Literatura kobieca

Katja, Kaśka, Catherine – Grażyna Balcer

Recenzja książki Katja, Kaśka, Catherine - Grażyna Balcer

Katja, Kaśka, Catherine
Grażyna Balcer

Od nas zależy nasze życie, sami jesteśmy panami własnego losu… ale czy na pewno? Czy zawsze tylko od nas zależy przyszłość? Lektura tej książki jasno i klarownie obrazuje życie. Niekiedy jesteśmy zmuszeni do działania wbrew woli czy rozsądkowi, płyniemy pod prąd niepewni wyniku naszych starań. Jednak, czy warto zawsze podążać tylko za głosem serca?

W momencie, w którym poznajemy bohaterkę, jest Katją. Dziewczyną z małej, rosyjskiej prowincji, po ojcu Polka, po matce Rosjanka. Dziewczynka przeżywa radosne chwile dzieciństwa, z matką pracującą zawodowo i ojcem zajmującym się wychowaniem ukochanej córeczki. Choć Katja jest zadziorną kruszyną, zarówno ojciec jak i matka kochają córeczkę całym sercem. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z Igorem, który z biegiem czasu staje się dla Katji nie tylko przyjacielem. Choć matka widząc rozwój wydarzeń stara się ukrócić zapędy młodych, to oboje są zbyt zdeterminowaniu w dążeniu do celu, by patrzeć na coś tak błahego jak zgoda rodziców. Mimo sprzeciwów najbliższych młodzi zaraz po zdaniu matury jadą do Polski na studia.
Tu poznajemy Kaśkę. Dziewczyna, już nie Katja-  dziewczynka, która wraz ze zmianą miejsca zamieszkania wdziewa nowy strój gotowa podjąć nowe wyzwania. Oboje są jeszcze na tyle młodzi, by idealizować świat. Każdy kłopot nie jest kłopotem na tyle długo, dopóki są razem. Blask i niemal cukierkowo różowa łuna pierwszej świeżej miłości bije od nich jasnym światłem. Nie zawsze jest tak prosto jak byśmy chcieli. Po ślubie, Kaśka idzie na studia, a Igor zarabia. Jak długo to ma sens? Szczególnie, kiedy na horyzoncie pojawia się pewien przystojny Francuz, Pierre…

I w końcu Catherine. Ostatnia w tej części książki twarz panny Koniecpolskiej. Mimo zmiany stanu cywilnego nie zmienia nazwiska. Z czym przyjdzie zmierzyć się Catherine? To już nie Katja-dziewczynka i Kaśka-młoda dziewczyna. To już kobieta. I właśnie w tej roli poznaje prawdziwe blaski i cienie życia.

Czy małżeństwo Igora i Kaśki przetrwa? Jak zakończy się wzajemna fascynacja Kaśki i Pierre’a? Kto pomoże Kaśce i Igorowi stawiać pierwsze samodzielne kroki po przyjeździe do Polski? Z czym przyjdzie zmierzyć się Catherine? Jak wysoką cenę przyjdzie zapłacić kobiecie za miłość?

Ten tom zaczynamy na Katji… i na Katji kończymy. Przecież dla rodziców zawsze będzie maleńkim, ukochanym dzieckiem, nawet po szeregu klęsk życiowych… Bardzo podoba mi się przekaz. Od maleńkiej Katji, dziewczynki, która w towarzystwie ojca biega po polach, przepełniona radością i wolna od trosk, do Catherine, kobiety po przejściach, z balastem życiowym i szeregiem kłód pod nogami. Panna Koniecpolska jest postacią zażarcie dynamiczną, jej postawa zmienia się często, choć nie zawsze na plus. Choć w pewnym momencie odpuszcza i pozwala nieść się wirowi wydarzeń, nie traci do końca swojej buty i charyzmy. Ma w sobie energię, która zapaliłaby światła w całym mieście i upór najgorszego osła. Postać idealna.

Podsumowując, jestem urzeczona. Zarówno kreacją bohaterki, jak i lekkością pióra. Całość jest cudownie smaczna, wprost sama się czyta! Oby więcej takich książek na naszych skromnych półkach książkoholików. Ta jest maleńką perełką, która nie tylko opowiada w znakomity sposób historię poznawania życia przez młodą, upartą kobietę (hm, czyżby magia imion..? Kat – Katja, Kaśka, Catherine), ale też niesie wiele przesłań. Uczy. Za to serdecznie dziękuję i będę z niecierpliwością oczekiwać każdej kolejnej części. Oby było ich jak najwięcej, bo czas spędzony z Katją/Kaśką/Catherine uważam za udany.

Informacje o książce:
Tytuł: Katja, Kaśka, Catherine
Tytuł oryginału: Katja, Kaśka, Catherine
Autor: Grażyna Balcer
ISBN: 9788377228630
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać