Zawód: Korepetytor - praca zbiorowa - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Zawód: Korepetytor – praca zbiorowa

Recenzja książki Zawód: Korepetytor - praca zbiorowa

Zawód: Korepetytor
praca zbiorowa

Uczymy się całe życie, a społeczeństwo nastawione na informację jeszcze bardziej potęguje zapotrzebowanie na dobrą edukację. Nie będzie zbyt odkrywcze stwierdzenie, że w takich warunkach rynek korepetycji kwitnie. Chociaż poradników jak się efektywnie uczyć napisano wiele, to jednak w rodzimej literaturze ciężko znaleźć książkę dla korepetytorów. Autorzy zrzeszeni wokół serwisu e-korepetycje.net postanowili wykorzystać swoje i zgromadzonej społeczności wieloletnie doświadczenie, aby tę lukę zapełnić – bo co jak co, ale na temat korepetycji to wiedzą najwięcej.

Książka chociaż gabarytowo niewielka – nieco ponad 180 stron, zwiera właściwie wszystko, co początkujący jak i zaawansowany korepetytor wiedzieć powinien. Na uwagę zasługuje fakt, że większość przedstawionych informacji bazuje na ankietach przeprowadzonych zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów zrzeszonych wokół serwisu e-korepetycje.net. Stąd mamy rzetelne i aktualne dane, co tak naprawdę się liczy, na co zwracać uwagę i z czego się korzysta „w branży”. Dowiemy się na przykład, co zmienia wśród korepetytorów likwidacja gimnazjów oraz jak wiele osób deklaruje, że przeznacza dodatkowe 500+ właśnie na korepetycje.

Zaczynamy jednak od wprowadzenia do tematu bycia korepetytorem – jakie potrzebne są predyspozycje, czego oczekiwać oraz jakie mam grupy docelowe. Z zamieszczonych wykresów dowiemy się jakie przedmioty są najczęściej wybierane oraz są jakie trendy są na rynku korepetycji. Dowiemy się, co determinuje koszt korepetycji oraz jak stworzyć własny cennik. Być może dla starszych, doświadczonych korepetytorów te informację będą trywialne, jednak pozostała część książki może okazać się dla nich cenna ze względu na dość rozbudowany rozdział na temat najczęściej używanych pomocy dydaktycznych. Na podstawie ankiet, sami korepetytorzy zdradzają czym kierują się przy wyborze podręczników oraz z jakich materiałów korzystają. Omówione zostaje wykorzystanie cyfrowych platform i rozwiązań do przeprowadzenie korepetycji on-line. Jak podają sondaże, internetowe korepetycje, wśród najmłodszego pokolenia są już czymś naturalnym. Z tego też powodu, w książce przedstawione są ciekawe narzędzia (często dostępne bezpośrednio z poziomu przeglądarki), które usprawniają pracę nauczyciela – zarówno do organizacji i tworzenia materiałów jak i do sprawdzenia poziomu wiedzy oraz efektywności nauki.

Również godny uwagi jest rozdział dotyczący zarządzania czasem, w którym przeprowadzona jest analiza od wyznaczenia celów, planowania po realizacje i organizacje zadań wedle ustanowionych wcześniej priorytetów. Autorzy nawiązują do znanych i często wykorzystywanych metod takich jak macierze Einsenhowera, zasada Parkinsona czy mini-nawyki, starając się zastosować ich potencjał do pracy korepetytora. Tutaj również zostają zaprezentowane darmowe aplikacje do zarządzania zadaniami i zwiększenia produktywności.

Autorzy także pochylili się nad “ciemną stroną korepetycji”, czyli problemami związanymi z prowadzeniem dodatkowych lekcji. Na podstawie ankiet zostały przedstawione najczęstsze, ale też najbardziej rażące, zdaniem samych uczniów, błędy jakie popełniają korepetytorzy. Z drugiej strony, nie brakuje też negatywnych uwag wymienionych przez samych korepetytorów. Jednym z nich jest relacja korepetytor-rodzic, nad którą autorzy poświęcili osobny podrozdział, omawiając kolejne etapy: od ustalenia stawki po realizację lekcji, ale również krótkie porady, skąd się biorą problemy i co robić gdy rodzicie zarzucają brak satysfakcjonujących postępów w nauce dziecka.

Bardzo ciekawy jest rozdział dotyczący zagadnień marketingowych korepetytora. Nie jest tajemnicą, że obecnie korepetytorem może zostać każdy i aby móc zaistnieć potrzebna jest reklama. Zapoznajemy się więc z czynnikami wpływającymi na konkurencyjność oraz formach i narzędziach promocji. W przystępny sposób zostały przedstawienie krok po korku, w formie zrzutów ekranu schematy utworzenia reklamy na Facebooku czy obsługi Freshmaila (dla posiadaczy książki wygenerowany jest kod na 20% zniżkę dla tej usługi mailingowej). Znajdziemy też informacje na temat utworzenia własnej strony internetowej lub bloga wraz z instrukcją jak takowy założyć w darmowym serwisie wordpress.com. Przedstawione są także podstawy Google Adwords i pozycjonowania. Co nie powinno dziwić, dość szczegółowo jest przedstawiony podrozdział dotyczący rejestracji i wykorzystania serwisu e-korepetycje.net, z którym autorzy są związani.

To, co jednak nadaje tej publikacji największej unikatowości jest na końcu. Autorzy oprócz przedstawienia umiejętności miękkich, narzędzi do pracy czy reklamy, zajęli się zagadnieniami prawnymi jakie mogą dotyczyć korepetytora. Poruszona zostaje problematyka praw autorskich oraz jak rozliczać dochód z korepetycji – zarówno dla osoby prywatnej jak i działalności gospodarczej. Dla zainteresowanych, na sam koniec jest również skrótowo przedstawiona procedura założenia własnej działalności gospodarczej.

Reasumując, książka niewątpliwie uzupełnia w sposób merytoryczny pewną lukę wśród książek dla nauczycieli. Treść jest przeznaczona dla osób, które zamierzają lub już stawiają swoje pierwsze kroki jako nauczyciele. O ile “starzy wyjadacze” ze względu na wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu korepetycji i wypracowane już materiały raczej nie skorzystają z pierwszych rozdziałów książki, o tyle informacje na temat oprogramowania wspomagającego, promocji i aspektów prawnych mogą zainteresować. Całość napisana jest zwięźle i przejrzyście. Nie brakuje tu realizmu i aktualnej oceny sytuacji na rynku korepetycji. Tekst uzupełniają czytelne grafiki, dzięki którym lepiej zapoznamy się z sondażami i proponowanymi pomocami w pracy korepetytora. Myślę, że książka ta jest też dobrym pretekstem do powstania kolejnych, skoncentrowanych na pojedynczych przedmiotach poradników dla korepetytorów.

Książkę w wersji elektronicznej znajdziecie pod adresem: https://www.e-korepetycje.net/ebook-zawod-korepetytor?r=135

Informacje o książce:
Tytuł: Zawód: Korepetytor. Porady i przykłady dla nauczycieli
Tytuł oryginału: Zawód: Korepetytor. Porady i przykłady dla nauczycieli
Autor: Praca zbiorowa
ISBN: 9788381260985
Wydawca: Ridero
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content