Najmądrzejszy w pokoju - Thomas Gilovich, Ross Lee - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Najmądrzejszy w pokoju – Thomas Gilovich, Ross Lee

Recenzja książki Najmądrzejszy w pokoju - Thomas Gilovich, Ross Lee

Najmądrzejszy w pokoju
Thomas Gilovich, Ross Lee

Przed nami książka, co do której miałam na początku mieszane uczucia, jednak w miarę lektury, coraz bardziej przekonywała mnie do siebie. Myślę, że moje początkowe niezadowolenie było spowodowane tym, że zupełnie czego innego spodziewałam się po lekturze, niż to z czym się zetknęłam. Biorąc do ręki pozycję „Najmądrzejszy w pokoju. Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej” przypuszczałam, że poznam kilkanaście trików, jak postępować z ludźmi, czy też, jak nimi manipulować. Jednak autorzy podeszli do tematu z drugiej strony i pokazali, powiem nawet więcej, pomogli mi zrozumieć sekrety naszej codzienności, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które są sprytnie wykorzystywane przez media, marketingowców czy nawet niekiedy pracodawców, aby nami sterować. Po tej lekturze, myślę że lepiej poznamy i zrozumiemy informacje, które do nas docierają, dzięki czemu decyzje przez nas podejmowane będą bardziej świadome i przemyślane.

Autorami publikacji są Thomas Gilovich – profesor psychologii na Uniwersytecie Cornell, dyrektor tamtejszego Centrum Ekonomii Behawioralnej i Badań Procesów Decyzyjnych, oraz Lee Ross – również profesor psychologii, z tym że na uniwersytecie Stanford, co więcej jest on współzałożycielem Stanfordzkiego Centrum Badań nad Konfliktem i Negocjacjami. Ci dwaj wybitni psychologowie spotkali się, aby uczynić nas najmądrzejszymi w pokoju.

Najmądrzejszy w pokoju - Thomas Gilovich, Ross Lee

W swojej publikacji autorzy omawiają kilka zagadnień, które stanowią ważny element mądrości życiowej. Dzięki tej wiedzy powinniśmy być w stanie zrozumieć, dlaczego sprawy wokół nas toczą się tak, a nie inaczej. Wiedza ta, jest niezwykle użyteczna w rozumieniu i wywieraniu wpływu na ludzi których spotykamy, radzeniu sobie z konfliktami, które niestety są nieodłączną częścią naszego życia, a także lepiej zrozumiemy jak efektywniej gospodarować czasem, pieniędzmi, zdrowiem oraz związkami.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część „Filary mądrości” opisuje ogólne zasady dotyczące ludzkiego zachowania, które pomogą nam lepiej zrozumieć szeroki zakres zdarzeń, co sprawi, że będziemy bardziej świadomi w radzeniu sobie z codziennością. Autorzy opisują kolejno: iluzję obiektywizmu, wpływ sytuacji, dobór słów, pryzmat zachowania oraz teorie dziurki od klucza, soczewki i filtru. W tej części najbardziej spodobał mi się rozdział Dobór Słów, a w nim podrozdział kontekst. Co prawda wcześniej zdawałam sobie sprawę, że kontekst jest niezwykle istotny i wpływa na naszą ocenę sytuacji, dzięki książce uporządkowałam sobie tę wiedzę.

„Kontekst – to, co wydarzyło się przed chwilą, i to, co się dzieje w tym momencie gdzieś indziej w otoczeniu – jest jednym z czynników wywierających najsilniejszy wpływ na to, jak ludzie interpretują obiekty, zdarzenia i propozycje. Oto przykład ilustrujący tę ideę, często przywoływany podczas zajęć z wprowadzenia psychologii: ten sam bodziec jest postrzegany jako litera w kontekście innych liter i jako liczba w kontekście innych liczb.”

Najmądrzejszy w pokoju - Thomas Gilovich, Ross Lee

Druga część „Mądrość stosowana” składa się z czterech rozdziałów: najszczęśliwszy w pokoju, dlaczego nie umiemy żyć w zgodzie, trudny problem Ameryki oraz jeszcze trudniejszy problem świata. W tej części autorzy wykorzystują wcześniej poznane zasady, aby rozjaśnić nam problemy z jakimi mierzymy się każdego dnia, zarówno my jak i jednostki oraz jako całe społeczeństwo.

Podsumowując:

„Psychologia może nas (…) wiele nauczyć na temat mądrości. Pięć składników omówionych na stronach tej książki reprezentuje dużą część tego, co psychologia ma do zaoferowania. Jeśli weźmiesz sobie tę wiedzę do serca i będziesz ją stosować w życiu codziennym, to – jesteśmy o tym przekonani – uczyni Cię ona mądrzejszym i bardziej skutecznym w roli rodzica, pracownika lub pracodawcy, oddanego przyjaciela i zaufanego doradcy, a także – co może być najważniejsze – członka globalnego społeczeństwa obywatelskiego, który musi sobie radzić z nieuniknionymi konfliktami i wykorzystywać możliwości pojednania.”

Celem psychologów Thomasa Gilovich oraz Lee Rossa jest sprawienie, że staniemy się mądrzejsi, będziemy lepiej rozumieli otaczający nas świat, spotykanych ludzi, zdarzenia oraz wyzwania z jakimi przyjdzie nam się mierzyć w przyszłości. Tak jak mówi tytuł, autorzy chcą, abyśmy stali się najmądrzejszymi w pokoju! Jeśli więc chcesz być taką osobą serdecznie zapraszam do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Najmądrzejszy w pokoju
Tytuł oryginału: The wisest one in the room
Autor: Thomas Gilovich, Ross Lee
ISBN: 9788364846946
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content