Pogadajmy o zasadach - Mark Gungor - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Pogadajmy o zasadach – Mark Gungor

Recenzja książki Pogadajmy o zasadach - Mark Gungor

Pogadajmy o zasadach
Mark Gungor

Wiele osób twierdzi, że jedyną zasada jest brak zasad. Osobiście jestem oponentką tego stwierdzenia. Uważam, że zasady pozwalają wprowadzać pewien ład i porządek, czynią życie stabilnym i przewidywalnym. Oczywiście bez skrajności i radykalizmów, tak po ludzku. Kiedy więc zobaczyłam pozycję Marka Gungora pt. „Pogadajmy o zasadach”, pomyślałam – „to coś dla mnie”. Szczególnie, że Mark miał pisać o małżeństwach i znaczeniu zasad w tej specyficznej, wyjątkowej relacji. Tak było „na opakowaniu” no i może trochę w zawartości…

Mark Gungor uchodzi za jednego z najpopularniejszych mówców i specjalistów w zakresie relacji damsko–męskich. Jest on pastorem, pisarzem, prowadzi audycje w radiu, a także występuje jako gość programów telewizyjnych. Autor książki znany jest z ogromnego poczucia humoru i dystansu, w które ubrane są jego wykłady, a także przekazywane w książkach treści.

Kiedy zobaczyłam okładkę książki, uśmiechnęłam się do siebie. Przyciągnęła mnie jej delikatność, grafika, a także świetny rysunek, który w moim odczuciu „amortyzował” powagę tematu zasad w małżeństwie.

Pierwsze strony wywołały uśmiech czy wręcz rozbawienie, autor przytaczał historie czy dylematy ludzi, z którymi spotkał się w swojej pracy, by wprowadzić czytelnika w temat. Następnie dowiadujemy się od Marka dlaczego zasady są ważne i dlaczego nie mówimy o ważności zasad na drodze, a skupiamy się na zasadach w obrębie elementarnej diady ludzi, tworzących społeczeństwa. Dla potwierdzenia swojej tezy autor zabiera nas w szybką podróż po miłości, wychowaniu dzieci, sporcie, ruchu drogowym czy pracy pokazując jak w tych obszarach ważne są zasady. Ale i nie tylko. Mark Gungor w swoim stylu, pełnym humoru i żartu, stawia przed czytelnikiem swego rodzaju dylemat – co byłoby, gdyby w omówionych płaszczyznach zabrakło reguł będących wyznacznikiem dla dalszego postępowania? Pierwszy cel, moim zdaniem osiągnięty, czytelnik rozkręcony, rozbawiony, oczekujący w napięciu na dalszą część wydarzeń – bowiem – gdzie o tych zasadach w małżeństwie? Więc reasumując – do strony nr 28 – dowiadujemy się czym są zasady i dlaczego są ważne na przykładzie innych dziedzin życia. Po to by przejść do wykładni o… Miłości Bożej. Jestem osobą wierzącą. Było to napisane pięknie, poruszająco, niemniej, dla osoby niezwiązanej z kościołem – ma się to nijak do zapowiadanej treści książki. Jeśli mam być szczera, a to mam w zwyczaju, w zasadzie nawet z punktu widzenia katolika ma się to jak „pies do jeża” w zaprezentowanej formie i… treści. Ale w porządku, przebrnęliśmy do strony 64. Od teraz na ostatnich 18 stronach przechodzimy do rzeczy, nadszedł bowiem czas na „Ustalanie warunków”. I tutaj mamy powrót świetnego pióra wokół relacji damsko–męskich. Mark pokazuje jakie zasady są oczywiste i podaje, jak ważnym jest ich wypowiedzenie, a niejednokrotnie może i uzasadnienie. Kolejną kategorią są „sprawy do ustalenia”. Jak się okazuje, ten etap nie ominie żadnej, nawet najbardziej dobranej pary. Dlaczego przeczytajcie sami! Ostatnim etapem jest ustalenie zasad co do „osób trzecich” w naszych/waszych związkach. Ta część napisana jest niezwykle trafnie, barwnym i przystępnym językiem, a przede wszystkim z wielką doza poczucia humoru i subtelnie stosowaną ironią.

Idealnym było bowiem ubranie tekstu w rewelacyjne rysunki i elementy graficzne. Ponadto, to moje osobiste skrzywienie, książka pisana jest na moim ulubionym papierze! Niemniej nawet papier i elementy graficzne nie zrekompensują tego co w książce jest najważniejsze – treści. Jak dla mnie – było jej za mało. Delikatnie mówiąc – był to nieco przerost formy nad treścią. Książkę skończyłam czytać z wielkim niedosytem! Mark jest mistrzem pióra, dobierania przykładów, szkoda, że w tej książce nie dał większego popisu swoimi umiejętnościami.

Osobiście książkę polecam jedynie w pewnej części, czytelnik bowiem środkowym „kawałkiem” może być zirytowany i nieco zniecierpliwiony, szczególnie, jeśli treści religijne są mu obce, lub podobnie jak ja, stwierdzi, że nie są one zbyt trafnie dobrane jako wzór Biblijnego obrazu ukazywania relacji damsko-męskich. Niemniej – oceńcie sami!

Informacje o książce:
Tytuł: Pogadajmy o zasadach
Tytuł oryginału: The Battle of Rules
Autor: Mark Gungor
ISBN: 9788378292081
Wydawca: VOCATIO
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content