Fantastyka

Między teraz a wiecznością – Marie Lucas

Recenzja książki Między teraz a wiecznością - Marie Lucas

Między teraz a wiecznością
Marie Lucas

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co by się stało, gdyby zmarły mógł Ci coś powiedzieć? Albo gdybyś słyszał tych, którzy po śmierci jeszcze nie przeszli na „drugą stronę”? Temat śmierci jest bardzo plastyczny, rozległy i poruszany już niejednokrotnie w literaturze. Jednak za każdym razem jest inaczej. Pierwszy raz o tej książce przeczytałam ponad rok temu w jakimś brukowcu, w małej kolumience na dole strony, gdzie zwykle w takich gazetach jest miejsce na nowości literackie. Zapisałam gdzieś tytuł, bo zaintrygował mnie opis. Teraz wróciłam do tej książki i jak się okazuje, warto było…

Nastoletnia Julia przechodzi w życiu wielkie zmiany. Po śmierci ojca, który według prawa nie był jej ojcem, jest zmuszona do przeprowadzki do ciasnego mieszkania w bloku i powoli, by wiązać koniec z końcem, wyprzedaje na eBay co droższe i bardziej markowe ciuchy z własnej szafy. Ojciec Julii był mężem innej kobiety, miał z nią syna. Matka Julii była tylko jego kochanką, którą utrzymywał i zapewniał jej oraz ich dziecku spokojny byt. Po jego śmierci wszystko staje na głowie. Oczywiście Julia i jej matka nie mają prawa do spadku. Naturalnie wdowa po mężczyźnie zgarnia wszystko i kobiety zostają bez grosza. Na dodatek, gdy Julia już powoli przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, umiera dziadek dziewczyny, który w świetle prawa też nie jest jej dziadkiem.

To nieco skomplikowane. Julia w szkole szybko odnajduje przyjaciół i zaczyna umawiać się z przystojnym Feliksem. Chłopak jest idealny… z pozoru. Bardziej pasuje do tej Julii, którą była przed śmiercią ojca. Dziewczyna nieoczekiwanie łapie nić porozumienia z klasowym outsiderem, Nikim. Chłopak nie ma znajomych, jest mroczny i tajemniczy, wszyscy schodzą mu z drogi jakby się go bali. Ale nie Julia. Po pewnym czasie dziewczyna dowiaduje się, że chłopak… słyszy zmarłych. Co więcej, informuje Julię, że dziadek chciałby z nią porozmawiać. Im więcej czasu Julia spędza z Nikim, tym bardziej zacieśnia się ich więź.

Jakie niebezpieczeństwo czyha na Julię? Co skrywa testament ojca, zostawiony u innego adwokata? Co chciał powiedzieć Julii dziadek? Czy Niki zdoła zapanować nad swoim darem? Którego z nich wybierze Julia? Czy znajdzie wyjście z trudnej i niebezpiecznej sytuacji? Czy Niki i Feliks mimo wzajemnych waśni będą umieli ochronić dziewczynę, którą obaj kochają?

Jest to bardzo ciekawa i oryginalna powieść. Autorka pokazuje coś fajnego i innego, naginając po raz kolejny już granice. Rozmawianie ze zmarłymi? Jasne. Ale przy tym zachowała sztywne ramy, pokazała granice i nie zapomniała uzupełnić całości schematu o tych złych. Bardzo zaskoczył mnie wątek rozwoju zdolności Nikiego. Chłopak po pewnym czasie umiał nagiąć dusze do swojej woli, przez co, na przykład przesunęły przedmiot. Książka w trakcie czytania ujawnia przed Czytelnikiem nowe zagadnienia. Jedne sprawy się wyjaśniają, inne wręcz przeciwnie, każdy rozdział dodaje nowe pytania.

Już sama historia Julii – jakby powiedziała pewnie moja babcia: bękarta – dziewczyny, która straciła wszystko w chwili śmieci ojca: zabezpieczenie finansowe, dostanie życie, markowe ciuchy i dach nad głową, jest zagmatwana i pełna niepewności. Jej nowi znajomi są tacy jaka ona była kiedyś. Dość łatwo wyłapać Czytelnikowi tę różnicę w zachowaniu dziewczyny, gdy jest z paczką znajomych i Feliksem, a kiedy przebywa sama z Nikim. Jej relacja z outsiderem zmienia się niemal co chwila. Chłopak jest nieprzewidywalny, jednak bardzo szybko pojawia się między nimi uczucie. Ale jest jeszcze Feliks. Były przyjaciel Nikiego i chłopak Julii. Nie chcę Wam zdradzać za dużo, czy Julia zostanie z Feliksem, czy będzie z Nikim. Ja miałam od początku swojego faworyta wśród tych dwóch i został nim do końca. Mino wielu potknięć i nieprzewidzianych sytuacji. Wydaje mi się, że nawet gdyby Niki był zwykłym facetem, a nie słyszącym duchy Nikim Grobowcem i między postaciami nie przemykały się duchy, całość i tak byłaby interesująca. Wątek miłosny, widmo złego przyrodniego brata, który w przeszłości wykorzystał Julię, poszukiwanie testamentu czy próby przystosowania się dziewczyny do nowego życia, same w sobie są ciekawe i fajne. Ale ten element fantastyki nadaje całości klimat i charakter.

Podsumowując, polecam. Wywołuje gęsią skórkę, szczególnie czytana w nocy. Pełna zwrotów akcji, duchów i tych, co je słyszą. Do tego wątek miłosny i walka o spadek. W tym momencie robi się już gorąco. Więcej nie zdradzę. Zapraszam do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Między teraz a wiecznością
Tytuł oryginału: Zwischen Ewig und Jetzt
Autor: Marie Lucas
ISBN: 3841422144
Wydawca: Egmont Polska
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać