Ślepy trop - Jørn Lier Horst - Recenzje książek z każdej półki
Recenzje książek

Ślepy trop – Jørn Lier Horst

Recenzja książki Ślepy trop - Jørn Lier Horst

Ślepy trop
Jørn Lier Horst

Do przeczytania „Ślepego Tropu” autorstwa Jørn Lier Horsta zachęciło mnie to, że autor jest byłym policjantem. Do września 2013 pracował na stanowisku szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu zawodowemu jest w stanie napisać książkę, która wiernie odda wszystkie aspekty i niuanse śledztwa, co uczyni powieść bardzo realną. Nic nie będzie oddane przypadkowi. Daje mu to duża przewagę nad innymi pisarzami, którzy muszą poświęcić dużo swojego czasu na wgłębienie się w tematykę, dopracowanie szczegółów. Pisarze, mając bardzo dużą konkurencję na rynku literackim, zdają sobie sprawę, jak ważne jest zaciekawienie czytelnika poprzez wierne oddanie rzeczywistości środowiska policyjnego. Kto będzie lepszą osobą do tego, jak nie stróż prawa, który pracował przez ponad 20 lat w swoim zawodzie?Ślepy trop” jest dziesiątą książką z cyklu opowiadań o komisarzu Williamie Wistingu w roli głównej, napisaną przez autora, natomiast czwartą wydaną w Polsce. Wydawnictwo Smak Słowa nie zachowuje chronologii wydawania poszczególnych części cyklu w kolejności, w jakiej zostały napisane, stąd nasuwa się mój prosty wniosek, że można je czytać w dowolnej kolejności i nie zaburzy to całościowego odbioru. Sama nie czytałam wcześniejszych części „Jaskiniowca„, „Psów gończych” ani „Poza sezonem”, nie przeszkadzało mi to zupełnie cieszyć się cudownym kryminałem, który miałam przyjemność przeczytać. Co prawda wątki poboczne są bardzo interesujące i chciałabym poznać je szczegółowo, jednak główny przekaz nie został zaburzony.

Do Larviku wraca Sofie Lund, która samotnie wychowuje prześliczną córeczkę Maję. Kobieta odziedziczyła wspaniałą posiadłości po dziadku. Z racji tego, że nigdy nie miała zbyt dobrego kontaktu ze Starcem, wręcz go unikała, na początku nie chciała przyjąć należącego się jej domu, jednak po długim namyśle stwierdziła, że w sumie czemu nie. Sofie nie chce mieć żadnych pamiątek z dawnych czasów, zatrudnia więc ekipę sprzątającą, aby ta doprowadziła dom do porządku i stanu używalności, a także pozbyła się pamiątek rodzinnych. Wszystko, poza tajemniczym sejfem w piwnicy, zostaje usunięte. Kobieta na początku postanawia nie otwierać skrytki, nie chce wiedzieć, co tam się znajduje, gdyż ma świadomość tego, że dziadkiem od lat interesuje się policja, gdyż był on bardzo znanym człowiekiem w świecie przestępczym. Będąc na spacerze z córeczką, Sofie spotyka swoją przyjaciółkę z lat szkolnych Linę – córkę komisarza Wistinga. Line także niedawno wróciła do swojej rodzinnej miejscowości jaką jest Larvik. Kobiety zaprzyjaźniają się. Zawodowa ciekawość Line nie pozwala obojętnie przejść koło sejfu – przed powrotem do Larviku była dziennikarką śledczą. Namawia koleżankę, aby jednak otworzyła skrytkę, gdyż mogą się tam znajdować cudowne rodzinne pamiątki, które chciałaby mieć lub chociaż zobaczyć, może zdjęcia matki. W końcu Sofie decyduje się na ten krok i zamawia specjalistę, który otwiera dla niej sejf. Okazuje się, że w środku znajdują się rzeczy, które zaskoczą nie tylko koleżanki, ale też pracowników komendy w Larviku. Przed śledczym Wistingiem zostaje postawione ciężkie zadanie, ale też możliwość rozwiązania niewyjaśnionej do tej pory zagadki. Droga do prawdy jest ciężka i wyboista, ale gra jest warta świeczki.

Bardzo dobrze i wyraziście stworzone postacie zarówno pierwszo, jak i drugoplanowe. Główny bohater, William Wisting jest inteligentny, spostrzegawczy i bardzo dobrze zorganizowany. Dobro śledztwa i prawda są dla niego najważniejsze. Bada każdy trop. Przesłuchuje świadków oraz osoby, które potencjalnie mogłyby coś wnieść do śledztwa. Podąża za swoimi przeczuciami, ale też dba, aby każda jego teoria miała poparcie w twardych dowodach. Praca jest dla niego niezmiernie ważna, jednak zawsze znajduje czas dla swojej córki Line, aby jej pomóc w każdej potrzebie.

Ślepy trop” jest świetną propozycją dla miłośników kryminału skandynawskiego, którzy cenią dobry warsztat pisarza oraz dbałość o szczegóły. Bardzo podoba mi się kompozycja powieści. Duża ilość krótkich rozdziałów sprawiła, że wprost nie mogłam oderwać się od całości. Jeszcze tylko jeden, przecież zajmie mi to tylko chwilę – to zdanie powtarzałam cały czas.

Informacje o książce:
Tytuł: Ślepy trop
Tytuł oryginału: Blindgang
Autor: Jørn Lier Horst
ISBN: 9788364846489
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content