Literatura dla dorosłych

Wspomnienia bitniczki – Diane di Prima

Recenzja książki Wspomnienia bitniczki

Wspomnienia bitniczki
Diane di Prima

Dla bohaterki tej powieści przyjemność, zwłaszcza cielesna, przestaje być czymś, czego należy się wstydzić, ba pogoń za przyjemnością staje się naczelnym imperatywem życia.

Wspomnienia bitniczki to powieść, po którą sięgnęłam nie bez powodu. Po raz pierwszy zetknęłam się z tym pojęciem i byłam ciekawa, co też może się pod nim kryć. Tytuł sugeruje, że książka będzie autobiografią Diane di Primy. Jednak nic bardziej mylnego – powieść skupia się jedynie niektórych aspektach życia autorki oraz innych, znajomych jej bitników.

Diane di Prima jest amerykańską poetką. Założyła Nowojorski Teatr Poetycki oraz wydawnictwo Poets Press. Zajmowała się także redakcją biuletynu literackiego. Angażowała się w politykę, studiowała buddyzm Zen, sanskryt i alchemię. Jest autorką wielu tomików wierszy i opowiadań, które zostały przetłumaczone na ponad 20 języków obcych. Za swoją twórczość otrzymywała nagrody literackie. Jednak nie swojej twórczości i działalności poetyckiej poświęciła swoje Wspomnienia bitniczki.

Opowieść zaczyna się, gdy Diane ma 17 lat. Jest młodą, ładną dziewczyną, która wiedzie bardzo bujne życie towarzyskie. Pierwsze spotkanie z nią ma miejsce w mieszkaniu mężczyzny – Ivana. W pierwszych słowach Diane opisuje seks z Ivanem. Swój drugi raz. O tym, jak do niego doszło, dowiadujemy się dopiero potem. Dziewczyna poznała go w barze, gdzie wybrała się ze swoją przyjaciółką. Szczegółowo opisuje pierwsze i drugie spotkanie, swoje myśli i uczucia względem nowopoznanego mężczyzny. Ivan jest z kolegą – Robinem, który interesuje się przyjaciółką Diane – Susan. Wszyscy czworo przy drugim spotkaniu od razu wiedzą kto z kim spędzi kolejną noc. Di Prima bez obaw wychodzi z Ivanem z baru i razem udają się do jego mieszkania. Tam po raz pierwszy uprawiają seks, co dla dziewczyny jest istotnym momentem – symbolicznym pożegnaniem z dzieciństwem. Nie ma jednak co myśleć, że jest to wielka miłość i związek na całe życie. Diane, jeszcze będąc w mieszkaniu swojego pierwszego kochanka, ma kolejne doświadczenia seksualne – tym razem z jego przyjacielem, Robinem. Na dalszych stronach Wspomnień dowiadujemy się o kolejnych bardziej lub mniej przelotnych związkach autorki oraz szczegółach jej życia erotycznego. Tło dla tych wydarzeń stanowi jej codzienne życie – kontakty z przyjaciółmi, praca (lub częściej brak pracy), mieszkanie (albo perypetie w czasie okresów bezdomności). Całość stanowić ma zwarte przedstawienie stylu życia przedstawicielki ruchu bitników.

Wspomnienia di Primy czyta się szybko. Zdaje się, że życie autorki w czasach, które opisuje, było bardzo dynamiczne. Najbardziej porywające są opisy jej przeżyć seksualnych – zaskakujące w treści, a także w szczegółowości. Bez skrępowania obrazowo przestawiała sceny seksu homoseksualnego, grupowego czy nawet kazirodczego. Chwilami zdaje się nawet, że Diane pisała raczej „podręcznik”, nie zaś zwierzenia. Kiedy natomiast niewiele działo się u di Primy, szybko przeskakiwała do późniejszego okresu, co sprawia, że trudno było mi dostrzec ciągłość w opisywanych wydarzeniach. Mała ilość dialogów pokazuje, że książka ma głównie funkcję przedstawienia wewnętrznych przeżyć autorki. Tak początek, jak koniec opowieści ma dla niej symboliczne znaczenie, oddzielając kolejne etapy życia. Dzięki temu dzieło otrzymało strukturę zwartej całości.

Wspomnienia bitniczki to powieść erotyczna, przedstawiająca specyficzne spojrzenie na seksualny aspekt życia człowieka. Pokazuje przy tym codzienne życie ruchu bitników, nastawionych na „tu i teraz” – na przeżycie i hedonizm. Opowieść ta wyrywa z rutynowej codzienności, a zagłębianie się w nią może być nie lada ciekawym doświadczeniem.

Informacje o książce:
Tytuł: Wspomnienia bitniczki
Tytuł oryginału: Memoirs of a beatnik
Autor: Diane di Prima
ISBN: 9788362409327
Wydawca: Officyna
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać