Poradniki

Składniki twojego sukcesu – Piotr Stawiński

Recenzja książki Składniki twojego sukcesu

Składniki twojego sukcesu
Piotr Stawiński

Sukces – działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia.

Przeglądając nowości wydawnicze Novae Res natknęłam się na książkę o tytule zawierającym słowo „sukces” wyjaśnione w powyższej definicji zaczerpniętej z portalu Wikipedia. Przemyślałam szybko sprawę i postanowiłam rozczytać się tej tematyce, w końcu, czy istnieje jakiś człowiek, który nie pragnąłby dążyć do sukcesu i koniec końców, odnieść swój własny sukces?

Ku wielkiej radości, książka „Składniki twojego sukcesu” niebawem znalazła się w moich rękach i z zapałem rozpoczęłam edukację z zakresu osiągania sukcesu.

Postanowiłam dowiedzieć się od kogo będę zdobywać wiedzę z zakresu sukcesu, w końcu należy czerpać od samych mistrzów. Biografia Piotra Stawińskiego – autora książki – zawierała wiele pozytywnych określeń: świetny handlowiec, menadżer z wieloletnim stażem, doświadczony praktyk, weryfikujący działania realizowane w celu osiągania sukcesu. Cały opis wskazywał, że autor wie o czym pisze, dwoma słowami – człowiek sukcesu.

Kiedy zaczęłam czytać książkę, dowiedziałam się skąd, w tytule słowo „składniki”, skojarzyłam je z przepisem na ciasto, które można upiec w 40 minut. Książka przypomina mi właśnie przepis na szybkie osiągnięcie sukcesu, 17 głównych porad, które jednocześnie są tytułami rozdziałów, czyli ekspresowa droga do spełnienia. W mojej głowie zapaliła się czerwona lampka ostrzegawcza: „czy ciągłe starania człowieka, dążenia, czasami również cierpienie, radość itd. da się ująć na 250 stronach książki formatu 121×195 mm? Przeanalizowałam sprawę głębiej, powróciłam do wyżej zapisanej definicji sukcesu i chyba odkryłam istotę moich refleksji, tak naprawdę każdy z nas może inaczej definiować sukces i szukać różnych dróg dojścia do niego. Z czasem może się okazać, że sama droga to odkrywanie innych dążeń i doświadczeń ważniejszych niż samo osiągnięcie sukcesu. Dążenie do sukcesu to również możliwość poniesienia porażki, dla mnie, nie wybrzmiało to w książce. Porażka to naturalny towarzysz naszych dążeń, może nie jest przyjemna, ale czasem konieczna, aby uczyć i dawać doświadczenie. Myślę, że w tym przepisie ona również powinna się znaleźć, ale to jest tylko moje skromne zdanie, osoby potrafiącej w najprostszym przepisie na naleśniki zmienić skład w zależności od humoru lub zawartości lodówki.

Sama książka to „konkret”, 17 rozdziałów opisane jest w sposób przystępny dla czytelnika, znajdziemy wiele praktycznych przykładów, zadania do wykonania na co dzień oraz sposoby realizacji zaplanowanych zadań, np.: opis defensywnego i ofensywnego poszukiwania pracy, sposoby radzenia sobie z niską samooceną itp. Książka skłania również do autorefleksji, autor zadaje pytania: „czym jest poczucie własnej wartości?”, „czy potrafię powiedzieć nie?”, „czy wiem, jaki największy błąd popełniam w relacjach z ludźmi?” itd. Myślę, że w książce wybrzmiewa dosyć mocno konieczność pracy i refleksji nad sobą. Jednocześnie kryje się zagrożenie, powielenia zadań podanych w książce bez zastanowienia się nad osobistą definicją sukcesu i wyznaczenia celu, więc radzę traktować ją z dużą dozą rozsądku.

Mój ostateczny werdykt: jeśli masz ochotę, to czytaj, ale z rozsądkiem i refleksją.

Informacje o książce:
Tytuł: Składniki twojego sukcesu
Tytuł oryginału: Składniki twojego sukcesu
Autor: Piotr Stawiński
ISBN: 9788379424375
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać