Nefrytowa szpilka - Joanna Miszczuk - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Nefrytowa szpilka – Joanna Miszczuk

Recenzja książki Nefrytowa szpilka - Joanna Miszczuk

Nefrytowa szpilka
Joanna Miszczuk

Jak pewnie zdążyliście się zorientować czytając moje recenzje, interesuję się od dawna sztuką i literaturą. Jakiś czas temu miałam przyjemność zrecenzować wspaniały album Beksińskiego, a ilość recenzji którą publikujemy na MoznaPrzeczytac.pl mówi sama za siebie. Bardzo interesująca jest dla mnie również tematyka Chin. Dlatego też niezwykle ciekawym połączeniem wydała mi się powieść „Nefrytowa szpilka” Joanny Miszczuk. Książka łączy w sobie wszystkie moje zainteresowania: literaturę, sztukę i fascynację Chinami.

Autorka słynie z tego, że do każdej swojej powieści wplata fakty historyczne, które są tłem dla zupełnie zmyślonej historii. Tutaj zawarta została duża dawka informacji o ustroju, społeczności i sztuce Państwa Środka. Dzięki próbom zrozumienia i poszukiwania informacji o Chinach autorka doszła do wniosku, że zrozumienie jest kluczem do tolerancji. Myślę, że właśnie na tę, jakże ważną umiejętność Pani Miszczuk stara się zwróci nasza uwagę. A czy jest sama tolerancja, według Wikipedii

„Tolerancja – termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. Słowo oznacza w tym kontekście „poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych”.

W swojej powieści autora opowiada historię niezwykle silnej i zdeterminowanej kobiety. Melanię Robak poznajemy już jako dorosłą kobietę. Pewnej nocy Mel odbiera tajemniczy telefon, po którym kobieta cofa się wspominaniami do swojej młodości. Dziewczyna była wychowywana tylko przez matkę, prostą szwaczkę, która starała się zapewnić dziecku wszystko co tylko mogła. Melania za wszelką cenę chce się wydostać ze świata w którym przyszło jej żyć, chce przestać być Robakiem, chce być „fajna”. Dlatego też w chwili, gdy zaczyna edukację na kolejnym szczeblu, nawiązuje znajomość z Sylwią, zbuntowaną nastolatką z bogatego domu. Dzięki tej znajomości nasza bohaterka staje się popularną i rozpoznawalną osobą w szkole. Jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko toczy się zgodnie z naszym planem. Pewnego dnia życie Mel zmienia się drastycznie, w efekcie czego i sama dziewczyna postanawia się zmienić. Od tej chwili dąży do tego, aby zostać znaną i cenioną osobą w świecie, znanym ekspertem sztuki. Jako bardzo zdolna osoba, osiąga swój cel. Zostaje ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej i prowadzi własną, świetnie prosperującą firmę sprzedającą antyki.

Książka można powiedzieć jest napisana w sposób magiczny. Nie mogłam oderwać się ani na chwilę. Wpadłam, jak przysłowiowa śliwka w kompot i nie mogłam wypłynąć z fabuły do ostatniej strony. Co w tym wszystkim jest najbardziej ciekawe, nie urzekła mnie historia Mel i jej miłości, tylko piękne opisy historii. Wpleciony fenomenalnie został wątek Nije Ke Xin – Wiernej Bambus. Melania odnajduje jej pamiętnik w antycznym biurku i zapoznaje się z jego treścią. Oczywiście wszystko łączy się wspaniale z cała historią książki, ale pamiętnik dodaje osobliwego uroku i jest bardzo dużym plusem książki. Myślę, że bez tego wątku książka dużo by straciła.

Co do języka widać, że nie jest to debiut Pani Miszczuk, każdy szczegół historii jest doskonale dopracowany i zaplanowany. Autorka starannie zadbała, aby czytelnik się nie nudził i został z nią do końca, a co więcej, sięgnął po kolejną jej powieść.

Postać głównej bohaterki Melanii Robak jest godna do naśladowania. No może nie wątek buntu nastolatki i chęć zaimponowania towarzystwu, ale ogromna siła charakteru i wytrwałość w dążeniu do celu. Mel nigdy się nie poddaje, zawsze stara się osiągnąć to co sobie zaplanuje. Jednak jest mi jej trochę szkoda, pomimo ogromnego sukcesu zawodowego jest bardzo samotna, niespełniona miłość tkwi głęboko w jej sercu i nie daje o sobie zapomnieć. Jak to mówią: stara miłość nie rdzewieje, ale czy tak będzie i w tym przypadku, czy Mel będzie w końcu szczęśliwa u boku ukochanego mężczyzny? Ja już wiem, a Wy koniecznie sięgnijcie po te pozycję. Naprawdę warto! Jest to świetny pomysł na długie, deszczowe, zimne jesienne wieczory, na pewno uśmiech zagości na waszej twarzy podczas lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Nefrytowa szpilka
Tytuł oryginału: Nefrytowa szpilka
Autor: Joanna Miszczuk
ISBN: 9788380694705
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content