Inspiracje

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce – Marie Kondo

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce - Marie Kondo

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce
Marie Kondo

Każdy z nas chce żyć w porządku, jednak niektórym niezwykle ciężko zapanować nad ładem. Czy istnieje jedna i niezawodna metoda uporządkowania naszego domu i życia zarazem? Marie Kondo twierdzi, że tak. Można posprzątać raz, a dobrze, jeśli tylko się tego naprawdę chce. W swojej poprzedniej książce „Magia sprzątania” przedstawiła czytelnikom swoją autorską metodę sprzątania KonMari, w drugiej książce, którą mam przyjemność recenzować „Tokimeki. Magia sprzątana w praktyce”, przedstawia nam właśnie praktycznie podejście do sprawy. Jest to więc pozycja dla osób, które podjęły już decyzje, że chcą posprzątać. Autorka zapewnia nas, że gruntowne sprzątanie będzie wyjątkowym wydarzeniem w naszym życiu i że najtrudniejsze jest powzięcie postanowienia o sprzątaniu, potem jest już z górki.

Czym jest metoda KonMari? Opiera się ona na zatrzymywaniu tylko tych rzeczy, które wzbudzają w nas radość. Marie opisała ją w sześciu zasadach:

  1. Postanów, że posprzątasz.
  2. Wyobraź sobie swój idealny styl życia.
  3. Najpierw dokończ proces wyrzucania.
  4. Sortuj, kierując się kategorią przedmiotu a nie jego lokalizacją.
  5. Zachowaj właściwą kolejność sprzątania.
  6. Zapytaj samą siebie, czy dana rzecz wywołuje w tobie radość.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza: Mistrzowskie rady KonMari odpowiada między innymi na pytania: Jak uwrażliwić się na radość? Jak wypełnić dom radością? oraz Wszystko, co powinnyśmy wiedzieć o tym, jak czerpać radość z przechowywania rzeczy. Najbardziej pożyteczną radą tutaj, okazała się dla mnie ta, dotycząca składnia ubrań o nietypowych kształtach.

„Sekret składnia ubrań o nieregularnym kształcie jest następujący: nigdy się nie poddawaj. Ubrania to prostokątne kawałki tkaniny, które zszywa się ze sobą. Niezależnie od tego, jak dane ubranie wygląda, zawsze można je złożyć w prostokąt.(…) Zacznij od złożenia do środka rękawów. Jeżeli rękawy są bardzo szerokie, to złóż je kilka razy, żeby nie wystawały po bokach prostokąta. Następnie zegnij prostokąt wzdłuż na pół, tak żeby rękawy znalazły się w środku. Złóż go ponownie na pół lub na trzy. Ubranie należy złożyć tyle razy, żeby można było je pionowo, dopasować do wysokości szuflady.”

Prawda, że proste? Pewnie! Po spróbowaniu kilka razy, stałam się mistrzem składania ubrań! Poniżej możecie zobaczyć moją idealnie złożoną bluzkę.

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce - Marie Kondo

Część druga to Encyklopedia sprzątania. Dowiadujemy się w niej jak porządkować ubrania, książki, papiery, komono czy przedmioty wartości sentymentalnej. Pewnie zastanawiacie się czym tajemnicze komono jest. Są to rzeczy różne, na przykład kable, kosmetyki, środki czystości, przybory kuchenne i wiele innych. Z racji tego, że jest to najbardziej rozbudowana kategoria najtrudniej się ją sprząta.

Wreszcie część trzecia Magia zmieniająca życie, czyli dom, który promienieje radością oraz kilka rozdziałów o zmianach, które nastają po tym, gdy skończymy sprzątanie. Wiecie, że sprzątanie może nam pomóc zaprowadzić porządek w życiu uczuciowym? Szok!

Po przeczytaniu książki wydaje mi się, że poznałam swój największy błąd, który sprawiał, że moje sprzątanie było niekończącą się historią. Gdy chciałam pozbyć się części starych płyt czy filmów na DVD, po wyrzuceniu trzech czy czterech trafiałam na jakiś stary, nagrany przez rodziców i zaczynałam go oglądać, kompletnie zapominając o sprzątaniu. Tak samo było z książkami, gdy trafiłam na swoja ulubioną, której dawno nie miałam okazji przeczytać, zaczynałam lekturę a sprzątanie czekało na inny dzień. Teraz staram się trzymać zasady Marie, że przyjemność trzeba odłożyć na później. A najcenniejsza rada jaką sobie wzięłam do siebie to ta, aby każdej rzeczy znaleźć miejsce i zawsze ją tam odkładać. Odłożenie przedmiotu, zamiast rzucenie go gdziekolwiek zajmuje 5 sekund, a pozwala zachować ład i porządek przez cały czas.

Jednym słowem „Tokimeki” jest wspaniałym poradnikiem, jak posprzątać raz, a porządnie i nigdy już nie wrócić do stanu poprzedniego. Liczne opisy technik sprzątania i zdjęcia z instrukcją obsługi sprawiają, że sprzątanie idzie jak z płatka. Uciekam cieszyć się moim pięknie posprzątanym i odgruzowanym mieszkaniem a Was serdecznie zapraszam do lektury!

Informacje o książce:
Tytuł: Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce
Tytuł oryginału: Spark Joy
Autor: Marie Kondo
ISBN: 9788328704633
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać