Biografie i wspomnienia

Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki – Janka Szczęsna

Recenzja książki Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki - Janka Szczęsna

Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki
Janka Szczęsna

Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki” Janki Szczęsnej już od pierwszej strony skłania do przemyśleń. Szczerze mówiąc, opierając się na tytule, spodziewałam się kolejnej historii młodej dziewczyny wywiezionej gdzieś za granicę, mydląc jej oczy pracą modelki lub hostessy w klubie czy hotelu, gdzie na miejscu zmuszano ją do świadczenia usług seksualnych wbrew jej woli. Nic bardziej mylnego, historia Janki jest zupełnie inna…

Bohaterkę poznajemy w chwili, kiedy czeka na swojego pierwszego klienta, przygotowana według zasad panujących w przybytku – umalowana i wykąpana. Siedzi w przydzielonym jej pokoju, który jest pusty i surowy, tylko szafa, komoda, łóżko a także lampka z czerwoną żarówką oraz zegar. Burza uczuć jakie kołaczą się w głowie 40-letniej kobiety jest ogromna. Jej dotychczasowe przekonania życiowe i zasady musiała schować do kieszeni i wyjechać, aby zapewnić dzieciom i sobie byt, a także spłacić długi. Dowiadujemy się, że Janka przyjechała tutaj tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Została zmuszona przez los do podjęcia takiej właśnie decyzji. Wszystko zaczyna się od tego, że w pewnym momencie życie ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, który uniemożliwia jej wykonywanie dotychczasowej pracy. Jej kariera kończy się szybko, oszczędności topnieją w szalonym tempie, a przyjaciele powoli opuszczają. Zostają tylko długi i dzieci, które trzeba wyżywić i ubrać. W tej sytuacji Janka chwyta się ostatniej deski ratunku i postanawia sprzedać to co jej zostało – siebie. Zaciska zęby i wyjeżdża do Niemiec, aby tam zmierzyć się ze sobą i odbić się od dna finansowego spadając jednocześnie w dół moralny. Jednak dobro najbliższych jest dla niej najważniejsze i robi dla nich wszystko co może. Jaki to będzie miało wpływ na jej zdrowie psychiczne, czy poradzi sobie z tym ciężarem, a z drugiej strony, czy nie wpadnie w błędne koło pozyskiwania szybkich pieniędzy i nie zatraci się w tym co robi? Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, aby się przekonać.

Bardzo ciężko jest mi jednoznacznie ocenić bohaterkę. Z jednej strony należy jej się podziw za decyzję jaką podjęła, z drugiej, czy aby na pewno nie było innego sposobu na poradzenie sobie z sytuacją? Myślę, że takie gdybanie „na sucho” nie da mi odpowiedzi na to pytanie. Trzeba się znaleźć w takiej sytuacji, żeby móc wypowiadać się na ten temat. Na obecną chwilę, nie mam pojęcia jakbym postąpiła w obliczu takiego wyboru. Widzę, że Janką też kołatały rozmaite emocje, aż do samego końca.

„Mój osobisty psychoterapeuta spławia mnie, zbywa, odsyła do Boga. Widocznie ma już dość taplania się w odmętach moich wariacji na temat spierania brudu z duszy, myślała. A może miał rację? A może warto dalej żyć, przetrwać złe chwile i później z pobłażliwym zdumieniem przypomnieć sobie te drobne okruchy klęsk i dziwić się, że tyle mogły znaczyć kiedyś i tak niewiele brakowało do ostatecznego kroku”.

Książka napisana jest w bardzo dobrym stylu. Z jednej strony, jej przekaz jest ciężki, poważny, skłaniający do silnej refleksji, z drugiej styl jest lekki i wciągający. Czytając nie mogłam się oderwać, chociaż byłam przytłoczona historią opisanych kobiet. Obok Janki poznajemy też inne pracujące z nią dziewczyny, które podjęły się takiej pracy z różnych pobudek: jedna za zarobione pieniądze utrzymuje przytułek w Afryce, inna jest nimfomanką i stara się zaspokoić swoje potrzeby, kolejna zbiera na operację. Każda jedna kobieta, to odrębna historia.

Wyznanie…” polecam kobietom dojrzałym, które będą mogły zatrzymać się chwilę nad decyzjami podjętymi przez Jankę i zastanowić się nad tym, co same zrobiłyby w takiej sytuacji, czy poświęciłby siebie. Jak poradziłyby sobie z tym, co przynosi los. Tak jak napisałam wcześniej, nie wiem co ja bym zrobiła i nie chcę też oceniać decyzji bohaterki, trudno jest powiedzieć czy była to dobra, czy zła decyzja. Zrobiła to, co uważała najlepsze w danej chwili, a kierujące nią motywy były jak najbardziej prawdziwe. Samą książkę oceniam bardzo wysoko.

Informacje o książce:
Tytuł: Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki
Tytuł oryginału: Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki
Autor: Janka Szczęsna
ISBN: 9788378201144
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Promocja
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać