Literatura faktu

Zabójcy w imię Republiki – Vincent Nouzille

Recenzja książki Zabójcy w imię Republiki - Vincent Nouzille

Zabójcy w imię Republiki
Vincent Nouzille

Czy jest możliwe, aby współcześnie, rząd demokratycznego państwa uciekał się do używania Tajnych Służb w celu walki ze swoimi przeciwnikami? Czy ta sama władza może zlecać zabójstwa i zamachy w imię obrony mocarstwa? W swojej najnowszej powieści „Zabójcy w imię Republiki” Vincent Nouzille stara się odpowiedzieć na te pytania, a także przybliżyć czytelnikowi kulisy przeprowadzania operacji Homo i działalności jednostki Alpha.

Na początek kilka słów o samym autorze. Vincent Nouzille jest francuskim reporterem, dziennikarzem śledczym i dokumentalistą. Współpracował z licznymi gazetami i stacjami radiowymi. W 2006 została wydana książka, której jest współautorem, poświęcona lobbingowi we francuskim parlamencie. W kolejnych latach napisał dwie książki na temat kolesiostwa. Jest również współtwórcą filmów dokumentalnych poruszających kwestie związane z wojskowością.

Reportaż opisuje jeden z najbardziej strzeżonych sekretów Republiki. Francuski rząd ma do swojej dyspozycji specjalnie wyselekcjonowanych i wytrenowanych agentów-zabójców, którzy w każdej chwili są gotowi na udział w specjalnej misji zleconej przez najwyżej postawione osoby w Państwie. Celami takich operacji są zwykle zabójstwa na zlecenie, a także inne, bardziej szczególne zadania, mające na celu różnoraką eliminację wrogów lub po prostu odwety. Opinia publiczna, do czasu wydania książki, nie miała pojęcia o istnieniu Tajnych Służb oraz o operacjach Homo. Nikt nigdy oficjalnie nie potwierdził, aby takie miały miejsce. Jednak od narodzin V Republiki w 1958, każdy z prezydentów od Charlesa de Gaulle’a po François Hollande’a w mniejszym lub w większym stopniu posuwał się do operacji z udziałem Głównej Dyrekcji Bezpieczeństwa Państwowego. Ściśle tajna jednostka Alpha, pozostaje w gotowości operacyjnej do dnia dzisiejszego, na przestrzeni lat prowadziła i prowadzi nadal przeróżne operacje przygotowywane oraz zlecane w miarę potrzeb. Przykładowo, w czasach V Republiki było to wyeliminowanie handlarzy bronią, którzy wspierali buntowników z Frontu Wyzwolenia Narodowego podczas wojny w Algierii. Dzisiaj zaś są to bardziej działania o charakterze odwetowym, mające na celu eliminację przywódców ugrupowań terrorystycznych.

Ogromnym atutem reportażu jest to, że te tajemnicze historie zostają tutaj opowiedziane przez ludzi, którzy brali czynny udział w działaniach – byłymi członkami jednostki Alpha. Opowiadają jak wyglądają operacje od strony technicznej. Nigdy nie prowadzi się dokumentacji, rozkazy i raporty przekazywane są ustnie, czasami są to enigmatyczne wypowiedzi, które szefowie służb interpretują jako rozkazy. Akcje przygotowywane są zwykle przez długi czas, agent przenika do środowiska, w którym obraca się target, a następnie stara się tak wykonać zdanie, aby nie wzbudzić podejrzeń. Wie, że w razie jakiegokolwiek niepowodzenia zdany jest tylko na siebie, nie otrzyma pomocy od zleceniodawcy.

Całość reportażu została przygotowana i opracowana bardzo profesjonalnie. Na poparcie faktów opisanych w książce, autor załącza bardzo dużo odwołań do wywiadów przeprowadzonych z osobami, które miały bezpośrednią styczność z jednostką Alpha. Widać, że Nouzille długo i dokładnie pracował nad materiałami, a także rzetelnie wszystko sprawdził. Dzięki temu zostały nam przedstawione fakty, a nie przypuszczenia.

Książka jest podzielona na rozdziały i wszystkie dotyczą oddzielnego konfliktu. Autor stosuje bardzo ciekawy zabieg, a mianowicie, każdy podrozdział zawiera takie jakby podrozdziały, każda myśl poprzedzona jest podtytułem mówiącym, co będzie za chwilę omawiane. Niezwykle mi się się to podoba, gdyż sprawia, że czytelnik nie gubi się w relacji, tylko sprawnie podąża za autorem. Z racji tego, że tematyka poruszana w książce jest niezwykle fascynująca, a zarazem trudna, na początku bałam się, że mogę nie nadążyć za wszystkim, ale dzięki zabiegowi opisanemu powyżej czytanie książki było czystą przyjemnością. Z tego względu, gorąco polecam ją nie tylko politologom i historykom, ale także wszystkim tym, którzy chociaż trochę interesują się współczesnym światem i są ciekawi tajemnic skrywanych przez władze. Tutaj opisana została Republika Francuska, ale czy w innych państwach nie dzieją się podobne rzeczy? Myślę, że po lekturze „Zabójców w imię Republiki” mogę śmiało powiedzieć, że bardzo mało wiemy o sprawach, które dzieją się wokoło nas i że dużo rzeczy jest skrzętnie ukrywanych przed zwykłymi obywatelami.

Informacje o książce:
Tytuł: Zabójcy w imię Republiki
Tytuł oryginału: Les Tueurs de la République
Autor: Vincent Nouzille
ISBN: 9788380790360
Wydawca: Fronda
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać