Słuchaj... Refleksje liturgiczne - Jan Paweł Konobrodzki OSB - Recenzje książek z każdej półki
Filozofia i religia

Słuchaj… Refleksje liturgiczne – Jan Paweł Konobrodzki OSB

Recenzja książki Słuchaj... Refleksje liturgiczne - Jan Paweł Konobrodzki

Słuchaj… Refleksje liturgiczne
Jan Paweł Konobrodzki

W ręku trzymam niewielką książeczkę wydawnictwa Tyniec o krótkim tytule ”Słuchaj…”. To jedno słowo daje do myślenia i szkicuje zarys czym jest ta publikacja. Pełny tytuł „Słuchaj… refleksje liturgiczne” ukazuje jeszcze więcej. Książka to zbiór krótkich rozważań opartych na Słowie Bożym autorstwa Ojca Jana Pawła Konobrodzkiego z zakonu Benedyktynów w Tyńcu. Teksty zostały spisane z medytacji nagranych przez Ojca Jana Pawła, a wydane zostały już po jego śmierci.

Na początek warto przybliżyć sylwetkę samego autora. Ojciec Jan Paweł Konobrodzki pracował w parafii tynieckiej, a w ostatnim czasie posługiwał jako duszpasterz w Podgórkach Tynieckich, pomagał też w opiece nad chorymi i starszymi braćmi w klasztorze. Ceniony był przede wszystkim jako doświadczony, charyzmatyczny spowiednik i rekolekcjonista. Swoje nauczanie rozpowszechniał również w Internecie na portalu o duchowości benedyktyńskiej. Zmarł w wieku 56 lat w listopadzie minionego roku. Świadkowie jego życia wielokrotnie potwierdzają, że całą swoją osobą głosił , że „świadomość Boga to nie przejaw folkloru religijnego, ale trwanie w Obecności tu i teraz”.

Teksty Ojca Jana Pawła Konobrodzkiego są lekturą dość wymagającą. Trudno jest przeczytać wszystkie naraz i spojrzeć na nie całościowo. Są to z pewnością słowa zmuszające do refleksji, a nie do szybkiego przeczytania. Każde rozważanie dotyczy biblijnych czytań z dnia z różnych niedziel roku liturgicznego.

Muszę przyznać, że do lektury pociągnął mnie przede wszystkim sam tytuł. Jedno słowo „Słuchaj” , moim zdaniem, może zdziałać więcej niż najbardziej wymyślne zdania. Intuicja, którą kierowałam się przy pierwszej ocenie publikacji nie zmyliła mnie. W dzisiejszym świecie pełnym różnorodnych dźwięków, niekoniecznie tych potrzebnych i służącym naszemu dobru czasami trudno jest usłyszeć cokolwiek, a już na pewno umykają nam sprawy najważniejsze, które najbardziej zasługują na naszą uwagę. „Świat zniewalają dziś hałas i bełkot” – śpiewa wykonawca jednej ze znanych piosenek. Ojciec Jan Paweł uwrażliwia czytelnika na to co warto dostrzec przede wszystkim i motywuje do podjęcia prób usłyszenia drugiego człowieka, tego co mamy w sercu, a przez to – usłyszenia głosu Pana Boga, który – jak mówi autor – przemawia nieustannie. Teksty Ojca Jana Pawła przesiąknięte są wiarą w bliską obecność Pana Boga w życiu każdego człowieka. Tylko nie mów, że nie masz dobrego zasięgu – mówi w jednym z tekstów – w każdej chwili i w każdym miejscu możemy być blisko Niego i zapraszać Go na osobiste spotkanie do swojej izdebki. Jego słowa niejednokrotnie dodają otuchy i podnoszą na duchu.

Ojciec Jan Paweł przez swoje słowa zaprasza każdego do wejścia w osobistą relację z Panem Bogiem, uczy żywej wiary, która ma moc przemienić wszystko. Chcesz iść za Nim? To ufaj Mu zawsze. I bądź wierny. Nie odchodź od Jego wskazań ani nie trać kontaktu z Nim mimo trudności. Mów do Niego własnymi słowami, z prostotą. Proś o wsparcie. Uważnie obserwuj, co się z Tobą dzieje. Zauważaj Jego odpowiedzi. – „Spotkaj Twojego Mistrza” ! – zachęca. Słowa te niezwykle potrzebne dzisiaj ludziom ,zarówno młodszym jak i starszym, którzy zmyleni przez różne bodźce nie potrafią dostrzec w Kościele już nic więcej niż tradycji, księży czy może jakiejś magii.

To co dla mnie osobiście było odkryciem to ujrzenie Pana Boga na nowo jako Tego, który tak bardzo zabiega o każdego człowieka. Pomaga przywrócić właściwy obraz Boga. To On chce nam usługiwać – pisze Ojciec – o każdej porze dnia i nocy. Tylko bądź świadom Jego Obecności, czyli czuwaj, bądź świadomy chwili. Twoje życie rozgrywa się tu i teraz, w tej chwili. Przeszłość już była. Przyszłości jeszcze nie ma. Możesz wpływać na swoje życie, będąc świadomym chwil, w której On chce ci służyć. Z Nim możesz wędrować z nieznane jak Abraham, idąc w nieznane. On Ci podpowie, co masz robić w danej chwili.

Słowa Ojca Jana Pawła Konobrodzkiego głęboko poruszają. Z pewnością będę chciała do nich niejednokrotnie wracać. Myślę, że mogą dać wiele światła zarówno osobom wierzącym, którzy na co dzień troszczą się o budowanie relacji z Panem Bogiem jak i Ci, którzy nawet nie wiedzą jeszcze, że jest ona możliwa. Ojciec Paweł pokazuje, że z naszej strony wystarczy naprawdę niewiele, aby Pan Bóg mógł działać w życiu człowieka. On mówi nieustannie – naszym zadaniem jest tylko to przyjąć.

„Zmień myślenie tak, by to od Niego przyjmować, przyjmuj cuda twojej przemiany w tej czy innej słabości – to już Jego troska, nie twoja.”

Informacje o książce:
Tytuł: Słuchaj… Refleksje liturgiczne
Tytuł oryginału: Słuchaj… Refleksje liturgiczne
Autor: Jan Paweł Konobrodzki
ISBN: 9788373546615
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content