Siła serca - Baptist de Pape - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Siła serca – Baptist de Pape

Recenzja książki Siła serca

Siła serca
Baptist de Pape

George Bernard Show powiedział, iż „Celem życia jest życie z celem”. Każdy, kto spotkał się z naukami V. Frankla i pojęciem nerwicy egzystencjalnej (noogennej) wie, że gdyby istniała książka, pozwalająca człowiekowi przybliżyć się do odkrycia celu i sensu jego życia, NIE WOLNO byłoby jej zlekceważyć. Ja właśnie trzymam w ręku książkę o pięknej, magnetycznej okładce, której podtytuł brzmi: „Odkrywanie prawdziwego celu w życiu”. A jak jest naprawdę?

Sięgając po „Siłę serca”, zastanawiam się, czy jest to książka przepełniona autentyczną i głęboką mądrością, czy może raczej kolejny marketingowy produkt amerykańskiego „psychobiznesu”. Już sam format i wydanie tej pozycji budzą moje skojarzenia ze słynną książką „Sekret” R. Byrne czy „Magnetyzmem serca” R. Schache’go. Wniosek: „Siła serca” najwyraźniej wpisuje się w nurt dziesiątek pozycji dotyczących tzw. Prawa przyciągania i tym podobnych kwestii. Już pobieżne przekartkowanie książki potwierdza to przypuszczenie, ale jeszcze nie wiem, czy przemawia do na korzyść tej publikacji, czy wręcz przeciwnie.

„Siła serca” jest po części powtórzeniem i syntezą informacji zawartych we wspomnianym już „Sekrecie” czy „Magnetyzmie serca”, a także w „Potędze teraźniejszości” E. Tolle’go, „Rozmowach z Bogiem” N. D. Walscha czy książkach dr Vitale’go i naukach państwa Hicks. Nic dziwi to zresztą, jeśli część z wymienionych autorów wypowiada się w „Sile serca”. Co więcej, wydaje się, iż wszyscy oni sięgać mogą do uniwersalnego źródła, bowiem wszystkie religie i tradycje duchowe od zarania dziejów wskazują na potęgę ludzkiego serca. I chociaż różni je nazewnictwo (dusza, Jaźń), wydaje się, iż mówią o tym samym. Na potwierdzenie, autor „Siły serca” przytacza liczne cytaty. Uwaga – nie bądźcie zaskoczeni, że obok słów Jezusa widnieją słowa Buddy czy Lao Tzu, a obok wypowiedzi Papieża Franciszka – słowa A. Einsteina, Steve’a Jobs’a czy fragmenty „Alchemika” P. Coelho.

„Siła serca” to książka, która powstała z osobistych i transformujących doświadczeń autora. A ta autentyczność przemawia na korzyść publikacji. Kiedy Baptist de Pape (ur. 1977 w Belgii) ukończył wydział prawa, jego kariera i przyszłość zapowiadały się wspaniale. Wydawałoby się, że osiągnąwszy taki cel, powinien być spełniony i szczęśliwy. A jednak wcale tak nie było. W tym czasie Pape zobaczył internetowy program Oprah Winfrey. Jej rozmówcą był Eckhart Tolle, współczesny mistrz duchowości i autor bestsellerów (m.in. „Potęgi Teraźniejszości”). Uwagę mężczyzny przykuły wówczas słowa Oprah: „Uważam, że najważniejsze to uświadomić sobie, co jest naszym celem w życiu”. Nagle dotarła do niego bolesna prawda – zrealizował nie swoje marzenie, lecz pragnienie swoich rodziców. Uświadomił sobie też, że wie, czego na pewno nie chce (i nigdy tak naprawdę nie chciał) – wykonywać wyuczonego zawodu prawnika. Wtedy, jak twierdzi, fizycznie doświadczył więzi ze swoim sercem i usłyszał wewnętrzny głos mówiący mu, co jest jego prawdziwym powołaniem – przywracanie innym ludziom kontaktu z ich własnym sercem. Było to głębokie, poruszające i transformujące doświadczenie, po którym nastąpił przełom w jego życiu. Od tego momentu nic już nie było takie, jak przedtem. Tak zaczęła się zawodowa i duchowa, 2-letnia podróż Baptista de Pape, która przyniosła dwa owoce – film oraz książkę pt. „Siła serca”.

Celem, który przyświecał autorowi podczas tej podróży, było odnalezienie i przeprowadzenie rozmów z ludźmi podążającymi za głosem serca. Wśród 18 takich osób znaleźli się najbardziej znani i cenieni nauczyciele duchowi, lekarze, terapeuci i twórcy naszych czasów. W pewnym sensie to oni stworzyli tę książkę, ponieważ de Pape jedynie zebrał i skategoryzował słowa swoich rozmówców, opatrując je niewielkim komentarzem (wprowadzeniem czy dopowiedzeniem), a czasem rezygnując z tego w ogóle. Z tego powodu „Siła serca” początkowo wydała mi się dziwnym zbiorem rozbudowanych cytatów, lecz potem dostrzegłam cel takiego sposobu konstrukcji – wydaje mi się, że autor po prostu chciał należycie wyeksponować myśli ludzi, którzy stanowią dla niego autorytet, nie przesłaniając ich sobą. Efekt jest, moim zdaniem, całkiem zgrabny.

„Siła serca” de Pape składa się z trzech części. Pierwsza („Drogi prowadzące do serca”) stanowi wprowadzenie w tematykę inteligencji serca. Czytelnik dowie się z niej, czym jest owa inteligencja serca i dlaczego powinniśmy ją rozwijać, a także – w jaki sposób to zrobić. Odnajdziemy tutaj liczne nawiązania do „Potęgi teraźniejszości” E. Tolle’go, ponieważ to właśnie umiejętność wyciszenia umysłu oraz bycia „tu i teraz” stanowią pierwsze drzwi do mądrości serca. Jednak sama świadomość to za mało, dlatego autor umieścił też kilka ćwiczeń praktycznych, umożliwiających osiągnięcie stanu mindfulness (medytacje, wizualizacje, rozważania). Autor i jego rozmówcy wielokrotnie odwołują się do powiązań między ciałem a umysłem (psycho-soma), pisząc o „związkach udowodnionych naukowo” i powołując się na badania Instytutu HeartMath, ale niestety zabrakło bardziej szczegółowych informacji oraz bibliografii (co dla mnie stanowi minus).

W drugiej części („Moce wewnętrzne”) autor najwięcej uwagi poświęca potędze świadomej intencji. Na myśl przychodzą mi nauki E. i J. Hicks oraz dr J. Vitale’go, chociaż de Pape nie zaprosił się ich na łamy swojej książki. Poruszane są też zagadnienia wdzięczności, intuicji, budowania autentycznej mocy i synchroniczności. Czytelnik bardziej zaznajomiony z tą tematyką i publikacjami wspomnianych autorów może nie znaleźć zbyt wiele świeżych informacji; w „Sile serca” są one raczej na podstawowym poziomie.

Ostatnia część poświęcona została „Sercu w świecie”, czyli przejawom inteligencji serca w takich sferach życia, jak: zdrowie, miłość i związki, pieniądze i kariera, przebaczenie. Mnie osobiście bardzo mocno kojarzy się to z układem treści czytanej lata temu książce „Sekret”. A i przesłanie właściwie jest niemal identyczne.

„Siła serca” to nie poradnik psychologiczny. To raczej przewodnik na drodze do nawiązania kontaktu ze swoim sercem – miejscem, w którym spotykają się prawda, dobro, wdzięczność, przebaczenie i miłość. Tam też odnaleźć możesz odpowiedzi na najważniejsze pytania – o cel i sens swojego życia. Według autora i jego rozmówców – dotrzesz tam, jeśli tylko uciszysz paplaninę swojego umysłu, zaufasz i otworzysz się na to, co „niewidoczne dla oczu”. Na tej drodze przydatne będą drogowskazy, które umieścili – inspirujące cytaty, refleksje czy praktyczne ćwiczenia.

Książkę de Pape polecam przede wszystkim sympatykom idei i stylistyki „Sekretu” (oraz jego rozwinięciom), ponieważ „Moc serca” jest tylko inną odsłoną tej samej zawartości. Lecz jeśli oczekujesz nowej lub pogłębionej treści, możesz się zawieźć. Piękne wydanie (twarda okładka, kredowy papier, bogata szata graficzna, dużo kolorowych zdjęć) sprawia, że książka ta może być doskonałym prezentem.

Informacje o książce:
Tytuł: Siła serca
Tytuł oryginału: The Power Of The Heart: Finding Your True Purpose In Life
Autor: Baptist de Pape
ISBN: 9788377057704
Wydawca: Dom Wydawniczy PWN
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content