Poradniki

Sensoryczne niemowlę – Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

Recenzja książki Sensoryczne niemowlę - Aleksandra Charęzińska

Sensoryczne niemowlę
Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

Kto mnie zna, ten wie, że odkąd zostałam mamą, mam fioła na punkcie zabaw sensorycznych. Moja córa dość wcześnie wskoczyła do miski z fasolą, gdzie najpierw po prostu jej dotykała rękami i nogami, a później ją przesypywała, oddzielała od grochu i tak dalej. Gdy trochę podrosła, zaopatrzyliśmy się w dość sporą wanienkę do zabaw sensorycznych, gdzie co jakiś czas wymieniamy zawartość – kasztany, pompony, makaron, fasola z grochem, możliwości jest naprawdę mnóstwo. Myślę, że właśnie przez takie początki mam teraz w domu dziecię, które zamiast pędzlem woli malować rękami lub nogami, a ścieżki sensoryczne uwielbia ponad wszystko inne. No, ale my zaczęłyśmy iść w tym kierunku, gdy córa miała jakiś rok. Z młodszą pociechą miałabym zagwozdkę, bo choć wiem, że sensoryka jest dla maluszka świetna pod względem rozwojowym, to jednak bałabym się o to, by nie wziął on jakiejś fasoli do buzi i nie połknął. I właśnie z tego powodu „Sensoryczne niemowlę” od razu przykuło moją uwagę. Bardzo lubię dowiadywać się nowych rzeczy w tematach, które mnie interesują, a to jest zdecydowanie jeden z nich. Najpierw jednak chcę się przekonać, kto mi te wszystkie porady daje, więc od razu zajrzałam też na blog Aleksandry Charęzińskiej. Zdecydowanie przekonał mnie on do siebie, a po „Sensoryczne niemowlę” sięgałam z dużą dozą ciekawości.

Sensoryczne niemowlę - Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

To książka, którą autorka podzieliła na kilka bloków tematycznych. W jednym radzi, jak zrozumieć niemowlę i jego zachowania – dlaczego płacze i uspokaja się, gdy jest noszone? To kwestia, którą w praktyce przerabia chyba każdy rodzic. Ale to dopiero początek, bo tych pytań i odpowiedzi jest o wiele więcej, niektóre były mi bardzo bliskie – sama niejednokrotnie zastanawiam się, czy moja córa to HNB (High Need Babies). Autorka tłumaczy także, jak to jest z tą integracją zmysłów i dlaczego to takie ważne. Z pewnością dla wielu rodziców i osób pracujących z dziećmi jedną z najciekawszych części książki będzie ta z zabawami sensorycznymi odpowiednimi dla danego okresu rozwoju maluszka, bo wbrew pozorom sensoryka to coś, na co można stawiać już od narodzin dziecka. I najlepsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie potrzeba do tego drogich i skomplikowanych zabawek. Rozdział dotyczący terapii zaburzeń pozwoli wielu rodzicom odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czy ich pociecha ma zaburzenia integracji sensorycznej, a ten ostatni pokaże skomplikowaną kwestię SI na przykładzie konkretnych dzieci. Już po tym krótkim opisie tego, co znajdziecie w książce, możecie stwierdzić, że „Sensoryczne niemowlę” to publikacja z dużą ilością konkretnej treści, bardzo praktycznej i przydatnej we współczesnym świecie.

Sensoryczne niemowlę - Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

Na uwagę zasługuje także samo wydanie książki. Zaczynamy od przyciągającej wzrok okładki, a środek również was nie rozczaruje. Jest przejrzyście, bardzo przyzwoicie pod względem estetyki, a najważniejsze informacje zostały odpowiednio wyeksponowane, na przykład w postaci tabel. Bardzo ułatwia to poruszanie się po książce i wyszukiwanie interesujących nas w danym momencie treści. Super sprawa, tu ukłony w stronę wydawcy.

Sensoryczne niemowlę - Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc

Sensoryczne niemowlę” to książka zdecydowanie warta polecenia. Taka, do której będzie się wracać, bo po prostu treści tu zawarte są bardzo życiowe, a co za tym idzie – przydatne. Nie lubię książek, które są zbyt teoretyczne, a przez to jakby oderwane od rzeczywistości. Tutaj zdecydowanie tego nie ma i pewnie właśnie z tego powodu jestem aż tak zachwycona tą publikacją. Naprawdę się cieszę, że trafiła w moje ręce, bo choć domyślałam się od początku, że trafi ona w mój gust, to spodziewałam się raczej jedynie pomysłów na zabawy sensoryczne. Dostałam coś więcej – prawdziwą kopalnię wiedzy na temat integracji sensorycznej, jej zaburzeń, przykłady z życia wzięte oraz całą masę porad dotyczących tego, jak wspierać rozwój swojego dziecka. To właśnie takich książek brakuje mi na rynku – świetnych pod względem merytorycznym, ale też napisanych językiem przystępnym dla osób niewtajemniczonych w daną dziedzinę wiedzy.

Informacje o książce:
Tytuł: Sensoryczne niemowlę
Tytuł oryginału: Sensoryczne niemowlę
Autor: Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc
ISBN: 9788366329102
Wydawca: Mamania
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać