Bloger dusz. Część 2 - Leon Knabit OSB - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Bloger dusz. Część 2 – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Bloger dusz. Część 2 - Leon Knabit OSB

Bloger dusz. Część 2
Leon Knabit OSB

Ojciec Leon Knabit OSB mimo swojego wieku jest niezwykle aktywny. Pisze książki, prowadzi bloga, głosi rekolekcje w całej Polsce a także poza jej granicami. Sam obserwuję, jak podczas corocznych Targów Książki w Krakowie ustawiają się do niego długie kolejki. Podpisywania książek nigdy nie traktuje on mechanicznie. Z każdym zamieni choćby słowo, każdemu poświęci chwilę uwagi. Ten szacunek do każdego człowieka, także mającego inne poglądy widoczny jest także podczas lektury książki pod tytułem „Bolger dusz. Część 2”. Tradycyjnie ukazała się ona nakładem wydawnictwa Benedyktynów w Tyńcu.

Jak informuje we wstępie Jacek Zelek:

„druga część nie jest ściśle połączona z pierwszą. Naszym celem było zebranie twórczości internetowej ojca Leona. Blog to pierwsza część, najbardziej obszerna; w drugiej odsłonie przeczytasz teksty z serii „Ojca Leona słów kilka” oraz materiały zgromadzone ze spotkań z internautami w formie pytań i odpowiedzi”.

Druga część „Blogera dusz” jest znacznie mniej obszerna niż pierwsza. Zasadniczo składa się z dwóch części.

W pierwszej z nich znajdujemy zapis rozmów Benedyktyna z internautami. Od razu powiem, że zdumiewa czasem treść pytań zadawanych mnichowi. Niektóre z nich świadczą o elementarnym braku wiedzy religijnej. Podkreślmy jednak, że o. Leon cierpliwie odpowiada na wszystkie. Jednocześnie nie udaje omnibusa i gdy czegoś nie wie, to pisze o tym wprost.
Podczas lektury tych rozmów uderzyło mnie zaufanie, jakim ludzie darzą ojca Knabita. Znowu świadczy o tym treść samych pytań. Często młodzi ludzie pytają o kwestię niezwykle delikatną i ważną zarazem, jaką jest sprawa rozeznania swojego powołania. Jest to temat niezwykle dla nich ważny. Podziwiam ich odwagę, gdy niejako publicznie odkrywają swoje wnętrze, prosząc o radę. Ojciec Leon jako doświadczony kapłan odpowiada ostrożnie, wiedząc jak delikatna jest to kwestia.

Rozmowy z internautami otwiera pytanie „czy Jezus mieszka w galerii handlowej?” Przy tej okazji pojawiają się także prośby o rady dotyczące tego, jak właściwie przygotować się do Świąt w okresie zakupowego szaleństwa. Ludzie pytają, czym właściwie są Święta dla człowieka. Jest jedno zagadnienie, z którym nie mogę zgodzić się z Autorem. To – żywo dyskutowana nie tak dawno temu – kwestia ewentualnej obecności kaplic w galeriach handlowych. Leon Knabit „nie widzi w tym nic złego”. Ja natomiast nie jestem zwolennikiem stosowania takich rozwiązań. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić kaplicę „wciśniętą” między sklepami, gdzie hałas i świadomość tego, że jednak jesteśmy w galerii (a nie w kościele) z pewnością nie będzie sprzyjać wyciszeniu i modlitwie. Człowiek wierzący zawsze znajdzie czas dla Boga. W przeciwnym razie, cóż zostało z jego wiary? Wydaje się jednak, że obecnie ta dyskusja straciła już na swojej aktualności, a to za sprawą ograniczenia handlu w niedzielę.

Jak już wspomniałem, niektóre z pytań świadczą o małym poziomie wiedzy religijnej (czy w piątek obowiązuje post, czy w Wigilię można jeść mięso). Prowadzi mnie to do smutnych wniosków. Otóż ludzie, którzy – choćby w sieci – są w stanie sprawdzić i wyszukać każdą informację, w obszarze wiary wykazują się bardzo często zwykłą ignorancją.

Podczas lektury książki odniosłem wrażenie, że rozmówcami zakonnika byli głównie ludzie młodzi. To może nieco zaskakiwać, jeśli pamiętamy o jego wieku.

Druga część książki jest zatytułowana „Ojca Leona słów kilka”. Nie brak w niej aktualnych problemów, przed którymi staje dzisiejszy Kościół, świat i ludzie. Znajdziemy tam kilka tekstów poświęconych moralności. Dotyczą one głównie etyki seksualnej (problem pornografii, pigułki dzień po, czy ewentualnych sakramentów dla rozwodników).

Trzy wpisy zostały poświęcone Biblii. Ojciec Knabit radzi w nich, „jak czytać Pismo Święte”. Autor zajmuje się także kwestiami liturgicznymi. Pisze o starym i nowym rycie Mszy świętej, a także o sposobie przyjmowania przez wiernych Komunii świętej. Pojawia się także problem migracji i temat uchodźców. Osobisty tekst został poświęcony pamięci ks. kardynała Franciszka Macharskiego.

Reasumując książka „Bloger dusz. Część 2”, mimo swoich niewielkich rozmiarów dotyka – oczywiście w skrótowej formie – wielu zagadnień z dziedziny wiary. Może być dobrym wyborem, jeśli chcemy przeczytać „lekką” książkę z dziedziny duchowości.

Informacje o książce:
Tytuł: Bloger dusz. Część 2
Tytuł oryginału: Bloger dusz. Część 2
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373548282
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content