Recenzje książek

Nocny człowiek – Jørn Lier Horst

Recenzja książki Nocny człowiek - Jørn Lier Horst

Nocny człowiek
Jørn Lier Horst

Tyle już przeczytałam i zrecenzowałam książek Horsta, że ciężko mi napisać dłuższą recenzję niż proste: Kolejna świetna książka! Jednak zdaję sobie sprawę, że być może dla niektórych jest to pierwsze spotkanie z autorem, dlatego postaram się, jak najrzetelniej wyrazić swoją opinię.

Nocny człowiek” jest piątą częścią serii o Williamie Wistingu, ostatnią, jaka została do wydania w Polsce. Pozostałe to „Gdy mrok zapada”, „Kluczowy świadek”, „Felicja zaginęła”, „Gdy morze cichnie”, „Jedna jedyna”, „Szumowiny”, „Poza sezonem”, „Psy gończe”, „Jaskiniowiec” oraz „Ślepy trop”. Jak sami widzicie, polski wydawca, Smak Słowa, nie zdecydował się wydawać cyklu zgodnie z chronologią, jednak szczerze muszę powiedzieć, ze zupełnie to nie przeszkadza w odbiorze całości. Każda z książek jest oddzielną sprawą kryminalną, łączą je jedynie wątki poboczne, takie jak prywatne życie komisarza, czy jego córki, jednak nie wpływają one na całość przekazu tak, aby popsuć jego odbiór.

Akcja powieści rozpoczyna się w pewien jesienny poranek, kiedy to na środku miejskiego rynku odnaleziona zostaje kobieca głowa wbita na pal. Początkowo nieznana jest tożsamość ofiary, jednak na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to młoda osoba, wręcz dziecko. Od samego początku policja na czele z komisarzem Wistingiem, niezwykle ciężko pracuje nad rozwiązaniem sprawy, jednak mają przed sobą więcej niewiadomych niż tropów. Do tego czują na karku oddech mediów, które bardzo czujnie przyglądają się pracy policji oraz oczekują szybkiego rozwiązania sprawy. Żeby tego było mało, pewnej nocy podczas połowu łososia, pewnie rybak znajduje na dnie morza zwłoki mężczyzny, informuje o tym policję, która ma teraz dodatkowe zadanie. Musi stwierdzić, czy sprawy się ze sobą łączą, jeśli nie, to prowadzić dwa równoległe śledztwa. Pomoc przychodzi chyba w najbardziej krytycznym momencie, ze strony, z której nie była ona spodziewana. Mianowicie reporterka pewnej gazety przypadkowo spotyka się ze świadkiem wydarzenia, którego wcześniej nie chciała wysłuchać policja. Jako że jest córką komisarza, szybko przekazuje mu uzyskane informacje, dzięki czemu śledztwo rusza z miejsca, dodatkowe fakty wychodzą na jaw (znowu dzięki Line), śledztwo wreszcie nabiera tempa.

Dzięki temu, że Horst jest byłym policjantem (pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold) jego powieści są bardzo realistyczne, faktycznie oddają pracę policji. Bardzo trafnie podsumował to Kurt Hanssen z Dagblaret (norweska gazeta).

Nattmannen (tytuł oryginału) jest piątą książką Jørna Liera Horsta o policjancie Williamie Wistingu, a on sam już dawno utwierdził swoją pozycję na rynku jako solidny autor kryminałów. Jako że Horst sam jest policjantem, ma dużą wiedzę o czysto technicznej stronie zawodu, a także posiada zdolność opowiadania i budowania intrygi w znakomity sposób. Dodatkowo, przy okazji dostarcza wiele dobrych analiz społecznych”.

Zgadam się również ze stwierdzeniem, że jest to najlepsza powieść pisarza. Zbrodnia, której dokonano, nie jest tylko zwykłym przestępstwem, ale pokazuje też w dużej mierze mentalność Norwegów oraz to, jak wykorzystywani się młodzi imigranci w świecie przestępczym.

Warto też wspomnieć o charakterze głównego bohatera. Jest on prawym człowiekiem, który ma swoje moralne zasady w życiu i nimi się kieruje. No może raz zbłądził, ale mu to wybaczyłam 😊. Mężczyzna nie faworyzuje nikogo w pracy, stara się wszystkich traktować równo, zadania rozdziela w taki sposób, aby każdy czuł się potrzebny, liczy się ze zdaniem pracowników. Zawsze stara się wysłuchać nawet najmniejszej uwagi podczas śledztwa, gdyż nigdy nie wiadomo, co może nas przybliżyć do rozwiązania.

Cykl o Wiliamie Wistingu jest naprawdę godny uwagi. Czytając go, możecie być pewni, że trafiliście na dobry kryminał, a czas, który poświecicie na lekturę, nie będzie czasem straconym. Z racji tego, że wszystkie tomy powieści zostały już wydane w Polsce, macie możliwość zdecydowania, czy chcecie czytać je w kolejności chronologicznej, czy może w dowolnej. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, gdyż tak jak wspominałam, kolejności czytania nie jest kluczowa. Każdy tom jest świetny i warty przeczytania.

Informacje o książce:
Tytuł: Nocny człowiek
Tytuł oryginału: Nattmannen
Autor: Jørn Lier Horst
ISBN: 9788365731531
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać