Literatura młodzieżowa

Pierwszy raz – Agata Czykierda-Grabowska

Recenzja książki Pierwszy raz - Agata Czykierda-Grabowska

Pierwszy raz
Agata Czykierda-Grabowska

Zanim dostałam maila z propozycją zrecenzowania „Pierwszego razu” ta pozycja już kilka razy mi się przewinęła przy okazji przeglądania internetu. Trudno powiedzieć, żebym miała wyrobione zdanie o stylu pani Agaty, natomiast miałam okazję czytać „Pod skórą„, więc wiedziałam mniej-więcej, czego mogę się spodziewać.

Kuba od zawsze kochał się w Lenie, młodszej siostrze swojego najlepszego przyjaciela. Chociaż „kocha się” nie jest tutaj odpowiednim słowem. Młody mężczyzna jest w niej zakochany bez pamięci i to od wielu lat. Lena studiuje w Warszawie i wróciła na wakacje do rodzinnego miasta. Spędza czas ze znajomymi oraz pomaga w przygotowaniach do wesela Łukasza, jej brata. Jednak przewrotny los postanowił, że ten wakacyjny czas wcale nie będzie taki spokojny.

„Przez jej głowę przeleciała niespodziewana myśl. Ręką pogładziła miejsce obok siebie i po raz pierwszy w życiu zapragnęła nie być już sama. Chciała, aby ktoś ją przytulił, chciała poczuć się bezpiecznie. Zalał ją smutek na myśl o tym, że nigdy tego nie zazna, bo też nigdy nie pozwoli nikomu się do siebie zbliżyć. Nigdy nie da się zranić, nawet jeśli cena, jaką za to zapłaci, będzie wysoka.”

Ścieżki Kuby i Leny splatają się ponownie. Dziewczyna myślała, że pozostaje dla chłopaka jedynie młodszą siostrą jego najlepszego przyjaciela, którą powinien tolerować. Z czasem jednak dziewczyna zaczyna dostrzegać w nim kogoś więcej. Czy uda jej się mu zaufać? I, co ważniejsze: czy Kuba zdoła pomóc Lenie wyleczyć ranę, która nie chciała się zagoić przez tyle lat?

Na początku nie bardzo mogłam wkręcić się w tę historię. Cała opowieść do złudzenia przypominała mi „Pod skórą„, także spod pióra pani Agaty (przejdę do tego później). Jednak im mniej stron do końca mi pozostawało, tym szybciej kartki uciekały mi spod palców.

Tutaj nie mamy do czynienia z niczym oryginalnym ani tym, czego nie można by znaleźć gdzie indziej. Trzeba jednak przyznać, że książkę czytało mi się dobrze i dało się przy niej zrelaksować. Pani Czykierda-Grabowska ma bardzo przyjemny styl.

„Jakub zebrał jej włosy na jeden bok, dotykając przy tym twarzy i szyi. Już się nie uśmiechał, nie udawał i nie grał. Patrzył na nią, nie mogąc oderwać oczu. Jeśli te komunały mówiące o tym, że miłość przezwycięży wszystko i wszystko przetrzyma są prawdziwe, to czy fakt, że on kocha za dwoje, wystarczy?”

Jeśli chodzi o bohaterów, to żaden z nich nie wzbudził we mnie jakiejś większej sympatii. Byli dobrze wykreowani, owszem, aczkolwiek żaden z nich pewnie nie zostanie ze mną na dłużej. Mam małe „ale”, do postaci Kuby… Był zbyt idealny. Która dziewczyna jednak skrycie nie marzy, żeby uratował ją książę na białym koniu?

Pierwszy raz” to książka dobra, ale mogłam ją ocenić jedynie na szóstkę, ponieważ moim zdaniem jest zbyt podobna do „Pod skórą„. Fabuła tych dwóch książek teraz praktycznie zlewa mi się w jedno. Kuba to taka odnowiona wersja Oskara, a Lena – Ady. Również rozwój ich relacji jest praktycznie taki sam. Obie dziewczyny zwalczają w sobie niechęć do chłopaków i na początku łudzą się, że ich uczucia to nic poważnego. Dość ciekawym wątkiem według mnie była relacja Leny z jej ojcem. Dziewczyna traktuje go chłodno i z dystansem. Główna bohaterka zaczęła generalizować i gardzić mężczyznami w ogóle. Kiedy już dowiadujemy się o co naprawdę chodzi, to można po części zrozumieć tok jej rozumowania.

Moje doświadczenia z wydawnictwem Novae Res bywało różne. Ciesze się jednak, że wreszcie mogę z czystym sumieniem podzielić się pozytywną opinią o wydanej przez nich książce. Co do zakończenia, to absolutnie nie było żadnego zakończenia. Moim zdaniem to nie mogło mieć innego finału. No i bardzo pasuje do tej historii.

Podsumowując, „Pierwszy raz” Agaty Czykierdy-Grabowskiej to dobra, lekka książka dla młodzieży, przy której naprawdę miło można spędzić czas. Polecam, jednak gdyby zdarzyło się wam wcześniej natrafić na „Pod skórą„, to myślę, że lektura tej książki nic nowego już do waszego życia nie wniesie.

Informacje o książce:
Tytuł: Pierwszy raz
Tytuł oryginału: Pierwszy raz
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
ISBN: 9788380839113
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać