę norweskich pisarzy. Myślę, że to dzięki niezwykle bogatemu doświadczeniu zdobytemu podczas pracy policyjnej, jego książki są tak doskonałe i realistyczne.

Środek lata, miasteczko Stavern. Policja dostaje zgłoszenie o znalezieniu lewej stopy na brzegu morza, żeby tego było mało po kilku dniach dostają następne i następne. W sumie morze wyrzuca cztery lewe stopy w przeciągu tygodnia. Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana miejscowa policja. Głównym dowodzącym śledztwem zostaje komisarz policyjny dowodzący Wydziałem Śledczym w Larviku William Wisting. Na początku policja zastanawia się, czy to nie jest przypadek, że akurat ta część ludzkiego ciała jest znajdowana. Może gdzieś na dnie leżą zatopione w workach zwłoki rozczłonkowanych ciał i akurat lewa stopa wypłynęła. Jednak z biegiem wydarzeń okazuje się, że nie jest to zbieg okoliczności. Za dużo czynników i tropów wskazuje na powiązanie stóp z… no właśnie z czym? Na pewno nie jest to przypadek, ale policja ma trudności z rozwiązaniem sprawy. Jakie powiązanie z tym wszystkim mają mężczyźni z domu starców, którzy zaginęli kilka miesięcy temu. Czy możliwe, że ktoś ich uśmiercił, bo za dużo wiedzieli?
Ciekawy jest też wątek Line, córki komisarza. Kobieta pisze duży artykuł o byłych więźniach. Spotykając się z byłymi skazanymi stara się odpowiedzieć na pytanie: jak kara więzienia wpłynęła na nich i ich dalsze życie. Podczas lektury dość często zastanawiałam się, czy artykuł Line będzie miał jakiś związek ze śledztwem, czy może rozumowanie, rozmowy dziewczyny będą pomocne w toku śledztwa.

Bardzo cenię w autorze to, że dokładnie dba o wszystkie szczegóły i wątki w swoich powieściach. Myślę, że merytoryczność, dokładność i wiarygodność są zasługą pracy w policji. Doświadczenie pozwala mu stworzyć niezwykle realny obraz zbrodni i wszystkich towarzyszących jej detali oraz zgrabnie opisać tok śledztwa.

Napięcie w książce budowane jest powoli z mocnym przyspieszeniem na koniec. Mnogość intryg i zaułków w śledztwie sprawia, że momentami gubię się i nawet mam wątpliwości, czy Horst sam nadąży za swoją fabułą i się w niej nie zaplącze. Jednak nie, każdy jedna historia ma bardzo logiczne rozwinięcie i zakończenie. Wszystkie są powiązane ze sprawą i doprowadzone do końca. Nic nie jest pozostawione przypadkowi. Wszystko to sprawia, że ciężko mi było oderwać się od lektury. Do tego lekki styl autora sprawia, że „Szumowiny” czytają się same. I to szybko.

Jedynym minusem jest to, że wydawnictwo Smak Słowa nie wydaje serii w kolejności chronologicznej. Recenzowana książka jest 6 w kolejności z serii, a wcześniej wydana została 10 (Ślepy trop). Nie jest to duży problem, gdyż do tej pory nie odczułam dyskomfortu czytania, jednak mam nadzieje pewnego dnia zacząć lekturę wszystkich tomów w kolejności chronologicznej.
A teraz nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić fanów dobrego kryminału do lektury. Nawet jeśli nie znacie autora, na pewno się nie zawiedziecie.

Informacje o książce:
Tytuł: Szumowiny
Tytuł oryginału: Bunnfall
Autor: Jørn Lier Horst
ISBN: 9788364846700
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać