Chciwość - Marc Elsberg - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Chciwość – Marc Elsberg

Chciwość - Marc Elsberg

Chciwość
Marc Elsberg

Dużo słyszałam o bestsellerowych powieściach Marca Elsberga: „Blackoucie”, „Zero” i „Helisie” dlatego, gdy otrzymałam propozycję recenzji jego najnowszej książki „Chciwość”, zdecydowałam się bez wahania. Powieść zahacza o gatunki takie jak kryminał, sensacja i thriller. Akcja umiejscowiona została w dobie kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm. Społeczeństwo, które ma już dość nierówności w dystrybucji dóbr oraz biedy dotykającej ich z każdej strony, postanawia wyjść na ulicę i rozpocząć protesty. Co więcej wydaje się, że za chwilę zaczną bankrutować banki, dostęp do ciężko gromadzonych oszczędności zostanie mocno ograniczony, zaczną pojawiać się kryzysy międzynarodowe. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jest pewna mała głupka uprzywilejowanych osób, która potrafi i będzie czerpać z tego korzyści, nie bacząc na wszechobecną biedę większości społeczeństwa. Pozostaje jednak mała iskierka nadziei, znany laureat Nagrody Nobla, Herbert Thompson wraz ze swoim współpracownikiem, pracują nad pewną formułą mającą zapewnić dostęp do dobrobytu wszystkim obywatelom. Naukowiec miał podzielić się swoimi przemyśleniami z wybitnymi jednostkami podczas swojego przemówienia na szczycie w Berlinie, jednak nieszczęśliwy wypadek (czy na pewno wypadek? A może zmierzone działania) sprawia, że mężczyzna ginie w wypadku samochodowym i tym samym nie dociera na konferencję. Na szczęście pozostaje świadek wypadku, który przypadkowo zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę, ściągają go groźni i niebezpieczni ludzie. Czy starczy mu siły i determinacji, aby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi i pokazać światu tajną formułę? A może jednak w pewnym momencie będzie musiał się poddać i skryć w tajemniczym miejscu, aby przeżyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.

Chciwość”, mimo swojej dużej objętości, prawie 500 stron, czyta się bardzo szybko, a to za sprawą krótkich rozdziałów, z których składa się książka. Dodatkowo całość podzielana została na 7 części rozdzielających główne zwroty akcji.

Osoby, które zastanawiają się, czy nie będzie to dla nich za trudna pozycja z racji tego, że porusza tematykę kryzysu ekonomicznego, a co za tym idzie, przedstawia wiele teorii matematycznych, ekonomicznych, a momentami nawet fizycznych, mogą sięgać po nią spokojnie. Co prawda te teorie są tam opinane, jednak na potrzeby jednego z bohaterów, który nie do końca orientuje się w świecie naukowym, jest to przekładane i tłumaczone w sposób bardziej przystępny, a nawet wzbogacone gdzieniegdzie rysunkami. Także jak sami widzicie, autor zadbał o to, aby każdy mógł przyswoić lekturę i żeby sprawiła mu ona przyjemność.

Jedną z rzeczy, która mnie w książce zdziwiła byli bohaterowie, niby żaden nie był na tyle wyrazisty, żeby jakoś specjalnie zapaść mi w pamięć, jednak patrząc całościowo, tworzyli oni zgrane zespoły i odbierani jako całość, jak najbardziej są na plus. Może autor miła na celu pokazanie tutaj, że to nie jednostki są ważne, ale ogólnie społeczeństwo i że jako społeczeństwo bohaterowie walczą o ujawnienie prawdy i poprawę sytuacji życiowej innych. Być może są to już za daleko idące wnioski, ale ja to odbieram tak, a każdy z Was może mieć własne zdanie na ten temat.

Podsumowując, książka jest wciągająca, jednak nie do tego stopnia, że ciężko ją odłożyć na później. Ogólnie jest dobra i na pewno warta przeczytania. Dużym plusem jest to, że przedstawia inne tło akcji niż typowy kryminał, porusza dodatkowo problemy społeczne. Samo zakończenie jest również bardzo specyficzne, prawie że ostatnim zdaniem Elsberg, daje nam do myślenia, i przy okazji wyjaśnia nam skąd tytuł „Chciwość„. Do samego końca zastanawiałam się, co pominęłam w książce, skoro nie mogę rozszyfrować, jak tytuł odnosi się do fabuły.

Po lekturze „Chciwości” myślę, że chciałabym sięgnąć, po jedną z wcześniejszych pozycji autora i przekonać się, czy są one równie dobre i głębokie jak ta. Do końca jeszcze nie zdecydowałam, która to będzie „Blackout”, „Zero” czy „Helisa”, jednak ja już się zdecyduję, to na pewno dzielę się z Wami moja opinia na jej temat.

Informacje o książce:
Tytuł: Chciwość
Tytuł oryginału: Gier
Autor: Marc Elsberg
ISBN: 9788328071476
Wydawca: WAB
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content