Powieści i opowiadania

Konsekwencje – Włodzimierz Zakrzewski

Recenzja książki Konsekwencje

Konsekwencje
Włodzimierz Zakrzewski

„<Konsekwencje> są owocem mojego słuchania. Ale nie bezpośrednio. Słyszymy, wysłuchujemy, odrzucamy szumy informacyjne i wsłuchujemy się. Rozpoczyna się proces rozumienia. Przetwarzamy informacje, łączymy je w zbiory, porządkujemy. Wreszcie wnioskujemy, wyobrażamy sobie świat przedstawiony w tekście. Rozumiem siebie i innych w tym świecie albo nie rozumiem, jeśli nie potrafię sobie tego wyobrazić”.

Autorem publikacji jest dr Włodzimierz Zakrzewski, lekarz internista i psychiatra, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Do tej pory wydał trzy zbiory opowiadań: „Kapelusz”, „Słuchanie” oraz „Nie rozumienie”. Mieszka i pracuje w Sopocie.

Książka jest zbiorem 36 niezależnych opowiadań. Bohaterowie, których poznajemy na kartach „Konsekwencji” nie dają się zaliczyć do jakiejś wspólnej kategorii. Różni ich chociażby wiek, zawód, pozycja społeczna czy wyznawane wartości. Są wśród nich artyści, lekarze, gospodynie domowe, wojskowi, modelki, biznesmeni czy studenci, a czasami przede wszystkim po prostu bracia, matki czy przyjaciele. Spotykamy ich w różnych momentach ich życia. Część z nich w chwili gdy, nieraz bardzo gwałtownie, to życie w jakiś sposób się zmienia, inni natomiast ważne wydarzenia, o których opowiadają mają już dawno za sobą. Autor pozwala nam zobaczyć konsekwencje tych wydarzeń oczami samych bohaterów. Posłuchać tego, jak oni widzą związki przyczynowo skutkowe różnych decyzji w ich życiu.

Poznajemy historie wieloletnich przyjaźni (nie tylko z ludźmi), a także bohaterów, których dotyka bolesna strata, niespodziewana choroba czy po prostu nagle, pod wpływem dość codziennych wydarzeń, uświadamiają sobie coś bardzo ważnego. Czasami dzieje się to niemal niezauważalnie dla otoczenia, innym razem w atmosferze przepełnionej emocjami.

Przemyślenia niektórych bohaterów dotyczą na przykład wyboru partnera na całe życie. Jednych poznajemy niemalże na początku wspólnej drogi, innych w momencie gdy, uważnie obserwując codzienność, rozważają czy związek z daną osobą jest tym czego chcą, inni doświadczają rozterek już „po fakcie”, a jeszcze inni patrzą na relację z perspektywy całego życia razem. Bilans wypada różnie, jak to w życiu, czasami prowadzi do smutnych wniosków, a czasami daje uczucie spełnienia i spokoju.

W zbiorze pojawia się też kilka wątków matek. Są wśród nich matki spełnione, szczęśliwe, pełne nadziei, ale też te zawiedzione i pełne bólu. Jedna z nich opowiada o swoim synu stojąc nad jego grobem, wspominając wspólne życie i szukając w pamięci początku tego, co doprowadziło do jego śmierci. Poznajemy również kobiety, które dopiero dowiedziały się o tym, że są matkami, co czasami zupełnie zmienia ich sytuację życiową i relacje z bliskimi.
Niektórzy bohaterowie opowiadają o swojej pracy i pasjach, które dają im poczucie spełnienia, ale też stawiają przed nimi trudne wybory. Poznajemy na przykład młodego sędziego, pełnego zapału i wiary w sprawiedliwość, który opowiada o sprawie, która bardzo długo nie dawała mu spokoju i o tym jak ciążyć może odpowiedzialność zawodowa.

Czytając „Konsekwencje” możemy też spojrzeć na życie oczami babci zakochanej w swoim wnuczku, pełnej radości i energii. Uchwycona zostaje w momencie, gdy, po pełnym przyjemnych wrażeń dniu, wpatrując się w uśpionego opowiadaniem bajek chłopca rozmyśla o tym jak przekazać mu za ich pomocą mądrość życiową. On wszak ma fantazję, a ona doświadczenie, a takie połączenie, jak wiedzą wszystkie kochane wnuki, ma mnóstwo pozytywnych efektów.

Częstokroć bohaterowie podczas swoich opowieści dokonują skrótów myślowych oraz poruszają wiele wątków, które aż proszą się o rozwinięcie i spokojnie mogłyby wystarczyć na pokaźny rozdział książki, jeśli nie na całą powieść. Autor jednak kończy je w różnych, często niespodziewanych momentach, unikając komentarza czy podsumowania wprost. Dzięki temu każdy Czytelnik może dojść do własnych wniosków.

Zdecydowanie polecam chwilę refleksji po każdym z opowiadań, gdyż czytając je jako całość łatwo można zgubić wyjątkowość każdego z problemów. Książka daje możliwość spojrzenia na życie z różnorodnych perspektyw, porusza mnóstwo niezwykle interesujących wątków, które mogą być wspaniałym punktem wyjścia do pogłębionej dyskusji. Ja sama spędziłam z „Konsekwencjami” wiele przyjemnych, pełnych zadumy i uśmiechu chwil przy dobrej muzyce i aromatycznej herbacie.

Informacje o książce:
Tytuł: Konsekwencje
Tytuł oryginału: Konsekwencje
Autor: Włodzimierz Zakrzewski
ISBN: 9788379424412
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać