Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie - Arcangelo Badolati - Recenzje książek z każdej półki
Literatura faktu

Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie – Arcangelo Badolati

Recenzja książki Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie - Arcangelo Badolati

Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie
Arcangelo Badolati

Na pewno każdy z nas słyszał albo chociaż obiła mu się o uszy nazwa 'Ndrangheta, czyli kalabryjska mafia. A jeżeli już mieliście styczność z tymi nazwani to również z nazwiskiem Arcangelo Badolati — urodzonego w Palmi we Włoszech dziennikarza i eseisty, autora osiemnastu książek o zorganizowanej włoskiej przestępczości, który uchodzi za specjalistę w tej sprawie. Autor za swoje badania naukowe oraz dochodzenia dziennikarskie otrzymał w ostatnich latach wiele prestiżowych nagród. Zdaniem ekspertów, recenzowana książka „Kulisy 'Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie” jest jednym z najlepszych opracowań dotyczących działalności mafii kalabryjskiej.

Zwykły turysta poznaje Kalabrię, jako piękną krainę spokoju, słońca, pięknych gór i morza. Jednak gdy już uświadomimy sobie, że pod tą sielankową powierzchnią kwitnie zbrodnicze życie największych klanów na świecie, które tworzą bezwzględną organizację przestępczą, pewna nuta niepokoju gości w naszych sercach, nawet gdy jesteśmy tylko wspomnianymi zwykłymi turystami.

Książka pokazuje, jak wygląda życie towarzyszek bossów oraz kobiet, które przez to, że urodziły się, dorastały oraz wychowywały się w świecie mafii, w pewnym momencie zaczęły pełnić w nim znaczące, wręcz kluczowe role szefów, czy lokalnych zastępczyń. Mimo tego, że wydawać by się mogło, że ich rządy będą łagodniejsze i bardziej zrównoważone, prowadziły one taką samą politykę zastraszania i wymuszania jak ich poprzednicy, z sukcesami kontrolowały również rynek handlu kokainą.

I tak w książce poznajemy Edytę Kopaczyńską, żonę wielkiego bossa Michele Bruniego, która jako jedyna Polka została skazana przez włoski sąd prawomocnym wyrokiem za przynależność do organizacji mafijnej. Poznajemy również profile wielu innych kobiet takich jak, Słowaczki Lucii Bariovej, która była konkubiną Vincenza Frostefana, ojca chrzestnego z Cassano, a także Ukrainkę Oksanę Verman, kochankę Salvatore Pititta, mafiosa odpowiedzialnego za interesy z kolumbijskim rynkiem narkotykowym.

Myślę, że warto też napisać, czym jest sama 'Ndrangheta.

„Jest organizacją mafijną charakteryzującą się wyjątkową umiejętnością kamuflażu. Niezauważalnie przenika przez społeczeństwo i instytucje, nie zwracając na siebie uwagi. Od wielu lat umiejętnie chroni to, co osiągnęła na całym świecie, unikając bezpośredniego ataku na instytucje, działając w tak zwanym półzanurzeniu, aby móc przez nie przenikać i żyć z nimi w „symbiozie”. Stroni od medialnego rozgłosu. Sięgając do korzeni, można zauważyć, że bazuje na bardzo silnych, nierozerwalnych więzach rodzinnych, które umacniają hierarchię. Mafia kalabryjska czerpie również wiele z przeszłości, kiedy tak ważne były rytuały, język i symbolika. Mimo powrotu do korzeni potrafi być też bardzo współczesna i bezwzględna, z wielką determinacją zarządzać interesami oraz organizacjami rządowymi na swoim terenie”.

Warto też dodać, że nawet małżeństwa w organizacji są aranżowane, a nie zawierane dobrowolnie. No może nie wszystkie, ale znacząca część z nich na pewno tak. Dzięki takim związkom rodziny mafijne starają się zwiększyć swoje terytoria oraz rozszerzyć strefy wpływów. Kobiety zwykle nie mają zbyt dużej możliwości protestu, gdyż najmniejszy sprzeciw czy bunt, grozi ogromnym gniewem rodziny, co zwykle wiąże się z masakryczną śmiercią.

W książce znajdziemy też informacje o tym, że mafia ma teraz nową, dodatkową taktykę polegającą na przenikaniu do spółek i wtapianiu się w ich struktury, co pozwala im na inwestycje w towary i usługi na całym świecie. Rodziny też, dbają coraz bardziej o poziom wychowania i wykształcenia swoich dzieci. Nie chcą, żeby byli to bezmyślni chłopcy biegający z pistoletami, ale eksperci w przeróżnych dziedzinach takich jak medycyna, prawo, czy inżynieria, dzięki temu chcą, aby właśnie ta wykształcona elita szukała możliwości zarobku na całym świecie.

Decydując się na lekturę książki o profilu najgroźniejszej mafii, musimy się przygotować na wiele drastycznych opisów brutalnych zbrodni, jest to na pewno lektura dla osób o mocnych nerwach. Autor nie szczędzi nam detalicznych opisów masakr, jakich niejednokrotnie dopuszczali się członkowie klanów. Jeśli jednak takie opisy Was nie przerażają i chcecie poznać zasady funkcjonowania oraz „codzienne” życie mafii, ta książka jest zdecydowania dla Was.

Informacje o książce:
Tytuł: Kulisy ‘Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie – Arcangelo Badolati
Tytuł oryginału: Le 'ndranghetiste dell’Est. Profili internazionali della mafia calabrese
Autor: Arcangelo Badolati
ISBN: 9788376747392
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content