Recenzje książek

Dziewczynka z zapalniczką – Mariusz Czubaj

Recenzja książki Dziewczynka z zapalniczką - Mariusz Czubaj

Dziewczynka z zapalniczką
Mariusz Czubaj

Z racji tego, że pierwszy raz spotykam się z osobą pana Mariusza Czubaja, pozwolę sobie na początek przybliżyć jego osobę, gdyż było dla mnie szokiem, że do tej pory umykała mi jego twórczość. Pisarz jest profesorem antropologii kultury w SWPS-is w Warszawie oraz karateką. Należy również do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Co mnie najbardziej zaskoczyło to to, że jest autorem serii powieści kryminalnych z Rudolfem Heinzem w roli głównej. Recenzowana przeze mnie aktualnie „Dziewczynka z zapalniczką” jest piątą pozycją w cyklu. Wcześniejsze to „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję” oraz „Piąty beatles”. Ponadto napisał drugą serię, której głównym bohaterem jest Marcin Hłaska, a w skład niej wchodzą: „Martwe południe” oraz „R.I.P.”. Jak widzicie, dorobek Czubaja jest bogaty, a to nie są jeszcze wszystkie jego książki. Na koniec notki biograficznej dodam jeszcze tylko, że jest dwukrotnym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną.

W noc sylwestrową roku 2010 w lesie w Katowicach dochodzi do morderstwa policjanta, Jacka Szymona, kolegi i dawnego mentora Heinza. Po wstępnym przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że mężczyzna próbował od wielu lat rozwiązać sprawę pewnego tajemniczego zabójstwa małej dziewczynki. Z racji relacji łączącej Rudolfa z ofiarą postanawia on zająć się sprawą morderstwa kolegi. Podążą jego śladami, odnajduje jego wskazówki, znajduje coraz więcej pytań, na które coraz ciężej mu odpowiedzieć. Jakby tego było mało, na wolność wychodzi pewien groźny przestępca, który wiele lat wcześniej groził śmiercią Szymonowi i Heinzowi, jak widać, chyba nie rzucał słów na wiatr. Tylko, czy to na pewno on jest sprawcą. Tym oto sposobem wysuwają się dwie hipotezy, Jacka zabił ten, kto wcześniej dopuścił się zabójstwa małej dziewczynki albo kryminalista, który właśnie wyszedł na wolność. A może jest to jedna i ta sama osoba? Szczerze muszę powiedzieć, że książka jest po prostu super. Czasami aż wbijała w fotel:

W pierwszej chwili nie rozumiał, co czyta. Raz jeszcze przebiegł wzrokiem po tekście. Powiększył zdjęcie i skupił się na jednym szczególe. Zaschło mu w gardle. Napił się kawy z resztkami fusów. Wreszcie zrozumiał, dlaczego Jacek Szymon żył tą sprawą. Przypomniał sobie poruszenie Marka Kotrycha, gdy opowiadał o zabójstwie bratanicy. „Wciąż nie mogę o tym mówić. Sam pan widzi, jakie to trudne”. Odczytał szeptem zdanie z protokołu, jakby bał się, że ktoś je usłyszy: „Czerwone baletki zostały przybite do stóp ofiary gwoździami”.

Intryga została uwikłana bardzo starannie i profesjonalnie. „Dziewczynkę z zapalniczką”, czytało się z wypiekami na twarzy, zastanawiając się, co będzie dalej. Było to za sprawą nie tylko fabuły, ale też ciekawych bohaterów. Główny bohater Heinz — o nim nie będę za dużo pisać, gdyż jest to raczej typowy człowiek, profiler, który jeszcze niedawno zastanawiał się nad odejściem z pracy, jednak postanowił zaangażować się w to śledztwo. Bardzo spodobało mi się jego podejście do koleżanki po fachu, młodszej aspirant Ewy Jedynak. Widać, że dziewczyna zaczyna dopiero swoją karierę w policji, stara się i angażuje, a co więcej naprawdę ma nosa do tego typu rzeczy. Rudolf dostrzega to i chwali kobietę na każdym kroku. Myślę, że takie docenienie i zauważenie na pewno zbuduje pewność siebie dziewczyny oraz pomoże jej rozwinąć skrzydła pod czujnym okiem bardziej doświadczonego kolegi po fachu.

Czytając „Dziewczynkę z zapalniczką”, nie odczuwałam dyskomfortu spowodowanego nieznajomością poprzednich tomów serii. Cykl ten kojarzy mi się trochę z twórczością Jørna Liera Horsta. Powieści obu panów można czytać w dowolnej kolejności, nie tracąc przy tym na odbiorze. Każda z części jest oddzielną zagadką do rozwiązania.

Myślę, że najlepiej można podsumować książkę słowami Katarzyny Bondy: „Po prostu petarda!”. Jeśli tak jak, nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po książki z dorobku autora, koniecznie to zróbcie, jeśli na natomiast znacie już jego twórczość, to raczej nie muszę Was zachęcać, sami wiecie co dobre

Informacje o książce:
Tytuł: Dziewczynka z zapalniczką
Tytuł oryginału: Dziewczynka z zapalniczką
Autor: Mariusz Czubaj
ISBN: 9788328026735
Wydawca: WAB
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać