Literatura młodzieżowa

Stay with me – J. Lynn

Recenzja książki Stay with me -

Stay with me
J. Lynn

Trzecia i muszę przyznać, moja ulubiona część cyklu Czekam na ciebie. Nie wiem, dlaczego, ale pokochałam ją miłością platoniczną i o wiele mocniejszą niż w przypadku dwóch poprzednich części. Wspominałam, że autorka miażdży? Hm, porusza tematy niewygodne. Ważne, trudne i wartościowe. Zachowując przy tym umiar i klasę. Tak, chyba właśnie to mnie przekonuje. Chyba dlatego książka „Zostań ze mną” sprawiła, że na wiele spraw spojrzałam inaczej. Wiele rzeczy zaczęłam doceniać. I zdecydowanie dlatego kocham książki. Cały czas kreują nasz światopogląd. Na nowo od początku.

Calla ma dwadzieścia jeden lat i bardzo mało przygód na koncie. Za to ogromną traumę i ciężar wspomnień. Tak bolesnych, że ukrywa swoje pochodzenie nawet przed najbliższą przyjaciółką, Tessą. Karmiąc przyjaciół półsłówkami i półprawdami żyje między nimi. Na pół etatu. Drugie pół, stara się chować. Studiując pielęgniarstwo, jest pewna, że tego chce od życia. Jej świat zawalił się, gdy była dzieckiem, zostawiając po sobie blizny na ciele i duszy. Te pierwsze wycofują ją z życia społecznego i zabierają pewność siebie. Pierś i plecy są pokryte śladami po oparzeniach, a na jej lewym policzku widnieje duża blizna. Pewnego dnia Calla zostaje wezwana do dziekanatu. Okazuje się, że na jej koncie nie ma środków, by pokryć kolejny semestr studiów, a jej zdolność kredytowa jest wyczerpana. Koszmarny sen? Dla Calli na pewno, dziewczyna stawała na uszach, by przetrwać do końca studiów, żyła bardzo oszczędnie. Po złożeniu podania o stypendium na  uczelni, wsiada do auta i jedzie do rodzinnego miasta. Jest tylko jedna osoba, która mogłaby jej to zrobić. Jej matka. Na miejscu, w barze należącym do ich rodziny, poznaje Jaxa. Chłopak pełni obowiązki barmana i trzyma to miejsce w ryzach. Calla nie spotyka matki, mimo to postanawia zostać na jakiś czas. Pakując się tym samym w okropne tarapaty.

Co kierowało matką Calli? Co skrywa przeszłość dziewczyny? Kim jest Jax i jaką rolę odegra w jej życiu? Czy Calla w końcu otworzy się przed przyjaciółmi i wyjawi im prawdę o swojej rodzinie? W jakie kłopoty wpakowała się jej matka? Z jakimi zagrożeniami będzie musiała się zmierzyć?

Jak już wspomniałam, moja ulubiona. Może przez złożoność postaci. Może przez Jaxa. Może przez historię Calli i jej stratę. Jednak porywa mnie i wciąga głęboko. Jest po prostu magiczna. Trudna – tak. Wymagająca – jak zawsze. Jednak wciąga głęboko. Razem z Callą Czytelnik szoruje blat baru, z Jaxem pilnuje dziewczyny w niebezpieczne wieczory. Czytelnik stoi koło nich, gdy dostrzegają siebie. To jest świetne. Ta część ma inny klimat, jest wolna od atmosfery kampusu studenckiego, imprez i nauki. Są wakacje, Calla wróciła do domu, do którego nie chciała nigdy wracać. Zbyt dużo wspomnień, zbyt dużo kłopotów. Calla jest pełna niepewności. Ukryta, nie dopuszcza do siebie wielu osób. Jest wycofana. Jednak kiedy grozi jej realne niebezpieczeństwo, które ściągnęła na nieświadoma matka, w jakiś dziwny sposób Calla się budzi. Odkrywa w sobie coraz więcej. I to jest świetne.
Jak to zwykle na naszym ukochanym polskim rynku bywa, wydawnictwo trochę się wmieszało. Chociaż ta część jest mniej więcej dwadzieścia pięć procent dłuższa niż poprzednie, to wydawnictwo rozłożyło tę historię na dwie części, oddzielając je oczywiście od siebie kilkumiesięcznym okresem oczekiwania, gdzie Czytelnik dostaje szewskiej pasji, bo książka kończy się w TAKIM momencie. Ta recenzja to nieco pójście na skróty, bo ja Wam pokazuję całość książki, opisując jednocześnie dwie części i recenzując oryginał. Staram się, oczywiście, nie sprzedać Wam niepotrzebnego spoilera, bo tego nikt nie lubi.

Podsumowując, jak najbardziej na tak. Uwielbiam tę część, nawet jeśli mamy do czynienia z „Zostań ze mną. Tom 3, część 1” i „Zostań ze mną. Tom 3, część 2„. Ja wam przedstawiam po prostu całość, która zasługuje na uwagę, bo powala. Drażni, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Wiem, co mówię, bo strasznie mnie denerwowało, gdy wydawnictwo przesuwało w marcu jakieś pięć razy premierę. Nie ładnie. Jednak… Mogę z czystym sercem powiedzieć, że moja cierpliwość została nagrodzona, gdy mogłam dokończyć drugą część. Miłego czytania.

Informacje o książce:
Tytuł: Stay with me
Tytuł oryginału: Stay with me
Autor: J. Lynn
ISBN: 9780062294807
Wydawca: William Morrow Paperbacks
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać