Literatura obyczajowa

Przegapić życie – Monika Matusik

Recenzja książki Przegapić życie

Przegapić życie
Monika Matusik

Od kilku tygodni zaczyna jawić się we mnie pewna refleksja. Mam wrażenie, że im więcej książek przepływa przez moje ręce, tym bardziej są one do siebie podobne. Widzę utarte schematy, wzorce fabuły, niezaskakujące sposoby zaskoczenia czytelnika czy też kreacje postaci. Wielokrotnie spotykam się z sytuacją, gdy czytając książkę określonego gatunku wiem co mnie czeka – i to do tego stopnia, że w pewnym momencie sama mogę sobie układać dalszy ciąg. Ze względu na to, iż w ostatnim czasie pochłaniam dość dużo polskich pozycji, w większości autorów debiutantów, zrodziła się we mnie potrzeba świeżej nuty. Poczułam potrzebę lekkości, nowego podejścia do twórczości literackiej. Czegoś – co po przeczytaniu książki pozwoli mi na stwierdzenie: WOW! Tego jeszcze nie widziałam. Z takim właśnie nastawieniem sięgam po powieść Moniki Matusik „Przegapić życie”. Pierwsze, co przykuwa moją uwagę, to krótki opis autorki na okładce książki. Mimowolnie pojawia się we mnie pewien stopień zaintrygowania i radosnego niepokoju. Nie pozostaje mi nic innego, tylko sprawdzić, jaką wartość niesie za sobą przyciągający opis zarówno książki, jak i autorki.

Akcja powieści snuje się wokół losów Amelii, kobiety, którą poznaję jako pacjentkę szpitala psychiatrycznego.  Trafia do tego miejsca w następstwie tragedii, która ją spotyka. Umysł Amelii podpowiada jej, że bezpośrednią przyczyną było samobójstwo ukochanego, po którym jej życie rozsypało się w drobny mak. Czy jednak na pewno? Kluczowym w tej powieści jest bowiem to, co dzieje się w głowie bohaterki. We wspomnieniach, które przedstawia zaczynają pojawiać się paradoksy i niedomówienia. Jak bardzo zwodzić może własny umysł? Czy człowiek może żyć w przekonaniu o czymś, co pewnego dnia okazuje się złudnym cieniem rzeczywistości? Doskonałym, a także wprowadzającym w książkę lekkość i świeżość zabiegiem jest dwutorowość fabuły. Chwile, kiedy czytelnik ma do czynienia z Amelią tu i teraz, na oddziale szpitala, przeplatają się jej wspomnieniami oraz opowiadaną przez nią historią. Początek powieści pozwala tylko na stawianie pytań i próbę domyślania się związków przyczynowo-skutkowych, z czasem fabuła przynosi odpowiedzi na stawiane pytania oraz wyjaśnienie, co tak naprawdę kryje serce i ciało kobiety. Błędem recenzenckim byłoby w tym miejscu wyjawienie treści książki, jej każdy element jest tak ważny dla całości fabuły, że zdradzenie choćby jednego nieodpowiedniego zbyt wcześnie mogłoby zniszczyć misterną konstrukcję budowaną przez autorkę, zwłaszcza, że zakończenie książki przeszło moje najśmielsze oczekiwania, będąc kompletnie niezgodnym z moją nieudaną wizją finału powieści.

Z całym przekonaniem stwierdzę, że Monika Matusik postawiła sobie poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie. Zarówno fabuła, warstwa stylistyczna jak i kreacja bohaterów są na najwyższym poziomie. Autorka operuje słowem na poziomie mistrzowskim, prowadząc dialogi w sposób zaskakująco przyjazny dla czytającego. Historia miłości w jej wykonaniu nie zakrawa o banał ani tendetę. Jest piękna, wysublimowana i delikatna. Tematy trudne, uderzające w system wartości czytelnika potraktowane zostają z należytym im szacunkiem. Treść powieści jest przemyślana do tego stopnia, że wszystkie elementy tworzą jedną, spójną całość – nie pozostawiając ani przez chwilę czytelnika w poczuciu zagubienia czy bezładu. Oczywiście, podczas podążania za akcją wielokrotnie pojawia się we mnie mentalny znak zapytania, zdziwienie czy niezrozumienie – jednak po upływie kolejnych kartek zastąpione zostaje westchnieniem zrozumienia. Śmiem nawet twierdzić, że takie momenty są jednym z głównych walorów książki. Pobudzają do myślenia, skłaniają do zastanowienia się nad poruszanymi problemami. Co więcej, zachodzą za skórę niczym zadry i wcale nie chcą dać się szybko wyjąć.

W mojej ocenie Przegapić życie to powieść, która ma szansę stać się bestsellerem, który odpowiednio wypromowany trafić może do ogromnej rzeszy czytelników. Powodzeniem cieszyć się powinien zarówno u ludzi młodych, dla których stawianie pytać na poziomie egzystencjalnym jest codziennością, jak też u osób dojrzałych, które teoretycznie mają już własny światopogląd i gotową odpowiedź na wiele trudnych pytań. Przegapić życie, jeśli zostanie potraktowane z odpowiednią dawką szacunku i zrozumienia może stać się balsamem dla wielu zranionych serc, przestrogą dla lekkomyślnych dusz, czy też znakiem stop – dla pędzących bez tchu.

Informacje o książce:
Tytuł: Przegapić życie
Tytuł oryginału: Przegapić życie
Autor: Monika Matusik
ISBN: 9788379422364
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać