Literatura kobieca

Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej – Anna Broda

Recenzja książki Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej - Anna Broda

Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej
Anna Broda

Co prawda mamy dopiero początek czerwca, ale nie mogę oprzeć się pokusie napisania, że „Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej”, póki co, jest najlepszym debiutem tego roku z jakim miałam przyjemność się zetknąć. W głównej bohaterce zakochałam się od pierwszej strony. Połączyła nas miłość do wina!

„Bawiąc się butelką rozmyślała, co powinna zrobić. Ponieważ nikt nie chciał kupić jej pierwszej książki, a „Implikatura” zapłaciła jej ostatnio bonem do uniwersyteckiej księgarni, powinna raczej siedzieć i pisać, niż pić. Jej wkład do budżetu domowego wyniósł w tym miesiącu zero – czy może więc pozwolić, by z jej powodu marnowały się resztki produktów spożywczych? Wino na pewno skwaśnieje do jutra i wyląduje w zlewie. To byłoby bardzo nieodpowiedzialne z jej strony. A także moralnie naganne.”

Zgadzam się z w 100% z Martą, zrobiłabym dokładnie tak samo. Czy po takim życiowym wstępie książka może mi się nie podobać? Szczerze wątpię. Bohaterka została moją bratnią duszą. Oprócz zamiłowania do wina, Marta jest bardzo ciepłą i troskliwą osobą. Jej wadą jest to, że nie potrafi być zimna i wyrafinowana, dbać tylko o swój interes. Oprócz swoich problemów – nie ma grosza przy duszy, jej debiutanckiej powieści nikt nie chce wydać, stara się rozwiązywać również problemy innych.

Wsparciem dla niej jest, mogłoby się wydawać, mężczyzna marzeń dla większości z nas – przystojny i bogaty Andrew. Mężczyzna właśnie rozpoczyna kolejny etap kariery, rozkręca własny program telewizyjny i wydaje mi się, że jego miłość, choć na początku prawdziwa, zaczyna być interesowna, że prawdziwe uczucie się wypaliło i teraz liczy się tylko biznes oraz dobry wizerunek medialny. A może się mylę i źle go oceniam? Przeczytajcie i powiedzcie, co myślicie.

Oczywiście oprócz głównej bohaterki, której osobowość jest zbudowana fantastycznie, ciekawe są również postacie drugoplanowe. Każda z nich jest specyficzna na swój sposób i wnosi dużo do całego odbioru książki. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to trochę mieszanka wybuchowa. W książce urzekło mnie również poczucie humoru autorki, momentami śmiałam się w głos.

„Czy jakakolwiek kobieta chciałaby, żeby nazwano na jej cześć blaszak z artykułami różnymi? Co ojciec sobie myślał? Czy obudził się pewnego dnia z postanowieniem, że skoro szczyt w kategorii „upamiętnienie ukochanych kobiet” zajął już gość od Tadż Mahal, to on spróbuje wyznaczyć dno.”

Jednym zdaniem, Pani Anna Broda wymyśliła świetną historię i napisała ją w bardzo dobrym stylu. Aż momentami ciężko uwierzyć, że jest to debiut. Książka, można powiedzieć, czyta się sama. Mnie jej lektura zajęła kilka godzin, w ciągu których bardzo ciężko było się oderwać chociaż na chwilę, choć moim początkowym zamiarem było przeczytanie kilku stron, żeby zorientować się o co chodzi, a dokończyć w wolnej chwili. Stało się jednak tak, że historia Marty pochłonęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, nie było ze mną kontaktu i to inne rzeczy musiały poczekać. No cóż, trzeba mieć odpowiednie priorytety, a dobra książka jest nim zawsze!

A teraz przejdźmy do minusów, usilnie starałam się coś wymyślić, żebyście sobie nie pomyśleli że jestem stronnicza, ale naprawdę jest ciężko. Może powiem tak, nie jest to książka która zmusza do głębszych refleksji, nie sprawi, że nasze życie diametralnie się zmieni, ale też nie taki był cel. Myślę, że „Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej” spełniła swoje założenie i rozbawiła mnie do łez. Z całego serca polecam ją wszystkim, którzy mają ochotę na dobrą zabawę, czy poprawę humoru. Na koniec jeszcze jedno przemyślenie:

„Poza tym Marta nie znała się na modzie. Nic a nic. Boleśnie brakowało jej kapitału kulturowego pozwalającego ocenić, czy coś jest paskudne w sposób modny i wyrafinowany, czy też paskudne tak po prostu.”

Fragment ten jest o sukience, która miała założyć na otwarcie kanału Andrew, a która zupełnie jej się nie podobała. No ale cóż, kontrakt z projektantem podpisany więc chcąc nie chcąc sukienkę założyć trzeba…

Informacje o książce:
Tytuł: Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej
Tytuł oryginału: Teoria zakalca Dagny Przybyszewskiej
Autor: Anna Broda
ISBN: 9788328706002
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać