Biografie i wspomnienia

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia – Julia Pańków, Lidia Pańków

Recenzja książki Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia - Lidia Pańków, Julia Pańków

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Julia Pańków, Lidia Pańków

Długo zastanawiałam się jaki wstęp stworzyć na potrzeby niniejszej recenzji, po dłuższych rozważaniach, doszłam do wniosku, że słowa autorek Julii Pańków i Lidii Pańków najlepiej oddadzą to, co chciałabym napisać.

„Sztuka dla nielicznych mnie nie interesuje — mawiała Wanda Telakowska, już przed wojną ceniona graficzka, od końca 30. XX wieku niestrudzona propagatorka wzornictwa. W jakimś stopniu pod tą deklaracją mogłyby się podpisać wszystkie bohaterki tej książki. Fotografki, architektki, projektantki form przemysłowych i mody scenografki, ilustratorki. Wykształcone, utalentowane, niezależne, a zarazem przekonane o tym, że swoimi dokonaniami powinny się dzielić z jak największą liczbą odbiorców. Jedne nazwałby tę działalność prospołeczną, inne stroniły od wszelkich prób etykietowania, chciałby po prostu dobrze robić to, czym się zajmowały. O wszystkich można powiedzieć — indywidualistki, które nie bały się iść pod prąd i nie zrażały byle przeszkodą”.

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia - Julia Pańków, Lidia Pańków

Autorki w swojej publikacji przedstawiają dziesięć niezwykłych kobiet, ich życiorysów, historii o tym, jak wiele można dokonać, pozostając wiernym sobie. Opisane zostało dziesięć biografii, które nierozerwalnie są splecione z historią niepodległej Polski. Pomimo tego, że działania opisywanych pań miały wpływ na naszą codzienność, mało kto kojarzy opisywane nazwiska. Niestety w większości pozostają one nieznane w szerszych kręgach. Sama muszę ze smutkiem przyznać, że nie o wszystkich bohaterkach słyszałam, owszem niektóre nazwiska gdzieś tam obiły mi się o uszy, jednak większej wiedzy o nich nie posiadałam. Dzięki publikacji miałam świetną okazję nadrobić zaległości.

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia - Julia Pańków, Lidia Pańków

Do zapoznania się z recenzowanym poradnikiem zachęciła mnie tak naprawdę książka, którą czytałam jakiś czas temu, była to podobna pozycja „Polki, które zmieniły wizerunek kobiety” autorstwa Joanny Puchalskiej. W książce przybliżone nam zostały sylwetki 10 kobiet, które na stałe zapisały się na kartach historii, a tak samo nie są dość znane ogółowi społeczeństwa. Przystępność faktów oraz wspaniały styl pisania autorki sprawiły, że była ona bardzo ciekawym sposobem na przemycenie wiedzy historycznie do naszego codziennego życia. Kończąc lekturę, wiedziałam, że będę wracała do książek tego typu. Była to dobra decyzja a wybór pozycji „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia” naprawdę trafny.

Z przedstawionych sylwetek dziesięciu pań, najbardziej zapadła mi w pamięć nasza polska Chanelka, nazywana też carycą lub pierwszą daną polskiej mody — Jadwiga Grabowska. Założycielka Mody Polskiej, firmy, która oferowała rozbudowane kolekcje, produkowane w krótkich seriach, zgodne z trendami obowiązującymi w danej chwili w Paryżu, czy nawet w Londynie. Wszystko w tych kolekcjach mogło być pod prąd, projektanci mogli swobodnie ignorować socjalistyczne hasła produkcji ubrań dla mas, mieli dostęp do limitowanych materiałów i dzięki temu mogli tworzyć wyrafinowane stroje dla chcących się wyróżniać. Jak się okazało, spodobało to się władzom, które mogły nie tylko przypodobać się elitom zapatrzonym w zachodnią modę, ale też, mogli oni pochwalić się niezwykle dobrym jakościowo towarem eksportowym.

Pozostałe panie przedstawione w książce to: Barbara Brukalska, Zofia Chomętowska, Janina Ipohorska, Danuta Konwicka, Teresa Kruszewska, Julia Pirotte, Zofia Szydłowska, Wanda Telakowska oraz Xymena Zaniewska. Każda z pań zasługuje na to, aby zaistnieć w naszej świadomości.

Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia - Julia Pańków, Lidia Pańków

Bogactwo ilustracji oraz zdjęć sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna. Książka została wydana w większym niż standardowym formacie, w twardej oprawie, co sprawia, że jest nie tylko idealną lekturą dla nas, ale też świetnym pomysłem na prezent. Myślę, że przystępność tekstów jest naprawdę ciekawym sposobem poszerzenie naszej wiedzy historycznej.

Biografie poszczególnych kobiet są dość długie i ciężko je było przeczytać na jeden raz, także książka wystarczy nam na kilkanaście wieczorów. Nie da się też za dużo przeczytać na raz, gdyż mnogość informacji sprawia, że ciężko nam wszystko przyswoić. Jest to jednak dla mnie na plus. Nie każda książka powinna zostać pochłonięta jednego dnia. Niektórymi powinniśmy się delektować i cieszyć przez kilka wieczorów. Nie jest też tak, że jeśli na dłużej przerwiemy, to stracimy wątek, możemy do niej wracać, kiedy chcemy, gdyż każda sylwetka odkrywa przed nami nowe fakty.

Informacje o książce:
Tytuł: Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Tytuł oryginału: Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Autor: Julia Pańków, Lidia Pańków
ISBN: 9788328710757
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać