Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1 - Leon Knabit OSB - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1 – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1 - Leon Knabit OSB

Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1
Leon Knabit OSB

Po książki Ojca Leona Knabita, sięgam zawsze z wielką przyjemnością. Myślę, że nigdy lektura jego słów nie była dla mnie czasem zmarnowanym. Podobnie było i tym razem, kiedy w moich rękach znalazła się niewielka książeczka pt. „Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1”. Wspomniana publikacja to dwutomowe wydanie felietonów Ojca Leona, które pisał i wciąż pisze do gazetki parafialnej w Tyńcu, gdzie znajduje się Klasztor Benedyktynów, w którym ojciec na stałe mieszka. Felieton jest krótką formą wypowiedzi, ale można bardzo trafnie przez niego wyrazić siebie i swoje zdanie. Ojciec posługując się tą formą porusza wiele tematów, które są częścią naszego życia.

Pierwszy tom publikacji zawiera felietony powiązane z różnymi okresami roku liturgicznego np. Boże Ciało, Wniebowzięcie, Niepokalane Poczęcie, Objawienie Pańskie czy Wielkanoc. Są też teksty o świętych oraz o Bożych przykazaniach. W każdym z teksów Ojciec Leon poświęca najczęściej jednej bardzo krótkiej myśli, którą rozwija szerzej tłumacząc czytelnikowi swój punkt widzenia. Słowa Ojca Leona pomagają przywrócić właściwy porządek i zwracają uwagę na sprawy najważniejsze. Często w mocnych słowach przypomina istotę rzeczy i uwrażliwia na to, co zostało zakurzone i przysypane w często zabieganej codzienności. Obecna jest w nich głęboka wiara w bliską obecność Pana Boga, w Jego opiekę i ingerencję w nasze życie. W prostych słowach wskazuje niejednokrotnie na Niego.

„Chyba zbyt mało się nad tym zastanawiamy, jeżeli po kościele: jesteśmy zwykle takimi, jak „przed kościołem”. A może to oznacza, że w kościele to my się właściwie z Panem Jezusem nie spotykamy”.

Teksty ukazują jego głęboką wrażliwość na dobro i piękno. Czytając słowa Ojca Leona nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że przebija się przez nie przesłanie „Pamiętaj, Bóg jest dobry”, co wynika z jego doświadczenia i głębokiej wiary. Ojciec Leon pisząc prostym językiem, dostępnym dla każdego często z humorem pokazuje prawdziwe życie wielu z nas. Niejednokrotnie stawia pytania, zmusza do refleksji, czasem budzi nawet wyrzuty sumienia, po to jednak aby pomóc czytelnikowi odnaleźć na nowo źródło nadziei i radości. Bolączki codzienności, problemy w pracy, ze zdrowiem, w rodzinach nie stawia na pierwszym planie, ale najczęściej wskazuje na rozwiązanie. Jego słowa pomagają zmienić myślenie. „A wystarczy przestań narzekać i zacząć żyć pełnią życia” – czytam we wstępie. Można powiedzieć, że dokładnie takie przesłanie niesie z sobą cała książeczka.

Ojciec Leon w swoich felietonach przywołuje także postacie świętych m.in. św. Scholastyka, św. Rafał Kalinowski, św. Jan od Krzyża, św. Bernadetta i inni. Posługując się historią życia każdej z tych osób Ojciec pokazuje świętość jako zwyczajną drogę życia, dostępną dla każdego. Wskazując na ostateczny cel tłumaczy, że ta droga dokonuje się w bardzo małych sprawach codzienności. Ojciec Leon wskazuje na człowieka, pokazuje, że to on jest najważniejszy.

„Miłość człowieka, który nas w tej chwili najbardziej potrzebuje jest ważniejsza od ludzkich przepisów. Warto pomyśleć czy trzymamy się tylko przepisów naszej wiary, a jeśli już się trzymamy, czy nie czynimy tego bezdusznie, nie licząc się z wymaganiami miłości bliźniego.”

W kolejnej części felietonów Ojca Leona znaleźć można teksty dotyczące Dziesięciu Bożych Przykazań. Ojciec przypomina fundamentalne znaczenie tych praw, a jednocześnie ich dobroczynne działanie w naszym życiu. Dostrzega na pozór małe sprawy, które w rezultacie są źródłem problemów w naszym życiu. „Czy potrafimy przyjąć spokojnie, więcej, ucieszyć się, że komuś się udało coś lepiej niż mnie?” – pisze w rozdziale o dziesiątym przykazaniu „Nie pożądaj żadnej rzeczy, która jego jest”. Coś, co wydaje się mało znaczące często jest przeszkodą do większych zmian, które wiele znaczą dla naszego życia. Ojciec w niezwykle mądry sposób delikatnie przypomina czytelnikowi o istnieniu takich myśli, czynów, ale też jednocześnie często wskazuje drogę rozwiązania.

Ojciec Leon za każdym razem trafia w samo sedno. Przez swoje słowa, ale myślę też , że całym swoim życiem pokazuje jak żyć, ale przede wszystkim jak traktować na serio Pana Boga i Jego miłość do nas. Jego świadectwo z pewnością pomogło już niejednej osobie i pomoże jeszcze wielu. Zdecydowanie polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1
Tytuł oryginału: „Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373546622
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content