Biografie i wspomnienia

Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha - Leon Knabit OSB

Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha
Leon Knabit OSB

Po książki Ojca Leona Knabita, chyba najbardziej znanego w Polsce benedyktyna z Tyńca zawsze sięgam z wielką przyjemnością i pewnością, że czas poświęcony na ich lekturę nie będzie zmarnowany i wyniosę z nich coś szczególnego, cennego i wartościowego. Tak było i w tym przypadku. Ta niewielka publikacja zawiera w sobie esencję ciepła, humoru i wiary jaką posiada i dzieli się z czytelnikami Ojciec Leon.

Książka „Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha” to zbiór krótkich cytatów zebranych spośród różnych wypowiedzi i publikacji Ojca Leona. Wydana została z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się tego roku w Krakowie. Ojciec Leon był ich oficjalnym Ambasadorem. Podzielona została na krótkie rozdziały zawierające przede wszystkim cytaty, ale także krótkie wywiady z Ojcem Leonem. Tytuły rozdziałów mówią same za siebie – „Młodość to nie tylko wiek”, „Młodość to postawa ducha”. W książce znajdziemy też zabawne anegdoty z codziennej pracy Ojca, wspomnienia ze spotkań Ojca z Karolem Wojtyłą, a nawet pełne humoru, ale i życiowej mądrości fraszki jego autorstwa, z którymi przyznam, miałam okazję zetknąć się pierwszy raz. Czytając je trudno powstrzymać się od uśmiechu. W gruncie rzeczy czy jest to możliwe czytając np. takie słowa?

„Cymbał co się po świecie przedyndał, nad cymbałem góruje, który nie podróżuje”

Przeczytałam ją w jeden wieczór nie mogąc się powstrzymać przed kolejną dawką optymizmu i mądrości Ojca Leona, ale równie dobrze można czytać ja fragmentami, „delektując” się cytatami na każdy dzień.

Warto zwrócić też uwagę na podtytuł książki , który brzmi „Motywatory Ojca Leona”. Jest on bardzo adekwatny do treści. Ojciec Leon, nie tylko przez tą publikację, ale także inne książki, wywiady i wypowiedzi daje się poznać nieustannie jako osoba pełna życia, energii i siły. Obserwując to co dzieje się wokół nas łatwo zauważyć niejednokrotnie, że tak wiele młodych osób obecnie jest znudzonych życiem, zmęczonych i czasem nawet pozbawionych jakiejkolwiek nadziei. Ojciec Leon jest doskonałym przykładem, że „młodość to tak naprawdę stan ducha”. Jego słowa motywują, aby prostu wsiąść się w garść, zmienić styl życia z narzekania, z ciągłego patrzenia na to czego mi brakuje, na wdzięczność i działanie. Ojciec Leon w swoich słowach porusza bardzo życiowe tematy i w prostych słowach otwiera oczy na z pozoru bardzo małe rzeczy, można by powiedzieć „drobiazgi”, które, gdy się mocniej przyjrzeć mają ogromny wpływ na całokształt naszego życia. Dotykając tematów trudnych np. tak często spotykana dzisiaj depresja, choroba, która dotyka coraz więcej ludzi młodych, w wieku z natury najbardziej radosnym i twórczym, nie ucieka od problemu, ale w pełnych nadziei i jakże prawdziwych, choć czasem mocnych słowach potrafi stawić im czoła. To co budzi mój podziw za każdym razem gdy mam kontakt ze słowami Ojca Leona to jego mistrzowski dystans do samego siebie:

„Medialny szum traktuję z przymrużeniem oka. Nie porównuję się z nikim, staram się nie pysznić. Zawsze można trafić na lepszego od siebie, a po co wpadać w kompleksy”

Ojciec Leon poprzez swoje słowa jest nauczycielem wiary ufnej i prostej.

Dla mnie Jezus Chrystus jest tym, który mówi:”Ja Ci gwarantuję, że nie wprowadzam cię w błąd, gdy wierzysz, choć nie rozumiesz do końca.”

Czytając jego słowa łatwo można zauważyć skąd czerpie on siłę, radość i nieustającą młodość, której może mu pozazdrościć niejeden nastolatek.

Jako 86-letni staruszek mówię z całą pewnością: im bliższy kontakt z Bogiem, tym mniej lęków i obaw w codziennym życiu. Zaufajmy i tyle. A jeżeli ktoś nie chce, to wtedy nie miejmy pretensji, że wszystko się wali. Moja recepta: „Jezu ufam Tobie”.

Książka Ojca Leona „Młodość to nie tylko wiek…” to, podobnie jak inne publikacje zawierające jego teksty, potężna dawka optymizmu. Zdecydowanie warto poświęcić czas na jej lekturę. Pozwala na nowo uwierzyć, że człowiek stworzony został do szczęścia. Ojciec Leon pokazuje gdzie to szczęście można znaleźć i podpowiada jak w nim wytrwać. „Każdy dzień to powód do radości” jak mówi Ojciec Leon więc „Przestań narzekać i zacznij żyć”.

Informacje o książce:
Tytuł: Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha
Tytuł oryginału: Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373546172
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać