Filozofia i religia

Jednego potrzeba. Refleksje biblijne – Małgorzata Borkowska OSB

Recenzja książki Jednego potrzeba. Refleksje biblijne - Małgorzata Borkowska OSB

Jednego potrzeba. Refleksje biblijne
Małgorzata Borkowska OSB

„W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba <mało albo> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona»”
(Łk 10, 38-42).

Wszyscy chodzący do kościoła słuchają w swoim życiu tysięcy kazań. Są one bardzo różne, w większości bardzo zwyczajne, czasem jednak wywołują kontrowersje i bardzo mocno „dotykają” słuchaczy. Ważne jest jednak, aby skłaniały nas one do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. Ludzie wierzący nieustannie powinni bowiem poddawać się osądowi Słowa Bożego i korygować swoje życie w tych obszarach, w których nie jest ono z nim zgodne. Stąd zachęta do regularnej lektury Pisma Świętego, ale także literatury religijnej. Dzięki niej bowiem możemy zatrzymać się na chwilę w codzienności i zastanowić nad samym sobą. Właśnie tak – nie nad innymi, nad sąsiadami czy znajomymi, ale nad samym sobą.

Doskonałą ku temu okazją jest lektura książki Małgorzaty Borkowskiej OSB pod tytułem „Jednego potrzeba. Refleksje biblijne”. Ukazała się ona, jak i poprzednie książki tej autorki, nakładem Wydawnictwa Benedyktynów w Tyńcu. Jak widzimy, tytuł bezpośrednio koresponduje z przytoczonym na wstępie fragmentem Ewangelii. Zaryzykuję stwierdzenie, że bardzo trudno przyjąć nam za prawdę te słowa Jezusa „potrzeba tylko jednego”. Dom, samochód, tablet, smartfon, komputer, ubrania… można by tak wymieniać w nieskończoność. Znacznie bliżej nam do Marty, która „troszczy niepokoi się o wiele”. Tymczasem Chrystus chce nam pokazać „lepszą cząstkę”.

Właśnie to jest celem książki siostry Małgorzaty. W swoich refleksjach biblijnych, komentując Ewangelię ciągle wskazuje na ową „lepszą cząstkę”. Stawia proste, a zarazem niełatwe pytania. Czyni to językiem, do którego przyzwyczaiła nas już w swoich poprzednich książkach. Nie znajdziemy więc kwiecistego stylu, czy akademickiej egzegezy biblijnej. Nie o to idzie w tej publikacji. Składa się ona z krótkich refleksji, które mają być pomocą dla katolików w codziennym życiu. Dobrą metodą lektury jest czytanie jednej refleksji dziennie i uczynienie z niej swoistej medytacji i bazy do rozmyślania.

Sama książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich nosi tytuł „Jednego potrzeba”. Jest to klasyczne zamyślenie nad Słowem Bożym. Autorka nie trzyma się jednej konwencji. Na początku niektórych rozmyślań przytacza konkretne perykopy, w innych zaś rezygnuje z tego, bazując na naszej pamięci. Wśród perykop, nad którymi się zatrzymuje jest i ta przywołana przeze mnie o Marii i Marcie.

Rozdziały, które nieco odbiegają treścią od innych to „przypowieść stworzenia”. Za pomocą ciekawych porównań ze światem przyrody (góry, woda, wiatr, zieleń, ptaki) autorka chce nam pokazać Boży zamysł stworzenia.

Druga część publikacji została nazwana „Jego pytania do nas”. Zdecydowana większość rozdziałów w tej części jest pytaniami, które Pan Jezus kierował do swoich słuchaczy. Znamy je wszystkie z lektury Ewangelii. S. Małgorzata Borkowska na nowo uświadamia nam jednak, że pytania te nie były kierowane jedynie do faryzeuszy, uczonych w Piśmie i innych ludzi żyjących dwa tysiące lat temu w Ziemi Świętej. Często byłoby to dla nas wygodne. Nie musielibyśmy udzielać na nie odpowiedzi. Jezus jednak, tak samo jak pytał ludzi swoich czasów, tak samo pyta nas. „To i wy jeszcze niepojętni jesteście?; czego pragniesz?; cóż chcecie, żebym wam uczynił?”. Wiele tych pytań trafia prosto do naszego serca i domaga się odpowiedzi. Odpowiedzi, która ciągle sprowadza się do jednego: którą „cząstkę” stawiamy na pierwszym miejscu?

Jednego potrzeba. Refleksje biblijne” to lektura, którą polecam wszystkim chcącym pogłębić swój kontakt ze Słowem Bożym. Książka spełnia swoją główną rolę: zmusza do myślenia.
Bardzo małym minusem są pojawiające się w tekście literówki. Również w rozdziale „przypowieść o dwu różnych fundamentach” został na początku przywołany inny fragment Ewangelii. Nie zmienia to jednak faktu, że nowa książka s. Borkowskiej jest warta naszej lektury, podobnie jak poprzednie pozycje tej autorki.

Informacje o książce:
Tytuł: Jednego potrzeba. Refleksje biblijne
Tytuł oryginału: Jednego potrzeba. Refleksje biblijne
Autor: Małgorzata Borkowska OSB
ISBN: 9788373547988
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać