Powiedziała M - Dorota Rodzim - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Powiedziała M – Dorota Rodzim

Powiedziała M - Dorota Rodzim

Powiedziała M
Dorota Rodzim

„ -A Ty… – Romka się zawahała, obracając się w moim kierunku. – Tobie przeznaczony M. Będzie trudno! Bardzo! Ale z nieba opieka! To góra będzie tak chciała! I pamiętaj, dziecko, nie trać czasu. Pamiętaj! Czas! Wiele się wydarzy! […]
– Słyszałaś co powiedziała? Skąd wie o Michale? – zapytałam, szukając karty, żeby zapłacić”. Ten ważny, dla całej książki, cytat nadaje charakteru i tempa całej opowieści. Od samego początku zastanawiał mnie tytuł i zamysł historii. Przecież książka ma zaledwie 220 stron. Dla mnie to bardzo niewiele. A jednak książka, w całej swojej okazałości, bardzo dobrze przedstawia zawartą w niej historię. Slogan, który widnieje na okładce intryguje i zachęca, idealnie pokazuje charakter tej książki. „Ona jedna, ich dwóch i… PRZEPOWIEDNIA, która zmieni wszystko”.

Powiedziała M” to opowieść o miłości i poświęceniu. Dorota Rodzim, która jest autorką, idealnie ujęła autentyczność w przedstawieniu przewrotności życia. Ta opowieść to debiut literacki i to bardzo udany. Bohaterzy nie mają dobrze zarysowanej charakterystyki, ale poza tym niuansem nie można się do niczego więcej przyczepić. Historia chwyta za serce. Pokazuje jak trudno podejmować w życiu ważne decyzje i że los bardzo często bywa przewrotny.

„- Jedno w tym pieprzonym życiu zrozumiałem: że nic niestety nie jest nam dane na zawsze”.

Na koniec główny bohater wypowiada właśnie te słowa, dając idealne podsumowanie i zakończenie. Można rzec, że to książka z morałem.

Historia opowiada o losach Ady. O jej trudnościach i zawirowaniach w, jak się wydawało, poukładanym życiu. Stabilne życie, kochający i wspierający mąż, dobra praca. To wszystko miała, do czasu, gdy okazało się, że mąż doprawia jej rogi. W tym momencie wszystko się zmienia w życiu bohaterki. I nabiera jeszcze większego tempa, gdy na horyzoncie pojawia się przystojny lekarz. Historia choć krótka przepełniona jest realizmem. Tak naprawdę każdego z nas może spotkać równie pokręcona historia. Do samego końca nie wiadomo jak się zakończą losy Ady. Autorka nie poległa na pisaniu zakończenia, jest ono bardzo dużym zaskoczeniem. Opowieść obfituje w wiele emocji i uczuć. I choć osobiście nie zgadzam się z częścią wyborów Ady i na początku nie byłam przychylnie nastawiona do jej niektórych zachowań, to im dalej toczyła się historia, tym bardziej ją lubiłam. Aż doszło do tego, że postać całkowicie zyskała moją przychylność. Bohaterkę jednak da się lubić. I mimo średnio zarysowanych portretów psychologicznych, to historię czyta się naprawdę ciekawie i przyjemnie.

Książka została podzielona na dwie części. I tak naprawdę pomiędzy nimi dzieją się pewne wydarzenia. Powoli dowiadujemy się o nich dopiero w drugiej części książki. To napędza historię jeszcze bardziej. Czytelnik z pewnością nie będzie mógł się oderwać, by dowiedzieć się co się wydarzyło. Narratorem jest główna bohaterka, dzięki czemu jeszcze bardziej nadaje to realności i wiarygodności. Tak naprawdę opowieść wywołuje przyjemne uczucia, mimo niektórych rozterek i trudności w życiu bohaterki. Wybór pomiędzy dwoma mężczyznami wydaje się być trudny i z reguły w książkach o trójkątach miłosnych, powoduje to nie lada burzę. Tutaj autorka postawiła na bardzo łagodne podejście do tematu, ponieważ panowie w sposób bardzo taktowny i kulturalny postanawiają dać wolną rękę głównej bohaterce. To raczej rzadko spotykany zabieg. Bardzo często tego typu historiom towarzyszy zawiść czy brutalność. Tutaj tego nie doświadczymy.

„-Adeńko, on o wszystkim wie. Wie o nas.
Zrobiło mi się gorąco.
-Powiedziałeś mu? Zwariowałeś?
-Kocham cię i chciałem, właściwie chcieliśmy z Michałem, żebyś była w pełni świadoma i wybrała jednego z nas. Złożyłem papiery rozwodowe. Jeżeli zostaniesz z mężem, uszanuję to, ale na pewno nie będę tkwił w związku z Olą”.

Książka nie jest standardowym romansem. To przede wszystkim historia o poświęceniu i ważnych wyborach. Nigdy nie wiadomo co przyniesie los. Dorota Rodzim perfekcyjnie to pokazała. I polecam tę książkę każdej osobie, która ceni sobie autentyczność i nieszablonowość w czytanych książkach. Z pewnością nie pożałujecie czasu spędzonego z tymi bohaterami.

Informacje o książce:
Tytuł: Powiedziała M
Tytuł oryginału: Powiedziała M
Autor: Dorota Rodzim
ISBN: 9788382193008
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content