Literatura dziecięca

Kuba i czarodziejskie nożyczki – Katarzyna Chrzanowska

Recenzja książki Kuba i czarodziejskie nożyczki

Kuba i czarodziejskie nożyczki
Katarzyna Chrzanowska

Książka spodobała mi się już od pierwszego wejrzenia. Dwóch roześmianych chłopców na okładce ze szczurkami na ramionach sprawia wrażenie dobrych przyjaciół. Opis na okładce obiecujący rozbudzenie wyobraźni i podróże po magicznych krainach sprawił, że z przyjemnością sięgnęłam po książkę Katarzyny Chrzanowskiej. W głowie miałam wspomnienie o „Zaczarowanym Ołówku” z dzieciństwa i „Magicznym Drzewie” z nieco starszych lat. Ciekawiło mnie, czym „Czarodziejskie Nożyczki” będą różnić się od tamtych niezwykłych przedmiotów.

Głównym bohaterem książki jest siedmioletni Kuba. Chłopczyk potrafi wykonywać piękne rysunki, ponieważ dużo czasu spędza samotnie w domu z powodu swojej choroby. Po przeprowadzce do nowego domu znajduje różne skarby pozostawione tam przez poprzednich mieszkańców. Wśród nich są stare duże nożyczki. Pewnego dnia stworki, które rysuje i wycina za pomocą nożyczek stają się żywe i zabierają go w podróż do niezwykłej krainy NES (nazwa czytana od tyłu jest sugestywna). NES jest miejscem niezwykłym, ponieważ trafiają tam wszystkie niechciane i zapomniane zabawki i zwierzątka. Chłopczyk poznaje ich smutne historie, które były wynikiem działań ludzi. Jednym z mieszkańców krainy jest szczurek, który opowiada mu o swojej przyjaźni z Antkiem. Odwiedzali się, nawet, kiedy szczurek trafił do krainy NES, jednak Antek podczas przeprowadzki za granicę zapomniał zabrać ze sobą magiczne nożyczki, co przyczyniło się do definitywnego rozstania przyjaciół. Po zapoznaniu z historią szczurka zostajemy wprowadzeniu w przygody Antka i jego przeżywanie tęsknoty za przyjacielem. Uczucie jest tak silne, że mimo upływu lat chłopiec dąży do wyjazdu do domu i spotkania w krainie NES.

Każdy rozdział książki przedstawia odmienne przygody bohaterów prowadzące do wspólnego zakończenia. Książka wzrusza i bawi jednocześnie. Z jednej strony mamy częste pobyty w szpitalu i brak możliwości zabawy jak inne dzieci, z drugiej nocne wyprawy i przyjaźń pokonującą wszelkie przeciwności. Mimo iż krainę stworzył czarnoksiężnik nie ma w niej zła, wszyscy żyją w zgodzie i nie sprawiają sobie przykrości. Przedstawione historie Antka i Kuby pokazują, że magia nie wymaga machania różdżką i wypowiadania zaklęć, tylko uruchomienia wyobraźni. To, co potrafi wydarzyć się w głowie jest niepowtarzalne. Gdyby NES istniało wyłącznie w historii Kuby można by przyjąć, że to tylko sen, cóż jednak powiedzieć, kiedy tę samą krainę odwiedził ktoś inny? Mam nadzieję, że jest takie miejsce do którego trafiają skrzywdzone zwierzaki i zabawki, które znudziły się wraz z nadejściem nowej mody. Po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że nawet jeśli NES istnieje tylko na kartach książki, to więź Antka i szczurka zwróci uwagę dzieci na to, że nikt nie zasługuje na opuszczenie i złe traktowanie. Przyjaźń jest magiczna i często niezrozumiała dla wielu, to co łączy bohaterów książki jest wiele dającą nauką dla Czytelników.

Bardzo podoba mi się szata graficzna książki. Rysunki są przepełnione pozytywną energią, dobrze oddają treść bajki, a w dodatku umieszczone są stronę po opisanej akcji, aby nie zdradzać treści. Przez to książkę czytało się z nieustannym zaciekawieniem. W czasie czytania był moment kiedy zagubiłam się w wątkach, które dotyczyły chłopców, jednak dalsza cześć bajki była jasna i zrozumiała, przez co nie sprawi trudności małym Czytelnikom. Początkowo miałam wrażenie, że będzie to smutna książka i nie wniesie uczucie przygnębienia. Po przeczytaniu stwierdzam, że nie można napisać inaczej o rozstaniu przyjaciół, które nie jest wynikiem ich woli. Smutna jest choroba chłopca, jednak promyki radości zwracają uwagę, że bohater książki, ale też Czytelnik, zmagający się z przeciwnościami losu, które nie są chorobą czy niepełnosprawnością, ale zbiorem wielu cech historii i przygód, i nie można skupiać się tylko na tym, czego nie może dokonać ze względu na słabość.

Książka jest świetną lekturą do czytania z latarką pod kocem. Dzieciom trzeba rozbudzać wyobraźnię, która jest potężnym narzędziem i ta pozycja temu służy. „Kuba i czarodziejskie nożyczki” to książka, która poucza, a jednocześnie udowadnia, że w wyobraźni nie ma rzeczy niemożliwych. Książka jest warta swojej ceny i z pewnością zadowoli Czytelników w różnym wieku.

Informacje o książce:
Tytuł: Kuba i czarodziejskie nożyczki
Tytuł oryginału: Kuba i czarodziejskie nożyczki
Autor: Katarzyna Chrzanowska
ISBN: 9788379422838
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać