Prawdziwe historie

Okiem młodego alkoholika – Adam Wajlord Wójtowicz

Okiem młodego alkoholika - Adam Wajlord Wójtowicz

Okiem młodego alkoholika
Adam Wajlord Wójtowicz

Czy żeby wypłynąć na ląd trzeba sięgnąć dna? Czy trzeba stoczyć się tak bardzo, żeby dostrzec, że zmierza się w niewłaściwym kierunku? To pytanie zadawał sobie wielokrotnie autor książki. Młody chłopak, który doświadczył problemu alkoholowego.

Okiem młodego alkoholika to w pewnym sensie biografia autora. Opisuje on w niej okres swojego życia, w którym na piedestale był alkohol. Mężczyzna opowiada swoją historię od momentu, gdzie substancja psychoaktywna zaczynała panować nad jego życiem, aż do czasu, gdzie zakończył z nią walkę i stał się zwycięzcą.

Czytając książkę możemy zapoznać się z mechanizmem uzależnienia. Zobaczyć krok po kroku jakie skutki przynosi nadmierne spożywanie alkoholu. Mężczyzna dosyć wnikliwe opisuje swoje objawy abstynencyjne, które są skutkiem odstawienia alkoholu. Autor opisuje, jak męczyły go zarówno poranne jak i wieczorne mdłości. Narratorowi nie obce jest również poczucie lęku, które mu towarzyszyło nieustannie, kiedy w jego organizmie zaczynało brakować alkoholu. Lęki te utrudniały mu codzienne funkcjonowanie. Z ich powodu nie mógł np. przebywać w swoim pokoju. Przeniósł się więc do salonu. Jednak najgorsze było to, że w trakcie utrzymywania abstynencji mężczyzna miał problemy z przełykaniem. Jedzenie posiłków stało się istnym koszmarem. W książce zawarte są też przemyślenia autora, dotyczące tego w jaki sposób w polskim społeczeństwie postrzegani są alkoholicy. Autor podkreśla, że alkoholik nie może być kojarzony z przysłowiowym „Panem spod budki”. Poprzez to chce podkreślić, że problem alkoholizmu nie dotyczy tylko niższych warstw społecznych. Alkoholizm może dotknąć każdego, nawet dobrze sytuowanego człowieka, a zadaniem społeczeństwa jest pomoc takiej osobie, wspieranie go. Nie można odsuwać się od takich ludzi patrząc na nich przez pryzmat ich wyglądu i sytuacji społecznej. Przemierzając przez kolejne kartki opowieści Adama możemy dowiedzieć się jak wygląda alkoholizm widziany oczami samego uzależnionego.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Dzięki temu bardzo szybką się ją czyta. Można dosłownie przeczytać ją w jednej wieczór. Proste, nieskomplikowane sformułowania, czasem także wulgaryzmy sprawiają, że powieść ta staje się jeszcze bardziej autentyczna. Jest to jakby monolog młodego chłopaka, który opowiada historię swojego życia. Nie ma tu miejsca na sztuczność, są autentyczne wydarzenia.

Do przeczytania tej pozycji zachęcam wszystkich młodych ludzi, którym zażywanie różnego rodzaju środków psychoaktywnych nie jest obce. Może ona być przestrogą przed nadmiernym eksperymentowaniem i złudnym poczuciem kontroli nad używaniem substancji. Ciężkie przeżycia, których doświadczył autor powinny ukazać młodym ludziom, że picie alkoholu czy zażywanie narkotyków może doprowadzić do bardzo poważnych, a zarazem przykrych konsekwencji. Mężczyzna opisuje brak wsparcia i zrozumienia przez rodzinę. Kiedy w końcu zdecydował się na wyjawienie swojego problemu rodzinie, ta nawet nie pozwoliła mu dokończyć tego, co chciał powiedzieć. Także „ przyjaciele” byli tylko wtedy, gdy były pieniądze. Jak ich brakowało zapomnieli o swoim koledze. Po książkę tą powinny także sięgnąć osoby, które pracują z ludźmi uzależnionymi. Pozwoli to na zapoznanie się z osobistymi przeżyciami i sposobem myślenia takich osób. Zapozna ich także z tym w jaki sposób „ alkoholicy” spostrzegają proces terapii.

Refleksja jaka nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki jest taka, że autor poprzez jej napisanie stara się w pewien sposób zrekompensować błędy jakich dopuścił się w życiu. Chciał także ustrzec młodych ludzi, bardzo podobnych do niego, aby to nie alkohol był ich towarzyszem w życiu tylko, by znaleźli swój cel i konsekwentnie do niego dążyli.

Informacje o książce:
Tytuł: Okiem młodego alkoholika
Tytuł oryginału: Okiem młodego alkoholika
Autor: Adam Wajlord Wójtowicz
ISBN: 9788377226025
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać