Kobiety nieidealne. Iza - Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles - Recenzje książek z każdej półki
Literatura kobieca

Kobiety nieidealne. Iza – Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Recenzja książki Kobiety nieidealne. Iza - Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Kobiety nieidealne. Iza
Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję przeczytania drugiego tomu z cyklu „Kobiety nieidealne„. Po przeczytaniu pierwszego tomu byłam bardzo na tak. Uważam, że w bohaterkach tego cyklu każda kobieta może zobaczyć swoje odbicie. W kolejnej książce spod pióra Magdy Kawki i Gosi Hayles skupiamy się na Izie. Izie, która na pierwszy rzut oka wydaje się wyróżniać najbardziej spośród naszej wesołej gromadki.

Izaura, powszechnie zwana Izą stanęła na swego rodzaju życiowym zakręcie. Przestała być korporacyjną suką, jak to niektórzy ją określali; została mamą na pełen etat i nie bardzo wie, co z tym fantem zrobić. Teraz jest także odpowiedzialna za Harumiego, który do tej pory na stałe mieszkał u ojca w Japonii.

Podczas wizyty matki, którą Iza chce po prostu jak najszybciej mieć za sobą, na jaw wychodzą pewne tajemnice z przeszłości. W naszej głównej bohaterce obudzą się uczucia, które dawno uważała za uśpione na amen.

„- Babcia! – krzyknął Harumi i wcisnął przycisk, by wpuścić moją matkę do środka. Pohamowałam impuls, by trzepnąć go po ręce. Może jakby tam jeszcze postała, to by się jej znudziło?
– Niespodzianka! – Rozentuzjazmowana matka przycisnęła na chwilę umalowane usta do powietrza na centymetr do mojego policzka i owiał nie słodki zapach jej perfum. Odsunęła się, by kierowca mógł wnieść do środka cztery walizki w różnych rozmiarach i kolorze landrynkowego różu.”

Autorki po raz kolejny poczęstowały czytelników świetnym poczuciem humoru, które dla mnie jest po prostu w punkt. One się nie silą na humor, on często naturalnie wynika z komicznych sytuacji, jakie spokojnie mogłyby się przydarzyć w codziennym życiu.

Mogę śmiało powiedzieć, że opowieść o Izie trzyma poziom pierwszego tomu. Może z pozoru wydawać się, że te książki to takie leciutkie opowiastki, które czyta się po stresującym dniu. Jednak wystarczy chwila refleksji, aby dostrzec, że tutaj chodzi o coś więcej.

Tak samo jak w pierwszym tomie oprócz skupienia się na jednej z przyjaciółek w tle toczy się życie pozostałych, które nie jest pomijane. Bardzo się z tego cieszę, bo byłam bardzo ciekawa co tam słychać u Magdy i u pozostałych dziewczyn. To jest trochę tak, jakby się wpadło w odwiedziny do przyjaciółki i przy kawie czy winie nadrabiało wszystkie zaległości.

„Może dlatego przyciągała mężczyzn jak magnes? Nie potrafiłaby nigdy być kobietą-kumplem. Nie szukała podobieństw między płciami, za bardzo zdawała sobie sprawę z różnic. Czy nie tak samo robię ja? Ja pierd… – już miałam puścić obrzydliwą wiązankę w myślach, ale się powstrzymałam. Harumi ze swoim słoikiem jakoś wdarł się i tam. Może ja sama nie przyciągałam mężczyzn jak magnes, ale traktowanie ich zadaniowo, współpracowanie z nimi, a czasem jakiś romans czy flirt przeplatały się i we mnie zawsze z jakimś lękiem. Jakbym z góry bała się zaufać i spodziewała się, że mnie rozczarują. Szukałam bliskości, ale jeśli choć zaświtała na horyzoncie – po cichu zamykałam za sobą drzwi.”

Z głównymi bohaterkami cyklu Kobiety Nieidealne bardzo łatwo można się zżyć. Już z niecierpliwością czekam na historię Joanny. Jestem usatysfakcjonowana tym, w jaki sposób autorki poprowadziły historię Izy. Pozory często mylą i to nie jest tak, że w grafitowej garsonce i w wysokich szpilkach jak taran pokonuje każdą przeszkodę na swojej drodze. Życie to nie tylko kariera w korporacji i bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać Izę jako matkę, zwykłą kobietę w codziennym otoczeniu.

Część o Izie jak i cały cykl polecam wam bardzo serdecznie. To jedna z tych serii, które należy czytać po kolei. To zabawne, że ja wam o tym mówię, bo zdarza się, że czasami sama mam w nosie kolejność wydawania serii. Najczęściej jednak grzecznie stosuję się do kolejności poszczególnych tomów w seriach.

Osobiście odbieram te książki jako taki prezent od kobiet dla kobiet. Bardzo rzadko zdarza się, żeby w prawdziwym życiu jakaś przyjaźń przetrwała tyle lat. A przyjaźń czterech kobiet, które wbrew całemu światu spotykają się regularnie i po prostu ze sobą rozmawiają to jest jakiś fenomen. Żywię szczerą nadzieję, że gdzieś na świecie istnieją jeszcze takie relacje. Nie oszukujmy się, ale jednak przez życie przeciętnego człowieka przewija się mnóstwo ludzi i oni raczej się wymieniają niż zostają na stałe. Bardzo gorąco Wam polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Kobiety nieidealne. Iza
Tytuł oryginału: Kobiety nieidealne. Iza
Autor: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
ISBN: 9788376747361
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content